На Аскольдовій Могилі
Поховали їх –
Тридцять мучнів українських
Славних, молодих….
На Аскольдовій Могилі
Український цвіт…
Павло Тичина
29 січня ми вшановуємо події січня 1918 року, коли молоді захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.
Своїм жертовним прикладом молоді патріоти показали всьому світові, що батьківщина – це святе. Віра у краще майбутнє була тією рушійною силою, що підняла триста юнаків проти у двадцятеро сильнішого ворога, а після трагічного бою дала сили тим, що вижили, героїчно триматися в полоні та достойно померти, не зрадивши ні себе, ні Вітчизну.
Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща.
Книги, які представлені на виставці, нагадують всім нам про подвиг українських юнаків, які ціною власного життя змогли зупинити наступ ворога взимку 1918 року.
Бій відлунав… [Текст] : іст. описи про героїв Крут / упоряд. В. О. Рог. – Чернігів : Деснян. правда, 2006. – 95 с.
Бій під Крутами… Щороку ми вшановуємо пам’ять молодих героїв, що 1918 року полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську народну республіку від більшовицьких загонів, які рвались до Києва. Їхній подвиг навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічним прагненням до волі і справедливості.
Про трагічні події, які відбулися у січні 1918 року під станцією Крути на Чернігівщині, йде мова у книзі “Бій відлунав…”.
Героїка трагедії Крут [Текст] : збірник / упоряд. В. І. Сергійчук. – Київ : Україна, 2008. – 462 с.
У спогадах учасників бою під Крутами, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім’я своєї Вітчизни.
Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковане раніше тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів.
Крути [Текст] : зб. у пам`ять героїв Крут / упоряд О. Зінкевичі, Н. Зінкевич. – Київ : Смолоскип, 2008. – 419 с.
До збірки «Крути», виданої «Смолоскипом» до 90-річчя бою, увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед – публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги – спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.
Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше.
Крути. Січень 1918 року [Текст] : док., матеріали, дослідж., кіносценарій / упоряд. Я. Гаврилюк. – Київ : Просвіта, 2008. – 839 с.
До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення,спогади учасників бою під Крутами. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С.Єфремова, Д.Дорошенка, М.Грушевського, Є.Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917 -1921 рр. Збірник упорядковано у хронологічному порядку, починаючи з кінця 1917 р. по 2010 р. Звершує видання кіносценарій «Крути» та доповнення до розділів.
Крути: 29 січня 1918 р. [Текст] / упоряд. О. Бойко. – Київ : Вид-во ім О.Теліги, 2007. – 95 с.
На основі спогадів очевидців подій, учасників крутянського бою читачі зможуть дізнатися, як насправді відбувалися події під Крутами, відтворити реальний образ того героїчного, безприкладного в історії бою.
Куць, М. Крути [Текст] : поема, поезії, переклади / М. Куць. – Київ : Вид-во Харитоненка, 2004. – 320 с.
До нової книжки поета Миколи Куця увійшли поема «Крути» про героїчну загибель юнаків у бою під Крутами , дві добірки поезій, об’єднаних загальною темою осінніх мотивів та деякі переклади.
Сорока, Ю. Бій під Крутами [Текст] / Ю. Сорока. – Харків : Фоліо, 2017. – 63 с.
Біля селища Крути на відстані 130 км від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. Цей бій набув особливого значення у свідомості багатьох завдяки героїзму української молоді.
У книзі зібрані різноманітні інформативні джерела, спогади очевидців і судження історіографів, які стосуються цих подій.
Тур-Коновалов, К. Крути 1918 [Текст] : кінороман / К. Тур-Коновалов. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 222 с
Драматична історія про героїзм українських юнаків, заснована на реальних подіях
Вони хотіли кохати та жити, Але взяли до рук зброю та стали на захист Батьківщини Січень 1918 року видався по-справжньому холодним. От-от на Київ мали рушити більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Андрій та Олекса опиняються серед оборонців залізничної станції Крути. Такі схожі, але й такі різні брати, обоє до нестями закохані у курсистку Софію, брати без роздумів рушили захищати Україну. Раптом стається непередбачуване: спалахує повстання на заводі «Арсенал». І на боротьбу із заколотом направляють елітні боєздатні частини. Супроти вишколеного війська Муравйова на станції крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери. Ходять чутки, що серед українських загонів є агент більшовиків, який передає інформацію «червоним». Андрій ще не знає, що йому добре відоме обличчя зрадника… У горнилі бою, не шкодуючи власних життів, змагаючись за незалежність та любов. Сто років тому, як і сьогодні, без страху та сумнівів вони підуть у бій захищати найдорожче…
Українська революція. 1917-1921 рр.: подвиг героїв Крут [Текст] : матеріали наук. читань / ред. В. Ф. Верстюк. – Київ : Вид-во ім. Олени Теліги, 2008. – 173 с.
Збірник уміщує матеріали наукових читань «Українська революція 1917—1921 рр.: Подвиг героїв Крут», що відбулися 24 січня 2008 року у м. Ніжині. Статті присвячені проголошенню незалежності Української Народної Республіки, битві під Кругами, відображенню цих подій в історичній пам’яті українців та іншим подіям Української революції 1917—1921 років.