м. Монастириська
Музей лемківської культури і побуту був відкритий у м. Монастириськах 3 листопада 1996 р. Музейний комплекс, який включає об’єкти під відкритим небом, є за своїм характером етнографічним. Його експозиція побудована за тематичним принципом, у яких знаходиться 8 експозиційних залів і 6 будиночків. «Лемківсье село» – це унікальний і єдиний у світі музей лемківської культури. В ньому зібрано експонати, привезені українцями з різних теренів Лемківщини та подаровані для збереження звичаїв і традицій лемківської культури. На сьогодні в музеї є понад 3 тисячі автентичних лемківських речей вжитку та побуту, декору та мистецтва.
Також до «Музейного комплексу» відносяться 6 експозиційних будиночків, які знаходяться на Ватряному полі, в яких представлена церковна вишивка, майстерні: столярна. кравецька і гончарна і подвірʼя ґадзи з села Мілик – експонати жителів із села Доброводів. Крім будиночків тут також є капличка, дзвіниця і криниця, побудовані за ініціативи о. Дуди при підтримці Івана Гути.
У першому експозиційному будиночку під назвою «Лемківська світлиця» на огляд відвідувачів представлено старовинні ікони XIX-XX ст., вишиті рушники, сорочки, плахти, церковні фани, обруси, священні ризи, які були подаровані із церков Монастириського району. А також стародруки, престол, дзвіночки, стародавній хрест, підсвічники, салфетки, лампадки.
Вишивка Лемківщини – самобутнє, оригінальне явище в історії українського народного мистецтва. Їй притаманні основні риси, які загально характеризують українську народну вишивку. Вони вирізняються з подібністю орнаментальних мотивів, прийомів композиційної будови і колориту. У лемківській вишивці переважає рослинний орнамент. В експонованих виробах виразно відчутні традиції лемківського вишиваного мистецтва. Рушники, сорочки, плахти, церковні фани, фелони, обруси оздоблені унікальною колоритною ручною або машинною вишивкою шовковими і бавовняними нитками.
У другому будиночку – «Лемківській столярній» експонуються інструменти столяра, станок, верстат. У будинку також є ліжко, стіл, прядка, бамбетлі, де проживала й одночасно працювала сімʼя столяра.
У третьому експозиційному будиночку – «Будинку гончара» знаходиться гончарна піч, гончарний круг, знаряддя гончара і вжитковий посуд, а також виставка гончарних виробів, подарованих музею від Ольги Кузневич.
У наступному будиночку, який отримав назву «кравецький», знаходяться такі експонати: комод, лави, стіл, шафа, ліжко, підвісна колиска, швейна машинка, образи, куферки, вішалка, карта. Тут представлена виставка ляльок у лемківському строї відомої майстрині – кравчині Ірени Криницької, яка вклала в них свої спогади і душу про одяг рідного краю.
У пʼятому залі зібрано предмети побуту лемків. На стінах – репродукції картин відомого лемківського художника Никифора (Епіфанія Дровняка) та авторські копії циклу гравюр «Лемківський іконостас» Василя Мадзеляна, присвячений історії та культурі лемків. Тут представлені архівні матеріали (документи, листи, фотографії), наукова та художня література, лемківські періодичні видання.
У шостому експозиційному залі виставлено традиційний лемківський одяг, взуття. До середини XIX ст. лемки виготовляли одяг виключно з полотна (конічного, лляного) та сукна домашнього виробу. Одяг і взуття шили самі. У другій половині XIX ст. народні тканини поступово замінила фабрична продукція, хоч форма одягу зберегла народні традиції. У цьому ж залі на комоді знаходяться вироби з лози, музичні інструменти, жіночі сумочки. У критому стелажі – колекція старовинних та сучасних грошей, жіночі прикраси, саморобні гаманці, чоловічі бритви та інші.
У такій кімнаті (сьомий експозиційний зал) зібрані знаряддя обробки вовни, льону, коноплі: ткацький верстат, прядки, кужелі, веретена, мотовила, чесальниці, зразки пряжі та домотканого полотна.
В останньому, восьмому, експозиційному залі показані інструменти і предмети домашнього побуту: колекція старовинних годинників, столярні, слюсарні, сільськогосподарське знаряддя.
У «Музейному комплексі» проводяться заходи з метою популяризації самобутньої культури лемків, їх традиції, звичаїв та обрядів. Діє виставка творів аматорів і професійних мистців Лемківщини. Впродовж року експонуються тематичні виставки, періодично організовуються пересувні виставки.
Щороку Монастириський музей відвідують тисячі гостей з України та зарубіжжя, поповнюють його фонди раритетними сімейними реліквіями.
Література
Дичко О. Острівець історії лемків [Текст] / О. Дичко // Свобода. – 2006. – 31 трав. – С. 5.
До єдиного в світі лемківського музею, що на Тернопільщині, надійшли унікальні експонати з Голлівуду [Текст] // Номер один. − 2022. − 26 січ. − С. 9.
Костишин Л. Оаза лемківського духу [Текст] : [про музейний комплекс «Лемківське село», фестиваль «Дзвони Лемківщини» та ін.] / Л. Костишин // Вільне життя. – 2014. – 5 лист. – С. 4.
Тиханський М. Музейний комплекс «Лемківське село» [Текст] : [музей лемківської культури і побуту в м. Монастириськ] / М. Тиханський // Збірник праць / Терноп. оосередок Наук. т-ва ім. Шевченка ; ред. Е. Бистрицька. – Тернопіль : Терно-граф, 2013. – Т. 8 : Музеї Тернопільщини. – С. 505-513.