Тесла народився під час грози 10 липня 1856 року в Хорватії. Згідно з однією з легенд, в момент народження Миколи акушерка дуже переживала і твердила, що новонароджений буде дитиною темряви, так як грім вважався поганим знаком. Але мати Тесли відповіла: «Ні, він буде дитиною світла».
Пізніше Нікола часто споглядав сліпуче світло перед собою. Яскраві спалахи світла були настільки сильними, що затуманювали його зір. Він не міг зрозуміти, що реально, а що ні. Подорослішавши, Тесла використовував цю силу в своїх дослідженнях. Схоже, мати була права грім передрік, що Нікола буде вченим і буде нести людям світло, завдяки повсюдного впровадження електричного освітлення заснованого на системі змінного струму.
Коли Тесла був 5 річною дитиною, його старший брат Дейн впав з коня і помер. Нещасний випадок став величезним горем для всієї родини. Родичі завжди вважали, що Дейн розумнішими хворобливого Миколи, і не покладали на хлопчика великих надій. Смерть одного з синів стурбувала їх батька. Тепер він хотів, щоб його молодший син став православним священиком і пішов по стопах батька. У цьому випадку він міг би відвідувати найближчу до їхнього села школу. Про навчання в технічному училищі, що передбачало переїзд в інший регіон Австро-Угорщини, батько зовсім не хотів чути. Але молодий вчений дуже любив фізику і математику. У 17 років закінчивши середню школу в сусідньому місті і повернувшись в село на наступний день він захворів на холеру і пролежав у ліжку 9 місяців. Кілька разів він був близький до смерті. Поки він був прикутий до ліжка,він переконав батька не відправляти його вчиться на священика. Зневірений батько пообіцяв відправити його на інженерні курси, якщо Нікола знову одужає. Батько все ж стримав свою обіцянку, хоча щиро бажав для сина зовсім іншої долі.
Нікола був дуже чутливий до зовнішніх подразників. Він стверджував, що чув грім на відстані в 900 кілометрів. А також, міг чути цокання кишенькового годинника які перебували в трьох кімнатах від нього, або муху глухо приземлилася на стіл. Під час навчання в коледжі, звук локомотива в 50 кілометрах був для нього як приголомшуючий. Лікарі вважали, це проблеми з нервами, а якщо бути точніше нервовим зривом.
Коли Нікола був дитиною, він користувався своєю уявою, щоб заспокоїти себе після нічних кошмарів.
Молодий геній міг запам’ятати цілі книги і фотографії всього за кілька хвилин перегляду. Нікола стверджував, що володіє силою, як сам він її називав «мозкова інженерія». Унікальність Тесла була в тому, що міг детально візуалізувати всі винаходи у власній голові і провести їм «ходові випробування», при цьому не роблячи ніяких записів. Наприклад свій електродвигун він придумав на прогулянці в Будапештському парку, під час читання книги Гете «Фауст». Раптово у нього в голові виникло зображення обертового магнітного поля, відклавши книгу в сторону, він негайно намалював його схему на піску. Розум цієї непересічної людини зберігав безліч незбагненних таємниць.
Тесла приїхав в Нью-Йорк покинувши Європу в 1884 році з рекомендаційним листом для роботи на Томаса Едісона. До цього він кілька років працював в паризькому регіональному відділенні компанії Едісона. У компанії працювало кілька сотень робітників, Нікола був всього одним з них. Пропрацювавши там 6 місяців, з Едісоном він зустрічався лише кілька разів. Якось вночі, коли молодий інженер засидівся над лагодженням генераторної установки і відбулася одна з таких зустрічей. В той момент Едісон зрозумів, наскільки розумний молодий хлопець. Але молодий інженер пропрацював там всього 6 місяців. Можливо, це сталося через те, що Едісон пообіцяв заплатити йому $ 50 000, якщо Нікола конструктивно допрацює машини постійного струму, розроблені його компанією. Необхідно було не просто внести зміни в конструкцію, а кардинально переробити вже існуючі машини.Тесла працював безперервно, щоб знайти рішення і зробив це, але Едісон сказав, що це був жарт, і ніякої премії не буде.
Незабаром Тесла покинув лабораторію Едісона. І поки він шукав спонсорів для підтримки свого дослідження змінного струму, перебивався роботою чорнороба, рив канави за $ 2 на годину, щоб виживати. Але навіть тоді він дивився в майбутнє.
Якби не Ілон Маск, зі своїм Tesla Motors, в сучасному світі мало хто б уже і згадав ім’я людини, який дав нам електрику (AC). Нікола Тесла випередив свій час, не отримавши заслуженого визнання за життя.
Ним було винайдено чимало технічних пристроїв, які вважаються революційними і до цього дня. Згідно BigThink , «Тесла (…) відповідальний за безліч винаходів, які випереджають свій час, які в наш час заслужили загальну увагу. В першу чергу ми говоримо про бездротових технологіях, включаючи бездротову передачу електроенергії, перші мобільні телефони, безпілотні автомобілі і літальні апарати, а так само таємничі промені смерті».
Нікола Тесла – автор понад 700 патентів та інновацій. Нижче в списку деякі з них:
- Котушка Тесла – це резонансний трансформатор, що виробляє високовольтне електрику змінного струму
- перша гідроелектростанція на Ніагарському водоспаді,
- люмінесцентна лампочка,
- збільшувальний передавач, завдяки якому він міг запалювати лампочки за півмилі,
- пульт дистанційного управління,
- перший рентгенівський знімок,
- радіо,
- турбіна Тесла,
- асинхронний двигун – для пилососів і фенів,
- радіокерований човен, яка могла плисти без людей (Нікола міг керувати її рухом допомогою радіосигналів).
Тесла був генієм, який розмовляв на 8 мовах: сербохорватської, чеською, німецькою, угорською, французькою, англійською, італійською та латиною. Нікола був футуристом, хто запропонував велику кількість пристроїв майже за 100 років до того, як вони були створені.
Чим старше він ставав, тим менше грошей він заробляв. З готелю Уолдорф-Асторія в Нью-Йорку він переїхав в Сент-Реджіс, так як у нього накопичилися величезні неоплачені рахунки. Власне з тієї ж причини його виселили з Сент-Реджіс, але крім заборгованості по оплаті, йому на додачу до всього сусіди пред’являли претензії за дискомфорт і безлад, створений завдяки своїй прихильності до голубів. Далі він продовжував переїжджати, але вже в більш дешеві готелі, проте рахунки як і раніше залишалися не сплаченими. В результаті його колишній роботодавець – компанія Вестінгауз оплачували оренду його житла і оплачували забутого генія $ 125 в місяць в якості «плати за його консультаційні послуги». Мабуть компанія була стурбована тим, що бідний вчений шкодить їх репутації. Тесла також отримував скромну сербську пенсію до самої смерті.
Нікола Тесла помер в номері готелю «Нью-Йоркер» в ніч з 7 на 8 січня 1943 року, на 87-му році життя. Покоївка знайшла його через два дні, проігнорувавши табличку «Не турбувати». Лікар ухвалив, що причиною смерті є серцевий напад. Похорон Тесли відбулися в Нью-Йорку 10 січня 1943 року. Його племінник Сава Косановіч в 1952 році разом з прахом Тесли зумів відправити в Сербію все майно в 80 скринях. Прах виставлений в Белграді в музеї Ніколи Тесли.
Музей Тесли в Белграді
Він був генієм-винахідником, який створив речі, випередили час в якому він жив і все ще використовуються сьогодні.Тесла був загадковою людиною, який міг заглядати в далеке майбутнє. Незважаючи на те, що він був позбавлений привілеїв, він помер з пристрастю до науки, яка змінила 20-е століття. Його завжди шанували на Балканах, в регіоні, звідки він родом. Республіки колишньої Югославії досі воюють за його добре ім’я, будь то він серб, хорват або боснієць. Проте, всього кілька років тому світ почав цінувати те, що він зробив для людства.