с. Біла, Тернопільський район
Соломія Крушельницька… Її ім’я стало нашою славою і національною гордістю. Її пісні дивовижної глибини і сили, натхненні високою любов’ю до батьківщини, вірою в духовну велич людини. Соломію Крушельницьку люблять і вшановують у всьому світі. Її творчість є часткою світового золотого культурного фонду. Голос співачки звучав в країнах Європи, Південної і Північної Америки, Єгипті. Однак, де б Соломія не співала, завжди підкреслювала, що вона є дочка українського народу, була однією з перших популяризаторів української пісні в світі.
Музей було відкрито 1963 року у колишньому парафіяльному будинку де, у 1878-1891 рр., пройшли дитячі та юнацькі роки славетної української оперної співачки Соломії Амвросіївни Крушельницької (1872-1952). Сюди приїздила вона і гостила в колі батьків та родини в 1892-1900 рр. В цьому ж будинку народилася і проживала до 1902 р. оперна та камерна співачка Ганна Крушельницька (1887-1964 рр.), сестра Соломії. Під керівництвом Амвросія Крушельницького тут діяла в 1884-1885 рр. школа диригентів. Наприкінці ХІХ століття у гостинному будинку Крушельницьких побували такі композитори О. Нижанківський та Д. Січинський, письменник В. Стефаник, співак М. Менцинський.
До музейного комплексу входять: мурована церква св. Миколая (1625 р.); три козацькі хрести, розміщені навколо будинку; кам’яний хрест «Свободи» 1848 р., і дві релігійні фігури, а також біломармуровий надгробний пам’ятник на могилі батьків на сільському кладовищі, привезений С. Крушельницькою з Італії.
Переступивши поріг музею, відвідувача зустрічає чудовий фотопортрет Соломії Крушельницької – велична і прекрасна постать артистки, яка ніби запрошує гостей до своєї оселі. В основу експозиції музею лягли фотографії, особисті документи співачки, афіші, програми, запрошення, листи, рукописи спогадів сучасників, сценічні прикраси, одяг, предмети побуту та меблі, твори музики, образотворчого мистецтва та літератури, присвячені Соломії Крушельницькій. Особливу увагу привертає сорочка, яку власноруч вишила Соломія. Загалом фонди музею налічують близько 2500 екземплярів.
Експозиція музею відкривається цитатою з листа С. Крушельницької до відомого українського письменника і громадського діяча М. Павлика від 23 лютого 1894: «Питаєте, звідки я родом?.. Я родилася на Поділлі, підростала в Тисові коло Болехова, а доростала таки на Поділлі, в Білій, коло Тернополя».
Музейна експозиція широко висвітлює дружні та творчі відносини Соломії Крушельницької з видатними діячами української культури: композиторами М. Лисенком, О. Нижанківським, Д. Січинським, фольклористами Ф. Колессою, В. Гнатюком, співаками О. Мишугою, М. Менцинським, А. Носалевичем, письменниками І Франком, М. Павликом, В. Стефаником, О. Кобилянською, художником І. Трушем та іншими.
Література
Буяк Я. Народ шукає в геніях себе [Текст] : (с. Біла святкує 120-у річницю від дня народження С. Крушельницької) / Я. Буяк // Тернистий шлях. – 1992. – № 39.
Зюбровська Н. Меморіальний музей Соломії Крушельницької [Текст] : нарис-путівник / Н. Зюбровська, А. Зюбровський. – Тернопіль : Джура, 2007. – 111 с.
Луків Н. Її пісня звучить у нашім серці [Текст] : [музей Соломії Крушельницької у селі Біла відсвяткував півстолітній ювілей] / Н. Луків // Свобода. – 2013. – 20 верес. – С. 5.
Тридцять п’ята річниця музею Крушельницької в Білій [Текст] // Соломія. – 1998. – № 7. – С. 4.
Федун М. Музеєві Соломії Крушельницької – 35 [Текст] / М. Федун // Свобода. – 1998. – 19 верес.