🌎 Англійська мова супроводжує нас упродовж усього життя: ми змалечку слухаємо англійські пісні, вчимо цю мову у школі та університеті, спілкуємося нею на роботі. Власне, усі, хто коли-небудь вивчав цю мову, можуть позначити 23 квітня у календарику червоним, адже у цей день відзначають Міжнародний день англійської мови. Чому саме 23 квітня? Хто запровадив це свято? Які чудернацькі слова використовують носії? Відповіді на ці та інші запитання читайте у нашій статті!
Назад у минуле
Англійська належить до індоєвропейської сім’ї мов, а отже, споріднена з більшістю інших мов, якими розмовляють у Європі та Західній Азії. У 5 столітті територія сучасної Британії була під контролем різних народів, що постійно змінювались. Разом з населенням змінювалась і мова. Так, сучасна англійська виникла з діалектів германських народів: англів, саксів та ютів.
Під впливом систематичних війн населення Британії почало розмовляти сумішшю різних мов. Найбільше на англійську мову повпливала французька. До речі, ви знали, що 45% англійських слів походять саме з французької мови? Сама ж англійська почала розвиватися за часів Шекспіра: люди почали зосереджуватися на правильному правописі та словниковому запасі.
Попри те, що англійською вже давно спілкується весь світ, відзначати день цієї мови почали лише з 2010 року. Організація Обʼєднаних Націй запровадила шість спеціальних днів для шести офіційних мов організації, а саме: англійської, арабської, китайської, французької, іспанської та російської.
Чому саме 23 квітня?
Цей день було обрано тому, що він вважається днем народження Вільяма Шекспіра та річницею його смерті. Він не лише писав всесвітньо відомі твори англійською мовою, але значно вплинув на її розвиток. Власне, у 16-17 століттях Шекспір створив сотні нових слів і словосполучень, які використовуються і донині. Наприклад, слова: addiction (залежність), cold-blooded (холоднокровний), cheap (дешевий), downstairs (вниз по сходах), gossip (плітки), fashionable (модний), lonely (самотній) та ін. Драматург також запровадив такі фрази як «break the ice» (порушити незручне мовчання), «all our yesterday» (все наше вчора) і «love is blind» (любов сліпа). Зазвичай нові слова народжувалися під час написання пʼєс.
Святкування Міжнародного дня англійської мови сприяє мовному розмаїттю та підвищенню обізнаності про культурну спадщину англійської мови в усьому світі.
Цікаві факти про англійську
- Ні для кого не секрет, що англійська — одна з найпоширеніших мов у світі. Понад 1,75 мільярда людей розмовляють англійською мовою. Це робить її третьою за популярністю.
- Англійська є офіційною мовою у 67 суверенних державах та 27 несуверенних утвореннях. Велику роль у цьому відіграла колишня Британська імперія, яка свого часу колонізувала величезну кількість територій.
- Носіїв англійської мови менше, ніж тих, хто вивчив її як другу мову. Цей факт точно підтверджує те, що англійська — широко розповсюджена мова, яку розуміє величезна кількість людей. Власне, через це її й потрібно знати.
- Англійська не має офіційного статусу в Сполучених Штатах. До слова, у США взагалі немає офіційної мови.
- Англійська є офіційною мовою неба — всі пілоти розмовляють англійською на міжнародних рейсах. Це правило запровадили після жахливої аварії, яка сталася в 1977 році в аеропорту Тенерифе. Через недостатнє володіння мовою одного з пілотів, зіткнулися два літаки.
- Кожні дві години до словника додається нове слово. Тобто, щороку до словника додається близько 4 000 нових слів. Частково це відбувається тому, що ми все частіше використовуємо назви брендів як загальні іменники. Власне, так зʼявилось і потрапило до офіційних словників дієслово «to google».
- Середньостатистичний носій мови знає від 20 000 до 30 000 слів. Для порівняння: під час звичайної повсякденної розмови потрібно не більше 10 000 слів.
- Найдовше слово в англійській мові складається з 45 літер. Довгий час найдовшим словом вважалось «supercalifragilisticexpialidocious», що означає «фантастичний». Однак згодом знайшовся такий термін як «pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis». Це назва хвороби, тому його відносять до специфічної технічної лексики
- «Good» — це слово, яке має найбільше синонімів. В англійській мові існує 380 способів сказати «добре». Great, amazing, terrific — їх так багато!
- «Pronunciation»— слово, яке найчастіше вимовляють неправильно.
- На «s» починається більше слів, ніж на будь-яку іншу літеру.
Чудернацька англійська лексика
Вивчаючи англійську мову, не можливо оминути чудернацькі слова, які рідко почуєш у звичайній розмові. Тож пропонуємо ще більше зануритися в океан англійської лексики та вивчити незвичну лексику.
- Biblioklept – в англійській мові таким словом називають книжкового злодія: Authorities discovered that the professor was a biblioklept when they found rare manuscripts hidden in his attic.
- Acnestis – так називають частину спини між лопатками, до якої людина не може дотягнутися, щоб почухати: Every time he wore that itchy wool sweater, his acnestis would flare up, making him regret his fashion choices.
- Sesquipedalian – цим терміном можна схарактеризувати людину, яка у своїй розмові використовує довгі та незрозумілі слова: During the seminar, the professor’s sesquipedalian explanations often left the students bewildered and reaching for their dictionaries.
- Agelast – визначення: людина, яка ніколи не сміється: Despite the comedian’s best efforts, the audience remained an agelast bunch, unmoved by even the most well-crafted jokes.
- Pot-valor — сміливість або хоробрість, викликана алкогольним напоєм: A group of friends felt pot-valor and decided to jump with a parachute.
- Bumbershoot – ви здивуєтесь, дізнавшись його значення! – це синонім до слова umbrella: Don’t forget to bring your bumbershoot, it’s supposed to rain today.
- Wabbit – Шотландське слово, що означає бути втомленим, виснаженим та позбавленим енергії: After a long day of hiking in the mountains, Sarah felt completely wabbit and could barely keep her eyes open.
- Flibbertigibbet – так можна описати норовливу або примхливу людину. У сучасному вжитку це слово використовується також як сленговий термін, що позначає пліткарку або надмірно балакучу людину: As the party progressed, Lucy flitted from group to group like a flibbertigibbet, never staying in one conversation for long.
- Codswallop – чудове слово, щоб описати нісенітницю або безглузду балаканину: His explanation for being late was pure codswallop, nobody believed a word of it.
Сьогодні ми дізнались трохи більше про англійську, адже під час вивчення будь-якої мови важливо не лише дізнаватись граматичні структури та лексику, а й культурний бекграунд та чинники, які вплинули на формування цієї мови. Памʼятайте, що постійна практика у поєднанні зі старанною працею принесуть вам солодкі плоди знань. А швидше виростити дерево мовної досконалості ви можете щонеділі на зустрічах розмовнго клубу англійської мови Discussion Club.