Довженко залишився як дерево, що вічно цвіте,
вічно плодоносить, як великий мислитель,
який може стояти поряд із Сократом і Гомером
А. Малишко
Олександр Довженко – український письменник, кінорежисер, сценарист, художник, публіцист, класик світового кінематографа.
Протягом своєї творчості О. Довженко поставив 14 ігрових і документальних фільмів, написав 15 літературних сценаріїв і кіноповістей, дві п’єси, автобіографічну повість, понад 20 оповідань і новел, ряд публіцистичних статей і праць, присвяченим питанням кіномистецтва.
Його кіноповісті й фільми, серед яких «Звенигора», «Арсенал», «Земля», і нині вражають весь світ мистецькою досконалістю.
Перебуваючи на фронтах Великої Вітчизняної війни, О. Довженко написав низку оповідань-новел. Перлиною його письменницького доробку стала «Зачарована Десна». Його «Щоденник» – то не лише документ епохи, а й філософське осмислення долі українського народу, історії нації, суспільних явищ середини ХХ століття.
За кіноповість «Україна в огні» його звинуватили в націоналізмі, вислали до Москви, і він уже ніколи не працював на рідній землі, за якою дуже тужив.
Пропонуємо матеріали із фондів нашої бібліотеки, що висвітлюють літературну, художню та кінематографічну спадщину Олександра Довженка, його творчі задуми. Ці книги дають уявлення про долю митця та внесок у розвиток української і світової культури.
Літературні твори Олександра Довженка
Довженко, О. П. [Текст] : твори : в 5-ти т. / упоряд. Ю. І. Солнцевої, Т. П. Дерев’янко ; редкол.: М. П. Бажан [та ін.]. – К. : Дніпро, 1983-1985.
П’ятитомне видання знайомить з творчою спадщиною класика української літератури О. Довженка і містить кіноповісті, кіносценарії, драматичні твори, оповідання,записні книжки, щоденник, листи автора.
Довженко, О. П. Вибрані твори [Текст] / О. П. Довженко. – Київ : Сакцент Плюс, 2004. – 509 с.
До видання відомого українського письменника О.Довженка (1894-1956) увійшли найбільш повна і літературно оброблена “Автобіографія” і давно не публікований “Щоденник”, кіноповісті “Зачарована Десна”, “Поема про море”, а також оповідання.
Довженко, О. П. Господи, пошли мені сили [Текст] : щоденник, кіноповісті, оповідання, фольклор. записи, листи, док. / О. П. Довженко. – Харків : Фоліо, 1994. – 655 с.
До книжки включено архітвори Олександра Довженка – класика української літератури і видатного кінорежисера світової міри.
Довженко, О. П. Зачарована Десна [Текст] : оповідання, щоденники (1941-1956) / О. П. Довженко. – Київ : Дніпро, 2001. – 505 с.
До цієї збірки українського кінорежисера та письменника Олександра Петровича Довженка (1894–1956) увійшли його прозові твори: автобіографічна лірико-філософська кіноповість «Зачарована Десна» (1942–1956), хрестоматійні оповідання та новели воєнних років, а також перевиданий у повному обсязі «Щоденник» 1941–1956 років – відверте та суперечливе, пристрасне та суб’єктивне свідчення українського буття середини XX століття, пам’ятник однієї з найблискучіших і найтрагічніших спроб бути українцем в екстремальні часи.
Довженко, О. П. Зачарована Десна. Україна в огні. Щоденник [Текст] : кіноповісті : (1941-1956) / О. П. Довженко. – Київ : Веселка, 1995. – 575 с.
Кіноповісті, щоденникові записи (1941—1956 рр.) видатного кінорежисера і письменника — це не лише чудові пам’ятки художньої і мемуарної літератури, а й справжній документ епохи, в якому зафіксовані цікаві події, ставлення автора до тих чи інших явищ, людей, особиста трагедія нашого національного генія, позбавленого права жити і творити на рідній землі.
На вклейках — життєпис Олександра Довженка (1894—1956) у фотодокументах.
Численні знімки супроводжуються цитатами з автобіографії, листів, нотаток.
Довженко, О. П. Незабутнє (1941 – 1943) [Текст] : оповідання / О. П. Довженко. – Київ : Дніпро, 1980. – 191 с.
До збірки увійшли відомі оповідання Олександра Петровича Довженка періоду Великої Вітчизняної війни. Яскраві, живі та самобутні образи оповідань сповнені патріотизму та любові до свого краю.
Довженко, О. П. Україна в огні [Текст] : кіноповість / О. П. Довженко. – Київ : Україна, 2004. – 143 с.
Кіноповість Олександра Довженка, присвячена початку Другої світової війни на території України, долі сільської родини та простих селян. Довженко, як ніхто інший, сміливо й реалістично передав гіркоту поразок і відступу та героїзм українського народу в боротьбі з фашизмом, розвінчував сталінську концепцію класової боротьби, критикував методи виховання нашої молоді, незнання нею рідної історії й відсутність національної гордості. Це становить головну тему повісті.
Довженко, О. Щоденник (1941-1956) [Текст] / О. Довженко. – Київ : Знання, 2019. – 399 с.
«Щоденник» О.П. Довженка (1894—1956) — один з кращих творів мемуарної літератури, вражаючий документ тоталітарної доби, в якому правдиво зафіксовано пережите автором упродовж 1941—1956 років. Найпотаємніші думки, прагнення, переживання за долю свого народу, віра в його національне відродження, трагедія митця, відірваного від рідної землі, постають зі сторінок проникливої сповіді. Слова Олександра Довженка тривожать душі сучасників, закликають ніколи не повторювати помилок історії.
Режисер світового кіномистецтва
Олександр Довженко. Документи і матеріали спецслужб [Текст]. Т. 2 : 1941-1989 рр. / упоряд. Р. Росляк. – Київ : Ліра-К, 2021. – 622 с. – Вид. присвячене 30-й річниці Незалежності України.
Основу збірника склали документи Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Крім того, використано матеріали з фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Державного архіву Одеської області, Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, а також російських архівів. Це донесення і зведення агентів, записи телефонних розмов, перлюстрована кореспонденція, заяви різних осіб стосовно «антирадянської» діяльності кінорежисера; доповідні, службові записки, довідки, спецповідомлення, висновки, інформації, плани агентурно-оперативної розробки та ін.
Марочко, В. Олександр Довженко [Текст] : Зачарований Десною / В. Марочко ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ : Парлам. вид-во, 2019. – 572 с.
У книзі постають життя і творчість українського кінорежисера, його мистецьке, суспільно-політичне і сімейно-родинне оточення, світоглядні вподобання, морально-етичні принципи, духовні підвалини й громадянська позиція О. Довженка в роки випробувань славою, визнанням владою. На основі відомих і нових архівних джерел висвітлено тернистий життєвий шлях митця і людини, українського патріота і радянського режисера, улюбленця жінок, простого і невибагливого в побуті, канонізованого прихильниками його таланту, піднесеного на подіум слави найвищим політичним керівництвом, яке підступно знеславило і публічно розп’яло його за відступництво.
Панасенко, Т. Олександр Довженко [Текст] / Т. Панасенко. – Харків : Бібколектор, 2020. – 120 с.
Олександр Довженко… Талановитий, харизматичний, натхненний, готовий у будь-яку мить до активної дії, до творчості… Добрий, легкий у спілкуванні, цікавий і приємний співбесідник, який лише своєю присутністю робив людей кращими, не допускав бруду в думках, у словах… Художник і письменник, захоплений красою й гармонією у житті, вражаючий широтою думки… Вимогливий і невтомний режисер із залізною силою волі, фільми якого стали новим словом у світовій кінематографії, а кінострічка «Земля» увійшла до десятки найкращих фільмів усіх часів і народів…
Шудря, М. Геній найщирішої проби [Текст] : нариси, розвідки, рец., інтерв`ю, публ. / М. Шудря ; за ред. Л. Череватенка. – Київ : Юніверс, 2005. – 382 с.
Тут зібрано майже все, зібрано майже все, що написав і опублікував письменник, журналіст і кінодраматург Микола Шудря (лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, 1991) за сорок років про О.П. Довженка та нове покоління кінематогафістів, що засвоїло його творчі настанови. Це – ніби живе осмислення шляху одного з довженківців, який вчився спроквола, крок за кроком, але наполегливо й послідовно, долаючи складнощі й перепони у сприйнятті генія світового кіно.
Тур-Коновалов, К. Режисер [Текст] : роман / К. Тур-Коновалов, Д. Замрій. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 333 с.
“Його ім’я ввійшло до історії. Але чи знаємо ми його? Олександр Довженко народився в дуже непростий час. І ще в непростіший час жив. Автори книжки майстерно відтворюють атмосферу тієї епохи, яскраві характери, непересічні вчинки і звичайні людські емоції. Наче наживо перед нами розгортаються зйомки фільму “Сумка дипкур’єра”, зрежисованого Довженком, паралельно до яких закручується не менш цікава історія, зрежисована долею, головну роль у якій виконує вже сам Сашко. І якщо сценарій фільму відомий заздалегідь, то події в реальному житті тримають читача в напруженні до останнього…”