(до 100-річчя з дня народження Олеся Гончара)
Дякую Богові, що дав мені
народитися українцем
О. Гончар
Олесь Гончар – великий український письменник, громадський діяч, Герой України. Пройшовши разом зі своїм поколінням унікальний життєвий шлях, сповнений злетами, перемогами і випробуваннями, він став справжнім духовним лідером нації.
Олесь Терентійович – автор багатьох романів, повістей, оповідань, новел, критичних нарисів і статей. Його твори перекладені більш ніж сорока мовами світу, часто перевидавалися, та завоювали широке коло шанувальників.
У 1993 році Міжнародний Біографічний центр у Кембриджі визнав Олеся Гончара « Всесвітнім інтелектуалом 1993 року».
Читати Гончара – це означає передусім думати про головні досягнення й суперечності ХХ століття, про головні етапи в житті українського народу, про магістраль нової історії.
На віртуальній виставці «Лицар духовності», присвяченій 100-річчю з дня народження О. Гончара представлені кращі твори письменника та література про його творчу спадщину. Усі книги знаходяться у фондах нашої бібліотеки.
I. Художній світ Олеся Гончара
Твори [Текст] : в 12 т. Т. 1 : Прапороносці. Поезії. Коментарі / О. Гончар. – Київ : Наук. думка, 2001. – 573c.
Зібрання творів О. Т. Гончара у 12 томах — це найповніше видання спадщини письменника, де друкуються романи, повісті, щоденники та листування, яке вдалося зібрати на час його виходу у світ.
У першому томі подається трилогія “Прапороносці”, текст якої автор доопрацьовував навіть в останній рік свого життя, а також поетичні твори, написані переважно у роки війни, шо частково виходили окремою книжечкою “Фронтові поезії” (1985) та повністю друкувалися у збірці “Поетичний пунктир походу” (2000).
Гончар, О. Твори [Текст] : в 12 т. Т. 2 : Земля гуде. Партизанська іскра. Микита Братусь. Щоб світився вогник. Оповідання з циклу “Південь”. Коментарі / О. Гончар. – Київ : Наук. думка, 2002. – 509 с.
У другому томі Зібрання творів О.Т. Гончара у 12 томах подаються повісті “Земля гуде”, “Микита Братусь” і “Щоб світився вогник”, кіноповість “Партизанська іскра” та оповідання з циклу “Південь”.
Гончар, О. Т. Вибрані твори [Текст] : у 4 т. Т. 1 : Тронка. Собор. Кресафт / О. Т. Гончар. – Київ : Сакцент Плюс, 2005. – 541 с.
До першого тому творів Олеся Гончара увійшли його знакові романи «Тронка» і «Собор», які розкривають найхарактерніші ідейно-тематичні та жанрові ознаки художнього доробку письменника, та оповідання «Кресафт».
Роман «Собор» друкується в останній прижиттєвій редакції Олеся Гончара.
Гончар, О. Т. Вибрані твори [Текст] : у 4 т. Т. 2 : Циклон. Твоя зоря. Микита Братусь. Далекі вогнища / О. Т. Гончар. – Київ : Сакцент Плюс, 2005. – 732 с.
До другого тому творів Олеся Гончара увійшли романи «Циклон», де герої діють під час боротьби із стихійним лихом у районі Карпат, і «Твоя зоря», у центрі якого — образ патріота й інтернаціоналіста, людини з глибоко розвинутим почуттям гідності й честі, а також повісті «Микита Братусь» і «Далекі вогнища».
Гончар, О. Т. Вибрані твори [Текст] : у 4 т. Т. 3 : Людина і зброя. Чорний Яр / О. Т. Гончар. – Київ : Сакцент Плюс, 2005. – 317 с.
До третього тому творів Олеся Гончара увійшов роман «Людина і зброя» (відзначений Шевченківською премією за 1962 р.) — про подвиг студентів, які в перші дні Великої Вітчизняної війни добровільно йдуть на фронт і у двобої з ворогом виявляють патріотизм і мужність, а також оповідання «Чорний Яр».
Роман «Людина і зброя» друкується в останній прижиттєвій редакції автора.
Гончар, О. Т. Вибрані твори [Текст] : у 4 т. Т. 4 : Прапороносці. Письменницькі роздуми / О. Т. Гончар. – Київ : Сакцент Плюс, 2005. – 413 с.
До четвертого тому творів Олеся Гончара увійшли широковідомий роман-трилогія «Прапороносці» та «Письменницькі роздуми» про те, як писався цей роман.
Книга видана в останній прижиттєвій редакції Олеся Гончара
Гончар, О. Вибране [Текст] / О. Гончар. – Харків : Прапор, 2008. – 716 с.
Для назв своїх романів Гончар також обирав місткі й багатозначні символи, вводячи читача у світ знаків, що повинні символізувати прекрасне і мудре. Назви романів і справді є надзвичайно символічними, а те, що хоче автор передати в цих назвах, визначає смисл усього художнього задуму письменника. Отже, пропонуючи такі назви, як «Тронка», «Бригантина» та «Твоя зоря», письменник розраховує насамперед на те, що вони викликатимуть у читача відповідні асоціації, ставши кодами світів, якими веде письменник, і ці знаки читач намагатиметься відшукати в тексті.
Гончар, О. Бригантина [Текст] : повість, оповід. / О. Гончар. – Харків : Фоліо, 2006. – 381 с. – (Українська література).
Мабуть, немає родини, де б у тій чи іншій мірі не поставала проблема виховання — пресловута проблема батьків та дітей. Кожен намагається вирішити її у свій спосіб — батьки хочуть, щоб діти їх слухали, а діти, звісно, хочуть свободи. Де ж знаходиться ця золота середина?
До цієї одвічної теми звертається у своїй повісті «Бригантина» відомий український письменник Олесь Гончар. Ця книжка буде цікава не тільки підліткам, але й їх батькам — вони, принаймні, повинні замислитися: а чи завжди правильно вони виховують своїх дітей і що потрібно зробити для того, щоб у сім’ї панувало взаємопорозуміння.
Гончар, О. Т. Далекі вогнища [Текст] : нові твори / О. Т. Гончар. – Київ : Рад. письменник, 1987. – 285 с.
До нової книжки видатного українського письменника, окрім двох повістей, увійшли ряд оповідань, художніх нарисів та розгорнутих есе. Автор веде читача від завіяної снігами хати на Полтавщині до відкритого усім бурям Атлантичного океану, на землю Камоенса, що на крайньому заході Європи, у тропіки Таїланду…Його герої потрапляють у надзвичайно драматичні ситуації, для виходу з яких потрібне велике напруження моральних і фізичних сил. Цим зумовлений високий гуманістичний пафос творів, яскрава художність і пристрасне заперечення бездуховності, різних виявів браконьєрства. Твори приваблюють народністю, життєвою правдою, досконалістю стилю.
Гончар, О. Листи [Текст] / О. Гончар. – Київ : Укр. письменник, 2008. – 430 с. – (Бібліотека Шевченківського комітету).
Це перше видання епістолярної спадщини класика української літератури, державного діяча, лауреата Шевченківської премії – Олеся Гончара.
В листах відкриваються нові сторінки біографії і творчого життя письменника, його громадської, державної діяльності, широких зв’язків із читачами в Україні та за її межами.
Гончар, О. Т. Людина і зброя [Текст] : роман / О. Т. Гончар. – Київ : Укр. письменник, 1994. – 285 с.
Роман «Людина і зброя» – про долю молодого покоління у війні, про бійців студентського батальйону, більшість із яких загинула у перших боях з фашистами, а інші, потрапивши в оточення, вперто пробивалися до своїх…
Одним із студбатівців був автор цього твору, нині видатний, знаний усім світом письменник, який вважав своїм обов’язком повідати людям про друзів і побратимів, які зі студентської лави добровольцями пішли на фронт, стали на захист рідної землі.
У 1962 році роман був відзначений Державною премією України імені Т. Шевченка.
Гончар, О. Поетичний пунктир походу [Текст] : поезії / О. Гончар. – Київ : Просвіта, 2000. – 118 с.
Ім’я Олеся Гончара упродовж багатьох років було символом слави і честі української літератури.
Воістину життя великих митців не припиняється із їхньою фізичною смертю!
І свідченням цього є вперше оприлюднені в цій книзі поезії Олеся Гончара. Це — невідома широкому читацькому загалу, наповнена духовним змістом і спрагою творення житейська фронтова поезія. Вона зафіксувала почуття патріота-українця, які довелося пережити автору на нелегких дорогах війни.
Гончар, О. Т. Прапороносці [Текст] : трилогія / О. Т. Гончар. – Київ : Веселка, 1995. – 461 с.
Ровесниця великої Перемоги, трилогія «Прапороносці», яка перекладалася багатьма мовами і тріумфально обійшла весь світ, нині, при світлі нової доби, приходить до читача незалежної Української держави.
Півстоліття минає «Прапороносцям», а вони були і залишилися молоді духом, славою української літератури, бо це роман істинно народного письменника України. В художній тканині твору — наш національний менталітет, народні характери, гуманізм душі українця, героїка в борні за свободу, всенародна дума про долю планети і людства. «Прапороносці» живі святою правдою і сильні праведним голосом совісті воїна і великого майстра літератури. Роман, «написаний власною кров’ю», як і всі високомайстерні твори видатного українського письменника XX століття Олеся Гончара, здобував разом зі своїм народом великий день нашої історії — День Незалежності України.
Гончар, О. Т. Собор [Текст] : роман / О. Т. Гончар. – Київ : Дніпро, 1989. – 270 с.
Як живе сучасна людина, який її духовний світ, як ставиться вона до великих набутків свого народу, до скарбів народної культури, з якими духовними надбаннями йде в свій завтрашній день — все це знаходить художнє відтворення в романі видатного українського радянського письменника. Твір, що й сам став жертвою застійних явищ у суспільстві (після першого видання переслідувався і замовчувався майже двадцять років), спрямований проти духовного браконьєрства й безпам’ятства, кар’єризму й пристосуванства. В романі читач відчує щире вболівання за збереження навколишнього середовища, чистоту людських душ.
Книга наснажена духом гуманізму й характерним для нашого часу прагненням людей до інтернаціонального єднання.
Гончар, О. Т. Спогад про океан [Текст] : новели : для ст. шк. віку / О. Т. Гончар. – Київ : Веселка, 1995. – 396 с.
Нову книгу класика української літератури Олеся Гончара складають новели, що увійшли до золотого фонду національного письменства. Насичені глибокими роздумами про долю природи і долю світу, пройняті тривогою за духовність сучасної людини, лаконічні й дотепні, ліричні й водночас сповнені тонкого психологічного аналізу, ці перлини української новелістики спонукають знову й знову замислитись над сенсом буття, будять своїм живим словом у людських серцях любов до України.
Гончар, О. Т. Тронка. Собор [Текст] : романи / О. Т. Гончар. – Київ : Дніпро, 1992. – 686 с. – (Бібліотека української класики)
У широковідомому романі «Тронка», відзначеному Ленінською премією, видатний український письменник порушує проблему поколінь, місця людини в житті, її відповідальність за збереження миру на землі.
Роман «Собор» замовчувався майже двадцять років. Твір спрямований проти духовного браконьєрства й безпам’ятства, кар’єризму і пристосуванства. Письменник щиро вболіває за збереження навколишнього середовища, чистоту людських душ.
Гончар, О. Щоденники [Текст] : у 3 т. Т. 1 : 1943-1967 / О. Гончар. – Київ : Веселка, 2002. – 455 с.
Перший том «Щоденників» видатного письменника, фронтовика, громадського діяча Олеся Гончара охоплює значний часовий період – з 1943 року по 1967 рік, період, коли вже були написані романи «Прапороносці» і «Собор», період, коли прийшли світова слава і всенародне визнання та любов.
«Щоденники» публікуються такими, якими вони свого часу вилилися з його душі. Вони писалися в різних умовах: на фронті і в полоні, у мандрах рідною землею і поза її межами, у рідному київському домі та в затишній, любій серцю письменника Кончі- Озерній.
Записи дають глибше уявлення про автора як людину високого духовного заряду, людину щиру і принципову, патріота рідної України.
Гончар, О. Щоденники [Текст] : у 3 т. Т. 2 : 1968-1983 / О. Гончар ; упоряд. В. Гончар. – Київ : Веселка, 2003. – 607 с.
До другого тому «Щоденників» Олеся Гончаря ввійшли записи, що охоплюють період з 1968 по 1983 роки – час найбільшого «розквіту» тоталітаризму в нашій державі, коли безжально нищилось все передове і правдиве, організовувалися процеси над вільнодумною українською інтелігенцією, руйнувалися культурні пам’ятки, посилився наступ на українську мову. Тиск тоталітаризму Олесь Гончар відчув на собі повною мірою: після публікації роману «Собор» – виклику режимові — розпочалася ганебна «соборна кампанія» цькувань, принижень, що розтяглася на довгі роки.
Тяжкі моральні випробування не зломили духу письменника. Він був вірний собі, своїм принципам, знаходив сили і оптимізм для творчості, для активного громадського життя.
А на сторінках щоденника щиро і відверто давав волю своїм радощам і печалям.
II. Слово про письменника
Вінок пам’яті Олеся Гончара [Текст] : спогади, хроніка / упоряд. В. Д. Гончар, В. Я. П’янов. – Київ : Укр. письменник, 1997. – 452 с.
Книжку склали спогади як відомих, так і незнаних широкому загалові сучасників Олеся Гончара про пам’ятні події, яскраві, часом драматичні епізоди з його життя, про пережите поряд з ним, його очима побачене, від нього почуте. Вміщено також офіційні траурні матеріали, хроніку з днів прощання з великим сином України, вірші, присвячені йому.
О. Гончар. Прапороносці. Собор [Текст] : біогр. письм., стислий переказ творів, аналіз текстів, заг. аналіз творчості письм., зразки учн. творів : посіб. для 11 кл. – Харків : Ранок, 2001. – 80. – (Літературна крамниця).
Мета посібника — допомогти старшокласникам у вивченні творчості Олеся Гончара. В посібнику ви знайдете: біографію письменника, стислі перекази романів «Прапороносці» та «Собор», аналіз цих творів і творчості О. Гончара в цілому, зразки учнівських творів.
Призначений для учнів 11 класів, абітурієнтів, вчителів української літератури.
Коваль, В. К. “Собор” і навколо собору [Текст] / В. К. Коваль. – Київ : Молодь, 1989. – 270 с.
«Я не читав, але рішуче засуджую» — ще недавно у такий спосіб оцінювалися художні твори, визнані брежнєвсько – сусловською командою «крамольними». В застійний період роман Олеся Гончара «Собор» було проголошено «ідейно ущербним», піддана анафемі, як і твори багатьох українських письменників.
У книзі простежується багатостраждальна доля української” літератури, драматизм цькування її чинодралами й фарисеями.
Погрібний, А. Г. Олесь Гончар [Текст] : нарис творчості / А. Г. Погрібний. – Київ : Дніпро, 1987. – 240 с. – (Літературний портрет).
Цей нарис — про Олеся Терентійовича Гончара, видатного письменника сучасності, Героя Соціалістичної Праці, лауреата Ленінської й Державних премій СРСР і УРСР, академіка АН УРСР, відомого громадського діяча. Перед читачем постає вимогливий художник слова, котрий усвідомлює своє високе покликання і ті вимоги, які висуває перед літературою час революційної перебудови. Велика увага приділена ідейно-тематичній та образній палітрі його романів «Прапороносці», «Тронка», «Людина і зброя», «Собор», «Циклон», «Твоя зоря», повістей і оповідань.
Розрахований на широке коло читачів.
Слово про Олеся Гончара [Текст] : нариси, ст., листи, есе, дослідження / упоряд. В. К. Коваль. – Київ : Рад. письм., 1988. – 647 с.
Багатогранна, високохудожня, гуманістична творчість Олеся Терентійовича Гончара — предмет гордості не тільки української, а й усієї багатонаціональної радянської літератури, яскраве явище у світовому романному русі. Його книги обійшли народи і континенти, утверджуючи комуністичний ідеал людини-борця, людини – мислителя і миротворця. Про твори О. Т. Гончара, їхні художні достойності і особливості, про самого їхнього творця, видатного громадського і культурного діяча, людину високих принципів і почувань, енергійну і приязну, написано чимало.
До цієї книги, що виходить до 70-ліття Майстра, увійшли статті, розвідки, есе, етюди літераторів Радянського Союзу і зарубіжних країн, присвячені життю і творчості О. Т. Гончара, листи до письменника, бібліографічні матеріали.
Коваль, В. Шляхи прапороносців [Текст] : роман О. Гончара у себе вдома і в світі : повість-есе / В. Коваль. – Київ : Рад. письменник, 1985. – 295 с.
Надзвичайно цікава творча доля популярної книги українського народу – романа видатного майстра слова Олеся Гончара «Прапороносці».
Автор літературно-публіцистичного роздуму над романом, розглядає творчість письменника в контексті всесоюзного і світового літературного процесу.
В книзі використано багато не опублікованих раніше матеріалів, розмов з Олесем Гончарем, інтерв’ю і листів Леоніда Леонова, Чінгіза Айтматова, Юрія Бондарева, Віктора Астаф’єва, Івана Малежа, Віліса Лаціса, Віталія Закруткіна, американського письменника Ірвіна Стоуна, багатьох перекладачів творів прославленого автора «Прапороносці» на інші мови народів світу. Книга присвячена 40-річчю Великої Перемоги.