Дивовижна історія життя, де були і пил сільських вулиць, і блискучі оперні зали Європи, і радість зустрічей, і гіркота втрати застигла в сяйві теплої бронзи на одній із старих вулиць півтисячолітнього міста Галичини все це – незабутній силует пам’ятника Соломії Крушельницької.
Адже Тернопіль – це місто, де юна співачка зробила свої перші професійні кроки в гімназичному хорі «Руська бесіда», де в одинадцятирічному віці відбувся її дебют. Потім всього за три роки (з 1891 по 1893) будуть закінчена з відзнакою консерваторія Галицького музичного товариства у Львові по класу оперний спів та фортепіано, головна партія в ораторії Генделя «Месія», срібна медаль на публічному конкурсі, навчання в Мілані у блискучого педагога професора Ф. Креспі, які стануть лише сходинками до вершини оперного Олімпу світу.
Але все ж перші свої кар’єрні кроки в якості оперної діви С. Крушельницька здійснить на рідній галицькій землі – на підмостках Львівського театру опери та балету, в якості Леонори ді Гусман опери Гаетано Доніцетті «Фаворитка», а потім – блискучого успіху партії Сантуцци опери П’єтро Масканьї «Сільська честь» в 1894 р. Окрилена успіхом і оваціями своєї публіки співачка в наступні роки з легкістю підкорює європейські оперні сцени. З запаморочливою швидкістю проносяться Кремона, Парма, Тріестр, Варшава, Санкт-Петербург і знову Львів.
Нове ХХ ст. починається для Крушельницької, яка вже стала зіркою, з зеніту слави, де були оплески вишуканої публіки столиць світового оперного мистецтва в Парижі (1902) та Неаполі (1903). Дивовижне ж відродження в театрі Брешії «Гранде» до життя проваленої раніше опери Джакомо Пуччіні «Мадам Баттерфляй» в 1904 р. поставило «золотий голос» Галичини в один ряд з визнаними метрами цього королівського жанру музично-драматичного мистецтва, що забезпечило їй головні партії в Ла Скала починаючи з 1906 р.
Соломія Крушельницька – видатна співачка з величезним талантом і неперевершеним голосом, який полонив Європу та Південну Америку і залишився назавжди в пам’яті тих, хто її слухав. Дивовижна краса, вишукані манери, елегантність, щирість і прекрасний голос привертали до неї симпатії і прихильність людей.
Ідею встановлення пам’ятника нашій легендарній землячці почали виношувати ще з 1989 року. Ініціатором цього проєкту стала директорка Тернопільського обласного державного музичного училища ім. Соломії Крушельницької Марта Подкович. Вона звернулася до громадськості, установ та організацій з проханням зібрати кошти на пам’ятник.
Пам`ятник С. Крушельницькій на бульварі Шевченка в Тернополі був встановлений 22 серпня 2010 р. Скульптуру висотою 3,8 метра і вагою 3,5 тонни вилито з бронзи. Стрункий силует співачки в старовинному вбранні з капелюшком, в яких дами святкували початок нового ХХ ст., що спирається правою рукою на вигадливий візерунок перил із застиглої музики був створений львівсько-рівненсько-тернопільським колективом художників у складі В. Стасюка, братів Андрія і Володимира Сухорських, І. Ткачук, Д. Чепіля та А. Водоюяна. Пам’ятник Соломії Крушельницької став єдиним у світі, виконаним у певний зріст, що ще більше підкреслювало велич її постаті, її таланту.
Література
Вандзеляк Г. Пам’ятник Соломії у Тернополі з’явився завдяки Марії Подкович [Текст] / Г. Вандзеляк // Свобода. – 2022. – № 28 верес. – С. 3.