Майже на кордоні Кременецького району Тернопільської області й Дубенського району Рівненської області розташоване село Онишківці (8 км. від Кременця). Тут є скит святої праведної Анни Свято-Миколаївського жіночого монастиря. На території скиту бʼє з-під землі джерело, що заповнює своєю чистою прохолодною водою купіль – озеро Святої Анни.
Сотні очевидців свідчать: для того, щоб пізнати довгоочікуване щастя материнства, достатньо тричі поринути у крижану купіль Святої Анни. Буквально за кілька місяців після цього настає бажана вагітність.
Подейкують, що джерело в цьому місці існує ще з незапам’ятних часів. У давнину, яка за часів татарської навали дивним чином уціліла, пішовши під землю. Минав час. Цю історію передавали від покоління до покоління, доки не відбулося явлення нового дива.
Якось дітлахи-вівчарі знайшли просто в полі біля невеличкого джерельця ікону. Незабаром усе село дізналося про це диво, і мешканці зібралися на місці явлення святого образу. Ікону урочисто перенесли до храму. Проте наступного дня її там не знайшли: вона повернулася до місця явлення. Селяни вдруге, вже зі священиками, відправили богослужіння й перенесли ікону до церкви. Але вранці її знову знайшли на старому місці. Тоді всі зрозуміли, що Свята Анна сама обрала для себе належне місце й не бажає будь-куди переходити.
На місці явлення ікони спочатку була побудована каплиця: там і зберігалася святиня. Упродовж століть люди звідусіль прямували до джерела, щоб зануритись в його святі води і зцілитися від хвороб. Під час масового атеїзму каплицю закрили, а джерело заховали під бетонними плитами й засипали землею. Але вода подолала перешкоду й створила нове джерело. Коли його засипали, вода вдарила з новою силою. Поруч утворився потік, що дарував життя й оновлення всьому живому. Зусиллями місцевих мешканців джерело було розчищене, і вода знову заструменіла трьома потоками. А в 1991 році було закінчено будівництво невеликої церкви на честь праведної Анни. Це дуже красива споруда небесно-блакитного кольору, такого самого як і вода в купальні джерела. Деревʼяний поміст навколо джерела було замінено на плити, незабаром тут поставили колодязь для освячення води. І сам храм і купальню прикрасили дивовижними розписами.
Температура води в святому джерелі взимку і влітку не вища за 4−6 градусів. Досвідчені люди радять спочатку прочитати молитву Всевишньому, а потім, не розмірковуючи, тричі пірнути з головою.
Порахувати всі випадки дивовижного зцілення від безпліддя в обителі Святої Анни навряд чи вдасться. Чимало з тих щасливиць, кому свята вода подарувала щастя материнства, повертаються сюди зі своїми діточками, щоб віддячити святому джерелу за диво.
Література
Мошняга Л. Джерело Святої Анни приваблює паломників [Текст] / Л. Мошняга // Голос України. – 2010. – 9 жовт. – С. 19.
На Тернопіллі чимало мощей святих. Цілющі джерела в нашій області [Текст] // Номер один. – 2006. – 25 жовт. – С. 16.