Культурна спадщина кожного народу це сукупність успадкованих сучасниками культурних цінностей від попередніх поколінь. Це джерело життя, із якого черпає кожна нація й кожен народ, і без якого неможливий успішний розвиток держави.
Напередодні Дня Незалежності України вийшов друком інформаційний дайджест “Нематеріальна культурна спадщина: українські надбання під захистом ЮНЕСКО”. Укладачі- працівники інформаційно-бібліографічного відділу Тернопільської обласної бібліотеки для молоді.
Згідно з Конвенцією ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини (до якої у 2008 році приєдналася й Україна), до неї віднесено:
- усні традиції (епоси, перекази, легенди тощо) та форми вираження (наприклад, мова);
- виконавське мистецтво (музика, спів, танці, театр);
- звичаї, обряди, святкування;
- знання та практики, що стосуються природи і всесвіту (народні мудрість і медицина);
- традиційні ремесла.
У межах даної Конвенції існує два списки: “Список об’єктів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, які потребують негайної охорони” та “Репрезентативний список об’єктів нематеріальної культурної спадщини”.
У дайджесті укладачі детально розглянули елементи української нематеріальної культурної спадщини, внесені до обох Списків ЮНЕСКО.
Зокрема, узагальнено інформацію про Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості, козацькі пісні Дніпропетровщини, традицію косівської мальованої кераміки; орьнек- кримськотатарський орнамент та знання про нього.
Після повномасштабного вторгнення «випадком надзвичайної необхідності через те, що життєздатності елемента загрожують різні фактори” названо факт внесення до Списку ЮНЕСКО культури приготування українського борщу.
При подачі на розгляд номінаційне “борщове” досьє мало обсяг понад 700 сторінок з описами різних способів приготування страви; пояснено цінність українського борщу для усієї країни. Вперше від України до Списку увійшов не регіональний, а загальнонаціональний елемент.
Дайджест містить безліч цікавих історичних фактів, інформацію про творців та наслідувачів описаних ремесел. Доповнений посиланнями на друковані та електронні джерела.
Адресований всім українцям, адже маємо багатовікову історію і життєздатну культуру. Маємо чим пишатися.
Ознайомитися з е-версією інформаційного дайджеста “Нематеріальна культурна спадщина: українські надбання під захистом ЮНЕСКО” ->
Презентація видання укладачами відбудеться 24 серпня в секторі мистецтв (2-й поверх бібліотеки).
Трансляція- на сторінці бібліотеки в соцмережі ->