Кожним словом,кожним променем думки
живе в душі нашого народу людина,
що ім’я їй Леся Українка.
Олесь Гончар
Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) – славетна українська письменниця, геніальна поетеса і драматургиня, перекладачка і культурна діячка, яка в сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.
Творчість її є багатогранною: поезія, проза (оповідання, казки, повісті), драматургія, переклади, епістолярна спадщина, зібрані нею фольклорні надбання. Письменниця збагатила вітчизняну літературу новими темами та мотивами.
Леся Українка вільно розмовляла російською, польською, болгарською, німецькою, французькою та італійською мовами. Добре знала латинь. Перекладала твори М. Гоголя, Данте, Гомера, Д. Байрона, Г. Гауптмана , М. Метерлінга, А. Міцкевича, Г. Гейне, В. Гюго та інших.
На віртуальній виставці «Леся Українка очима літературознавців » представлені матеріали про різні грані літературної , публіцистичної і наукової діяльності Лесі Українки.
Забужко, О. Notre Dame d’Ukraine [Текст] : Українка в конфлікті міфологій / О. Забужко. – 3-тє вид. – Київ : Комора, 2018. – 655 с.
Хто ми — Україна чи Малоросія? Європа чи Росія? Чи українська релігійність — це те саме, що візантійське православ’я? Чи й справді українці — «селянська нація»? Яку таємницю берегли «таємні товариства» малоросійських дворян ХІХ століття? Звідки в «Лісовій пісні» зашифрована легенда про Грааль? Що є демократія, а що — хамократія? У чому полягав модерний «український проект», і чи вдалося нам його реалізувати?..
Одна з найвідоміших книг Оксани Забужко, вперше видана 2007 року й відзначена багатьма престижними нагородами, пропонує читачеві вражаючу інтелектуальну подорож крізь віки, культури й конфесії в пошуках «України, яку ми втратили». Ключем до неї стає міф Лесі Українки — найгірше прочитаної і найдраматичніше недооціненої письменниці з пантеону наших національних класиків.
Це не лише фундаментальна історико-культурна праця та вишукана філологічна екзегетика. Це ще й книга-попередження про наше сьогодення — про те, як жорстоко ми розплачуємося за втрату й забуття багатовікової лицарської культури.
Зборовська, Н. Моя Леся Українка [Текст] : есей / Н. Зборовська. – Тернопіль : Джура, 2002. – 228 с.
Есей “Моя Леся Українка” — аналітично-психологічне дослідження національної душі, феномену Лесі Українки, життя і творчість якої стали живою легендою нашої сучасності.
Кармазіна, М. Леся Українка [Текст] : Життя як виклик / М. Кармазіна ; НАН України, Ін-т історії України. – вид. 2-ге, допов. – Київ : Парлам. вид-во, 2020. – 418 с. – (Славетні постаті України).
Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці (1871–1913).
На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності.
Книжка — це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляли герої її творів.
Розрахована на тих, кого цікавить розмаїта проблематика національного минулого, зокрема питання становлення української інтелектуальної еліти.
Костенко, А. Леся Українка [Текст] / А. Костенко. – Київ : А.С.К., 2006. – 510 с.
Книга розповідає про долю і звитягу Лесі Українки людини надзвичайної навіть серед рівних їй за геніальністю.
Уявлення про багатогранність легендарної постаті дає вдале поєднання відомої повісті Анатоля Костенка з листами та іншими документальними матеріалами, пов’язаними із життям і творчістю великої поетеси.
Огнєва, О. Східні стежки Лесі Українки [Текст] / О. Огнєва. – 2-ге вид. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2008. – 239 с.
Книга містить твори Лесі Українки на східні сюжети, її переспіви Рігведи та давньоєгипетських ліричних пісень, переклади віршів поетеси китайською, таджицькою, татарською, грузинською мовами, а також статті, що присвячені їм, у супроводі ілюстрацій. Видання розраховане на літературознавців, культурологів, істориків, а також тих, хто цікавиться проблемами Сходу в творчій спадщині Лесі Українки.
Ольшевський, І. Леся Українка. Містика імені й долі [Текст] / І. Ольшевський. – Луцьк : Терен, 2004. – 67 с.
Есе сучасного українського літературного критика Ігоря Ольшевського написане з позицій так званого містичного літературознавства. В полі зору дослідника – релігійно-філософські аспекти творчості Лесі Українки, особливості її драматичної долі, взаємозв’язок Митця і його імені – як хресного, так і літературного.
Панасенко, Т. Леся Українка [Текст] / Т. Панасенко. – Київ : ДОВЖЕНКО БУКС, 2020. – 123 с.
Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач, 1871—1913) — славетна українська письменниця, геніальна поетеса і драматург, перекладач і культурна діячка. Багато її творів визнані шедеврами світової літератури. Перший свій вірш вона склала у дев’ять років, останній — у 40. Усього Леся Українка написала близько 270 віршів, а ще поеми і віршовані драматичні твори. Її ставлять в один ряд із геніальними Тарасом Шевченком та Іваном Франком. Довкола життя видатної письменниці завжди було багато міфів. Та й небезпідставно — цьому сприяли складні стосунки з матір’ю, життєві перипетії, трагічне кохання і хвороби, які супроводжували тендітну Лесю Українку чи не все життя.
Леся Українка і сучасність [Текст] : до 130-р. від дня народж. Л. Українки : зб. наук. праць / упоряд. Н. Сташенко. – Луцьк : Волин. обл. друк., 2003. – 443 с.
Збірник містить статті, в яких висвітлено широкий спектр осмислення феномену видатної української письменниці Лесі Українки в контексті інтелектуальних і духовних пошуків кінця XIX—XX ст. Досліджуються поетика, психологія її творчості та ознаки ідіостилю у зв’язку з національно-мовною картиною світу.
Леся Українка [Текст] : сюжети з життя в іл. і док. : фотокнига. – Київ : Спалах, 2001. – 167 с.
Фотокнига “Леся Українка. Сюжети з життя” – це нова цікава розповідь про всесвітньо відому українську поетесу, її життя, коло її близьких та друзів, середовище, що живило і надихало її талант.
Розповіді Лесиної сестри Ольги Косач-Кривинюк з її грунтовного нью-йоркського видання “Леся Українка. Хронологія життя і творчости” (ще не виданого в Україні), листування молодшої сестри Ізидори Косач-Борисової з науковцями київського Музею Лесі Українки дозволяють читачеві максимально наблизитись до Постаті геніальної поетки, поринути в часі у світ її дум і мрій…