АД 242. Історія мужності, братерства і самопожертви [Текст] / фот. С. Лойка. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 350 с. : іл.
Масштабний книжковий проект про оборону Донецького аеропорту спільно з Радіо Свобода! Журналісти зібрали унікальний матеріал: понад 100 інтерв’ю, десятки ексклюзивних фото з місця подій. Також до книги увійшли розповіді й фото кореспондента “The Los Angeles Times” Сергія Лойка.
Книга про 242 дні боїв в аеропорту Донецька, або в “АДу”, як його назвали оборонці летовища, – це свідчення кіборгів, розповіді волонтерів та журналістів, коментарі військових експертів та аналітиків з України, Росії, США та Канади, а також представників Генерального штабу Збройних сил України і Головнокомандувача ЗСУ Віктора Муженка. Читайте про життя і смерть, про відчайдушність і страх, про любов і дружбу, про те, що і чому захищали в терміналах ДАП українські бійці.
Бура, Д. Хроніка війни 2014-2020 [Текст]. у 3-х т. / Д. Бура, О. Красовицький. – Харків : Фоліо, 2020. – (Хроніка).
Це документальне дослідження, літопис-хроніка подій 2014—2020 років в Україні, від завершального етапу Майдану до наших днів. Метою написання книг було прагнення переосмислити новітню історію, нагадати хронологію подій, що призвели до анексії Криму Російською Федерацією і початку гібридної збройної військової агресії РФ на Донбасі. Долучені спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, про новітніх героїв, хто заплатив найдорожчу ціну за спокій і добробут українців.
Перший том «Від Майдану до Іловайська» тритомника «Хроніка війни. 2014—2020» охоплює період з кінця лютого 2014 року до перших днів вересня 2014 року.
Другий том «Від першого до другого ‘‘Мінська’’» тритомника «Хроніка війни. 2014—2020» висвітлює події з вересня 2014 року до 20 лютого 2015 року.
У третьому томі «П’ять років гібридної війни» тритомника «Хроніка війни. 2014—2020» подається хроніка новин від кінця лютого 2015 року до 31 жовтня 2020 року.
Війна очима ТСН [Текст] : 28 історій по той бік камери / гол. ред. А. Чех. – Київ : Основи, 2015. – 219 с. : іл.
Війна в Україні розгорнулася не лише на східному фронті: інакші, але так само важливі бої невтомно тривають на фронтах візуальних мистецтв, літератури, журналістики… Ця книга є спробою панорамного погляду на перебіг воєнних подій на Донбасі 2014-2015рр.
У баченні журналістів телевізійної служби новин попри власний патріотизм та глибоке і гостре переживання тяжких для країни часів, ці репортери не зраджують журналістським стандартам і намагаються залишатися об’єктивними у висвітленні подій на сході України.
Довгань, М. Шпитальні нотатки. Лютий 2015 р. – березень 2018 р. [Текст] / М. Довгань. – Київ : Кліо, 2018. – 286 с. : іл.
Видання вміщує героїчні історії учасників АТО. Їх записала журналіст-шістдесятник і культурний діяч Маргарита Довгань, упродовж лютого 2015 р. — березня 2018 р. відвідуючи воїнів у Київському військовому шпиталі. Книжка знайомить з нашими захисниками і є документом української історії. Це крик-протест проти безуму війни, дивовижної витримки українського народу, яка щоразу дає можливість відроджуватися, знов і знов укріплюватися духом і плоттю в ім’я життя.
Литвин, М. Лінія розмежування [Текст] / М. Литвин. – Київ : Гамазин, 2019. – 395 с.
«Лінія розмежування» — це документальна розповідь про новітній етап історії нашої країни, пов’язаний із питаннями оборони й безпеки. Спираючись на багатий досвід і глибоке розуміння сучасного характеру військових конфліктів, тактики, оперативного мистецтва, стратегії, а також воєнної політики й воєнного будівництва, сутності процесів розбудови держави, автор висвітлює концептуальні підходи до розвитку внутрішньої й зовнішньої безпеки, специфічних питань прикордонної політики й діяльності прикордонного відомства.
Ґрунтуючись на документах і маловідомих фактах, він правдиво описує драматичні події національного масштабу під час гібридної війни у 2014 році й безпосередню участь у них українських прикордонників.
Неоголошена війна [Текст] : Невідомі факти і хроніки АТО / О. Каліновська, О. Криштопа, Є. Назаренко, В. Трохимчук, Д. Феденко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 510 с. : іл.
Автори – журналісти «5 каналу», які висвітлювали війну на Сході країни. Олег Криштопа – співробітник програми «Час. Підсумки дня». Валентин Трохимчук – автор та ведучий аналітичної програми на «5 каналі» «Велика політика». Ольга Каліновська – автор проекту «Невигадані історії з лінії фронту». Дарина Феденко – журналіст, автор прямих включень з зони бойових дій для новин. Євген Назаренко – журналіст каналу «2+2», служив в одному з добровольчих батальйонів.
Це справжня війна, а не АТО. Українсько-російська, а не громадянська. Гібридна? Можливо. Неоголошена? Так.
Аваков, А. 2014. Миттєвості харківської весни [Текст] / А. Аваков. – Харків : Фоліо, 2020. – 286 с.
Унікальність цієї книги в тому, що читач за QR-кодами отримує можливість послухати аудіозапис розмов сепаратистів. Неспростовні та шокуючі свідчення злочинних планів захоплення Харкова та інших великих міст, вбивства людей, розорення України.
Ця книга — жива історія подій: хроніка, факти, документи, пряма мова. А ще — аналіз і філософське осмислення автором процесів в Харкові та країні, про майбутнє, про долю України та її людей.
Прозапас, В. Хроніка революції, війни та реваншу [Текст] / В. Прозапас. – Київ : Білка, 2021. – 423 с.
Ця хроніка велася сім років. Вона описує події, безпосереднім учасником яких був автор із зими 2014-го та Майдану, через війну та етапи розвитку української держави — до олігархічного консенсусу та наступу реваншу, що прийшов услід за ним у 2019-2020 роках. Наша пам’ять — це наша зброя, і єдиний шанс припинити десятками (а то й сотнями) років робити одні й ті самі помилки. Ця «Хроніка» для тих, хто це усвідомлює.
Слабошпицький, М. Велика війна 2014… [Текст] : Україна: виклики, події, матеріали / М. Слабошпицький. – Київ : Ярославів Вал, 2015. – 313 с.
Це книжка про війну і суспільство. Про наші надії і розчарування. І – про обов’язок влади перед народом.
У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту [Текст] / С. Глотов, А. Глотова, А. Воронова [та ін.]. – Харків : Фоліо, 2018. – 540 с. – (Хроніка).
Ця книга — результат першої в Україні спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців.
У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років).
Шевченко, А. Слов’янськ. Початок війни [Текст] / А. Шевченко. – Харків : Фоліо, 2020. – 431 с.
«Слов’янськ. Початок війни» — це документальне дослідження та хронікальний літопис найважливіших епізодів битви за місто Слов’янськ Донецької області, захоплення якого загоном бойовиків Гіркіна-«Стрєлкова» 12 квітня 2014 року стало початком гібридної збройної військової агресії РФ на українському Донбасі. Кожен розділ книжки має символічну назву зі словом «перший», яка відбиває суть того, що відбувалося навесні 2014 року: «Перша кров», «Перша зрада», «Перша страта», «Перший бій», «Перша перемога»…
Пропонуємо до перегляду підбірку книг про події, що передували повномастабному вторгненню РФ на територію України.
У цих виданнях закарбувалася жива історія бойових дій на Сході України в період 2014 – початку 2022 року: факти, документи, репортажі, спогади про початок російсько-ураїнської війни.
Читайте. Аналізуйте. Пам”ятайте.