(р. н. невід. – 1649)
Станіслав-Нестор Мрозовицький, відомий також як Нестор Морозенко – військово-політичний діяч доби Хмельниччини, корсунський полковник. Народився Станіслав Мрозовицький в селищі Кровинка поблизу Теребовлі, але рік його появи на світ історикам невідомий. Взагалі цю людину досить довго вважали вигаданою особою, бо вона залишила по собі більш відчутний слід у народній творчості, ніж в офіційних документах. Відомо, що Станіслав навчався у католицьких колегіумах у Львові, Замості та Кракові, Падуйському (Італія) і Сорбонському (Франція) університетах, здобув глибокі знання, зокрема, вивчив дванадцять іноземних мов. Після студій у військово-інженерній академії в м. Френекер (Голландія) він1629 року служив у Варшаві пажем при дворі короля Владислава ІV. У 1634-1638 роках С. Мрозовицький – секретар та бібліотекар магнатів Ліщинських.
З 1638 року Станіслав Мрозовицький був корсунським полковником та одним із найактивніших учасників Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Козаки вважали свого полковника справжнім лицарем, людиною, яка не знала, що таке страх. Мрозовицький встигав бути всюди, де була потрібна його допомога: під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями, Кам’янцем-Подільським, Львовом. Шляхтич за походженням, він із власної волі прийняв православну віру та ім’я Нестор.
Польський уряд неодноразово намагався позбутися небезпечного супротивника. Кілька разів до Морозовицького підсилали вбивць, влаштовували на нього засідки, однак марно.
Герой народної пісні «Ой Морозе, Морозенку, ти славний козаче», загинув у битві за Збараж 28 липня 1649 року. Якщо вірити народним переказам, навіть отримавши три смертельні поранення, він не впав на землю. Так і залишався стояти, поки його серце не перестало битися.
Образ легендарного полковника висвітлено у художній літературі, театральних постановках, його ім’ям названо вулиці декількох міст, створені барельєфи та погруддя.
Література
Кушнерик Г. Останній бій полковника: до 350-річчя від дня загибелі Нестора Морозенка [Текст] / Г. Кушнерик // Тернопілля,98-99 : реґіон. річник. – Тернопіль, 20002. – С. 109-111.
Нестор Морозенко. Національний герой ХVІІ століття [Текст] // Мельничук, Б. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині / Б. Мельничук. – 2-ге вид. – Тернопіль : Новий колір, 2008. – С. 39-44.
Ой, Морозе, Морозенку…[Текст] // Городинський Л. Мандрівки по Теребовлі і Теребовлянщині. – Львів, 1998. – С. 197-200.
Станіслав Морозенко – військово-політичний діяч часів Хмельниччини [Текст] // Визначні постаті Тернопілля [Текст] : біогр. зб. / уклад. О. Бенч, В. Троян. – Київ : Дніпро, 2003. – С. 137.
Станіслав Морозенко – Мрозовицький [Текст] // Акимович Є. О. Українська культура в історичному вимірі (ІХ–ХVІІ ст.). / Є. О. Акимович. – Одеса. – С. 464-468.
Станіслав Морозенко – полковник реєстрового козацтва, полковник корсунський, командир корпусу визвольної армії [Текст] // Сушинський Б. Козацькі вожді України [Текст] : іст. есе у 2 т. : історія України в образах її вождів та полководців XV-XIX століть. Т. 1 / Б. Сушинський. – 2-ге вид. – Одеса : ЯВФ, 2006. – С. 461-464.