Чортківський район
Дача Галілея − лісовий заказник, де все дихає спокоєм і напоєне найдавнішими легендами і міфами. А може й правдою. Лісовий заказник «Дача Галілея» розташований на території Чортківського та Борщівського районів Тернопільської області. Площа заказника становить 1856 га. Його цікавинкою є дуби, посаджені протягом XVI−XVII століть, а також безліч рідкісних видів дерев і чагарників.
Із 1974 року лісовий заказник «Дача Галілея» є пам’яткою природи місцевого значення і знаходиться під захистом держави. Це територія, де вирощуються і ростуть унікальні види дерев. Вічнозелений храм був створений Миколою Григоровичем Денекою.
Вірогідно, що певну частину «Галілеї» було створено штучно у XVI – XVII ст. Якщо ця версія справедлива, то цей ліс є зразком найдавнішого та найуспішнішого досвіду штучного лісорозведення в Україні. Припускають, що головною метою насадження лісу у Галілеї був захист від ворожих набігів маєтків графів Ланцкоронських у с. Ягільниця. У давнину цими місцевостями пролягав один з трьох шляхів, яким простували на захід кінні загони татар, так званий «Кучманський шлях».
Дача Галілея таємнича і навіть містична місцевість України. По-перше, дивовижною є сама її назва. З одного видання до іншого мандрує твердження, що ця назва пов’язана зі знаменитим астрономом середньовіччя Галілеєм. Але цей лісовий масив заклали як мінімум за століття до його народження.
В одній з легенд розповідається: Галілея повʼязана тунелем з палацом графської династії Лянцкоронських. У часи татарської навали з мурів палацу стріляли гармати. Налякані вогнем гармат, нападники шукали захисту у лісі, а саме тут їх і підстерігала загибель: озброєні серпами, косами, вилами селяни Улашківців, інших сіл знищували своїх ворогів. Однак ці легенди середньовічні і не розкривають таємниці назви цієї місцевості, яка мала подібну назву ще до того, як тут посадили ліс. Таємницю розкриває топоніміка. Навколо Дачі Галілея знаходяться села з цікавими і показовими назвами. Одне називається Констанція, інше Пилятинці. Перша назва римська і з латині перекладається як притулок. Друга пов’язана з прізвищем знаменитого біблійного Понтія Пілата.
Римський геноцид галілеян призвів до того, що вони почали масово тікати на північ на свою прабатьківщину Галичину. Нині археологи відкопали на Тернопільщині церкву ІІІ століття. А саме неподалік від Дачі Галілея знаходиться знаменитий підземний монастир перших християн. Схоже на те, що Понтій Пілат вирушив на північ разом з християнами-галілеянами. Вони й заснували села Констанція, Пилятинці, Дачу Галілея, печерний монастир і перші християнські церкви у світі.
Є легенда, що дачу заклав граф Лянцкоронський для оборони Ягельницького замку від татар. Відомо, який стрес переживали в середньовіччі народи, переходячи з однієї природної зони до іншої. Ліс був чужий і навіть ворожий для степовиків татар. Розповідають, що від замку до Дачі Галілея було прокладено підземний хід, який дозволяв його оборонцям вільно залишати цю оборонну споруду під час облоги і заходити в тил супротивника.
Головними породами є дуб звичайний, а також граб з домішками бука, липи серцелистої, ясена звичайного, черешні. Підлісок складається з ліщини, бруслини бородавчастої, клена татарського. Багатий і різноманітний трав’яний покрив Дачі Галілея – осока гірська, осока волосиста, зірочник лісовий, маренка запашна, медунка м’якенька, печіночниця звичайна.
На території лісництва влаштували навіть міні-зоопарк, що особливо подобається малечі. Допитливу дітвору катають на конях, розповідають про життя друзів наших менших, залучають до неважкої роботи у лісі. Так поступово прищеплюється любов до всього живого, до природи.
Приїхавши у Чортків, обов’язково відвідайте казкову «Дачу Галілея». Це державний заказник із стародавніми лісами, унікальною атмосферою, неповторною природою.
Література
Бурма В. Дача «Галілея» [Текст] : [лісовий заказник] / В. Бурма // Вільне життя. − 2017. − 8 лист. − С. 7.
Водолій Н. Шматочок рукотворного раю назвали «Дачею Галілея» [Текст] : [про заказник] / Н. Водолій // Місто. – 2006. – 28 черв. – С. 7.
Єлагін І. Рукотворні лісові дива [Текст] : [Гермаківський дендропарк, державний заказник Галілея] / І. Єлагін // Свобода. – 2003. – 8 лип. – С. 4.