Три мільйони осіб знищено в газових камерах, близько двох мільйонів розстріляно, інші померли від голоду, виснаження, примусової праці або в інших екстремальних життєвих умовах, у яких вони були змушені перебувати. І до сьогодні дослідники не мають точних даних щодо справжньої кількості знищених нацистами євреїв та ромів.
В Україні винищення євреїв відбувалося на окупованих нацистською Німеччиною українських територіях в 1941–1944 роках. Це трагедія, яка торкнулася тисячі родин по всій країні.
Нові та актуальні видання, які представлені на виставці, ознайомлять вас про трагедію Голокосту в Україні і в світі, а також нагадають про Трагедію Бабиного Яру.
Бартов, О. Стерті [Текст] : зникаючі сліди євреїв Галичини в сучасній Україні / О. Бартов / пер. з англ. С. Коломійця. – Київ : Зовнішторгвидав України, 2010.
Книга «Стерті» відомого американського історика Омера Бартова присвячена певним аспектам формування історичної пам’яті про Голокост в сучасній Україні. Основним її акцентом є стирання матеріальної спадщини та пам’яті єврейського життя на теренах Західної України (Східної Галичини). Для того, щоб підкреслити значущість такого стирання, а також вказати на деякі його причини, книга спершу подає коротку історію життя євреїв у багатьох містах та селах Галичини до початку Другої світової війни, а потім оповідає про те, яким чином їх було знищено під час німецької окупації регіону.
Автор під час подорожі Східною Галичиною пережив свій власний шок: його вразила майже повна відсутність згадок про вбивство галицьких євреїв. Кардинальним питанням праці О. Бартова є готовність чи неготовність сьогоднішньої української держави та суспільства бачити історію Голокосту, загалом історію та культуру євреїв України частиною власної історії, національної спадщини, з усіма позитивними та негативними сюжетами в історії українсько- єврейських взаємин.
Від першої особи: історія Голокосту у свідченнях очевидців. – Київ: Український центр вивчення історії Голокосту, 2014. – 277 с.
Це матеріали, які стали частиною освітніх заходів проекту «Захистимо пам’ять: захист та меморіалізація місць масових поховань євреїв України часів Другої світової війни».
Видання містить короткі методичні рекомендації, тексти свідчень очевидців Голокосту, проблемні блоки запитань для обговорення.
Гауптман, М. Забуті могили [Текст] = Zapomniane mogily / М. Гауптман. – Київ : Фенікс, 2017. – 175 с.
У своїх спогадах Мікаель Гауптман подає історію загибелі єврейських громад Східниці та Урича, що у Східній Галичині. Це погляд не стороннього спостерігача, а людини, якій вдалося вижити в епіцентрі Голокосту. Решту життя Гауптман був змушений нести тягар пам’яті про загибель влітку 1941 р. численних родичів і сусідів, безпосереднім свідком якої він був.
Переклад та видання книги стало можливим завдяки підтримці Фонду Конрада Аденауера, Представництву в Україні (Konrad-Adenauer-Stiftung).
Я пережив Голокост наперекір усьому. Унікальна та незабутня історія боротьби за життя = I Survived the Holocaust Against All Odds. A Unique and Unforgettable Story of a Struggle for Life : двомовне видання / переклала з англ. Наталія Курішко. — Київ : Український центр вивчення історії Голокосту, 2022. — 170 с. : іл.
Джек Глоцер народився в сім’ї асимільованих євреїв у Рогатині на початку 1925 року. Він був найстаршим серед трьох дітей, мав велелюдну родину — дядьків, тіток і п’ятьох кузенів і кузин, що жили разом. У віці 16–19 років Джек став свідком убивства майже всієї єврейської громади свого рідного містечка нацистськими окупантами та їхніми помічниками. Мемуари охоплюють Джекове життя в Європі в 1925–1949 роках. За наполяганням дружини й рідних, через більш ніж 50 років після подій Джек записав свої спогади. Мемуари, що містять також велику кількість фото, власноруч укладені автором родинне дерево й мапу місцевості, є одним із небагатьох надзвичайно детальних свідчень життя, загибелі та відродження рогатинських євреїв у часи Другої світової війни.
Голокост і сучасність [Текст] : Студії в Україні і світі : наук. часопис. №1 (17). – Київ : Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2019. – 191 с.
Часопис «Голокост і сучасність» має на меті вивчення та поширення інформації про Голокост як одну з найбільших трагедій людства.
Дімент, М. Самотній вигнанець [Текст] = The Lone Survivor : щоденник про Свинюхи та гетто в Локачах / М. Дімент ; за ред. Ш. Ягалома (Дімента). – Київ : Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2016. – 199 с.
Ця книга – свідчення Мехеля Дімента, єврея, уродженця волинського містечка Свинюхи (нині с. Привітне Локачинського району. Це проникливі та сповнені болю спогади людини, яку, як і кількасот тисяч інших волинських євреїв, було перетворено на об’єкт знущання, пограбування, експлуатації та, зрештою, вбивства на тлі кривавої боротьби за встановлення расового панування або створення етнічно однорідного простору, що розгорталася у Волинському регіоні у 1941–1944 роках.
Донечка, про яку ми завжди мріяли. Історія Марти [Текст] / адапт. Н. Моргенштерн ; пер. А. Степаненко. – вид. 2-ге. – Київ : Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2022. – 108 с.
Марта Горен мешкає разом зі своїм чоловіком Амосом в Ізраїлі у місті Реховот. Зараз у неї вже є правнуки. А народилася вона у Польщі, в дитинстві потрапила у вир Голокосту. Коли Марті було вісім років, матір, рятуючи її життя, відправила доньку під вигаданим іменем подалі від рідного Чорткова, до Варшави. «Донечка, про яку ми завжди мріяли. Історія Марти» – це історія єврейської дитини, яка трималася за життя попри жахливі втрати та згодом віднайшла себе у Державі Ізраїль.
Історія Голокосту: освіта та пам’ять. Посібник для вчителя. – Вид. 3-тє, випр. – К.: Український центр вивчення історії Голокосту, 2018. – 124 с.
Це матеріали, які стали частиною освітніх заходів проекту «Захист та меморіалізація місць масових поховань євреїв України періоду Другої світової війни».
Книга пам’яті Дробицького яру [Текст] : спогади, нариси, док. / уклад. В. П. Лебедєва, П. П. Сокольський. – Харків : Прапор, 2004. – 208 с.
«Особливим» районом Харкова називали фашисти територію навколо робітничого містечка Тракторного заводу. І мало хто тоді здогадувався, що приховувалося за цією таємничістю, аж поки у грудні 1941-го у бараках Верстатобуду і 8-го тресту, а потім у Дробицькому яру зондер-вбивці не почали вершити свої криваві злочини. Всього за три тижні вони розстріляли там понад десять тисяч наших співгромадян, чия «провина» полягала лише в тому, що вони були євреями…
Людяність у безодні пекла [Текст] : Поведінка місцевого населення Східної Галичини в роки “остаточного розв’язання єврейського питання” / Ж. Ковба. – вид. 4-те, випр. і допов. – Київ : Дух і Літера, 2019. – 295 с.
На матеріалах архівних джерел, мемуарів, записаних авторкою усних спогадів корінних галичан: українців, поляків, євреїв – свідків подій, розглянуті соціальні, економічні умови життя трьох народів у міжвоєнні роки, в час Другої світової війни. Основна увага приділялася поведінці місцевого населення в роки так званого «остаточного розв’язання єврейського питання».
Вперше публікуються імена галичан: поляків та українців, котрі були знищені фашистами за допомогу євреям. Більш повно, ніж у попередників, представлено дані про галичан – Праведників народів світу.
Війна Клари: правдива історія дівчини про дивовижний порятунок від нацистів / співавт. Стівен Гланц; пер. з англ. В. Бобров. Київ: Український центр вивчення історії Голокосту, 2020. 348 с.: іл.
Після того як нацисти захопили Жовкву, життя п’ятнадцятирічної єврейської дівчини Клари змінилося назавжди. Коли навколо почалися вбивства й депортації містян, родина Клари та ще дві сім’ї сховалися у саморобному бункері. Над ними жила родина Беків. Пан Бек, п’яниця, бабій і самопроголошений антисеміт, – нетиповий для героїчних учинків персонаж, однак він упродовж усієї війни ризикував своїм життям, щоб уберегти підопічних. Життя під його заступництвом не було передбачуваним. Іноді здавалося, що загроза від Бека є не меншою за загрозу зовні.
Через шістдесят років Клара написала це надзвичайне свідчення. «Війна Клари» – це лірична, драматична та, попри найгірші обставини, справжня історія про надію та виживання.
Кувалек, Р. Табір смерті у Белжеці [Текст] / Р. Кувалек ; пер. з пол. О. Колесник. – Київ : Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2018. – 304 с.
У книзі представлено історію одного з нацистських таборів смерті, в яких у 1942 р. було проведено операцію «Райнхард» – убивство євреїв у Генерал-губернаторстві (до складу якого входили і сучасні західноукраїнські терени), та у повоєнні десятиліття забутого. Досліджено роботу табору, описано рішення, що призвели до створення цього та інших подібних осередків знищення. Р. Кувалек описав становище єврейської громади перед початком її знищення та дослідив, як нацисти доставляли жертв до центру вбивства. Дослідження ґрунтується на показаннях свідків – жителів Белжеця і навколишніх місцин, на поодиноких спогадах тих, хто вижив, та на документальних джерелах з архівів Польщі, Німеччини та США.
Лауер, В. Творення нацистської імперії та Голокост в Україні [Текст] : монографія / В. Лауер. – Київ : Зовнішторгвидав України, 2010. – 365 с.
У монографії «Творення нацистської імперії та Голокост в Україні» дослідниця Венді Лауер, зосереджуючи свою увагу на житомирському регіоні і поєднуючи в одне ціле німецькі та радянські архівні документи, щоденники, мемуари та особисті свідчення, дає найповнішу з наявних на цей час оцінку нацистської колонізації, окупаційної політики та Голокосту в Україні.
Лауер, В. Фурії Гітлера. Німецькі жінки у нацистських полях смерті [Текст] = Hitler’s Furies. German women in the nazi killing fields / В. Лауер ; пер. з англ. В. Іваненко. – Київ : Укр.центр вивчення історії Голокосту, 2020. – 274 с.
Книжка Венді Лауер, відомої американської дослідниці Голокосту, є першою спробою вивчити причетність «звичайних» німецьких жінок до злочинів на теренах Східної Европи, що їх окупували нацисти. Зважаючи на те, що понад 500 000 німецьких жінок поїхали на Схід утверджувати нацистський «життєвий простір», масштаб проблеми вимагає виняткової сміливости від дослідниці. Передусім через те, що впродовж надто довгого часу участи німецьких жінок на Східному фронті в Голокості не дискутували; навпаки, про досвід, який вони здобули на Сході, воліли мовчати. Ба більше, в повоєнному образі німецької жінки як «жертви» війни не було місця Голокосту чи відповідальності жінок за злочини на Сході.
Масові розстріли. Голокост від Балтійського до Чорного моря, 1941-1944 [Текст] = Масавыя расстрэлы. Халакост памыж Балтыйскым ы Чорным морам, 1941-1944 / У. Бауманн, П. Опперманн, К. Шміттвількен. – Київ : Huss, 2021. – 339 с. – Текст укр., білорус. мовами.
У червні 1941 р. Німецький Райх разом зі своїми союзниками напав на Радянський Союз. У цій війні на винищення загинули 14 мільйонiв цивільних осіб, серед яких було понад 2 мільйони свреïв. Бiльшiсть євреїв стали жертвами масових розстрілів або задихнулися в так званих ґазваґенах («душогубках). Також загинули близько 30 тисяч ромiв i 17 тисяч пацієнтів психіатричних лікарень. Масштабнi вбивства чинили мобiльнi розстрiльнi підрозділи (айнзацгрупи) поліції безпеки та служби безпеки СС, формування поліції охорони порядку, армії, вiйськ СС, а також місцеві помічники. Виставка «Масові розстріли.
Пам’ять про Голокост [Текст] : Каталог пам’ятників жертвам геноциду на території України / авт.-упоряд. О. Січова. – Київ : Мемор. центр Голокосту “Бабин Яр”, 2019. – 253 с.
Це видання є нашою першою відповіддю на ситуацію довкола пам’ятників жертвам одного з найбільших злочинів проти людства, що відбувався також і на українській землі.
Водночас книга є спробою осмислити історію меморіалізаційних практик на території України від перших спроб вшанувати жертв Голокосту до наших днів; від монументів, встановлених за участі державних структур, до приватних ініціатив у найвіддаленіших українських регіонах. Усі ці історії важливі та цікаві нам. Питання, хто та як боровся за збереження пам’яті, мають для нас неабияке значення. Відповідь на них допомагає зрозуміти місце та роль нашої інституції у цьому процесі.
Подольський А. Ю. Уроки минулого: Iсторiя Голокосту в Українi / Навч. посiбник. – Вид. 5-те.— К.: ТОВ «Спринт-Сервiс», 2018 — 104 с.
Навчальний посібник “Уроки минулого. Історія Голокосту в Україні” для учнів 10 – 11 класів середніх загальноосвітніх закладів України,присвячений складній сторінки історії України 20 століття, історії Другої світової війни на українських землях, а саме долі євреїв України в добу нацистської окупації (1941-1944 роки), – історії Голокосту на теренах України, яка була одночасно частиною історії Голокосту – жахливого геноциду, тотального знищення єврейського народу в усіх окупованих нацистами країнах Європи в період Другої світової війни (1939 – 1945 роки).
Поза межами розуміння [Текст] : богослови та філософи про голокост / за ред. Д. К. Рота, М. Боренбаума. – вид. 2-ге. – Київ : Дух і Літера, 2009. – 431 с.
Англомовне видання цієї книги здійснено завдяки зусиллям двох провідних філософів, дослідників Голокосту – «християнина із Клермонта» Джона К. Рота і «юдея із Вашингтона» Майкла Беренбаума.
Отже, понад два десятки відомих єврейських і християнських філософів, мислителів, літераторів, переважно тих, хто зазнав людиноненависницької дійсності фашистських концтаборів і гетто, свідчать про Голокост – зловісну спробу остаточного знищення європейського єврейства гітлерівськими нацистами у період 1939-1945 років.
Українське видання цієї книги ніби підсумовує тему горя і болю, що випали на долю єврейського народу у «цивілізованому» XX столітті.
Світло в темряві [Текст] : розповідь Сімона Стерлінга, який пережив Голокост, розказана ним Філліс Стерлінг Якобс. – 2-ге вид. – Київ : Спринт-сервіс, 2017. – 116 с.
Український переклад записаних на аудіомагнітофон спогадів Сімона (Шимона) Стерлінга започатковує нову серію видань Українського центру вивчення історії Голокосту «Бібліотека спогадів про Голокост». Записані донькою у середині 1980-х років спогади її батька, чия родина жила в Щуровичах під Львовом, охоплюють такі події: німецьку окупації Польщі, життя в гетто в Бродах, втечу з табору смерті в Золочеві, переховування у лісі, закінчення війни та прихід радянських військ, виїзд спочатку до Польщі, а звідти – до Чехословаччини, американської зони окупації Німеччини та США.
Снайдер, Т. Чорна земля [Текст]= Black Earth : Голокост як історія і застереження / Т. Снайдер. – Київ : Медуза, 2017.
Грунтовне дослідження історика Тімоті Снайдера, пропонує новий погляд на великий злочин ХХ століття й водночас розкриває ризики, з якими ми стикаємося в ХХI столітті.
Переосмислюючи уроки Голокосту, автор підсумовує: ми не зрозуміли сучасність і поставили під загрозу майбутнє. На початку нового століття доводиться оглядатися на початок минулого: боротьба за ресурси, продовольча криза супроводжуються ідеологічними викликами світового порядку. Тож Голокост – це не лише історія, але й застереження.
Чорна книга [Текст] : Про злочинне повсюдне знищення євреїв німецько-фашистськими загарбниками в тимчасово окупованих районах Радянського Союзу та таборах Польщі під час війни 1941-1945 років / ред. В. Гроссман, І. Еренбург. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 519 с.
Вперше пропонується український переклад «Чорної книги» – збірки свідчень і документів про Голокост, зібраних Єврейським антифашистським комітетом у роки Другої світової війни. Оригінальний текст книги було набрано 1947 року, однак розгортання антисемітської кампанії в СРСР завадило її публікації. 1980 року збірку вперше видано в Єрусалимі на основі підготовчих матеріалів, виявлених в особистому архіві Іллі Еренбурга його дочкою Іриною.