На чорному гранітному постаменті – двометрове бронзове дерево з обрізаним корінням. У його кроні постаті згорьованих людей, які зібравши пожитки на вози, покидають свої домівки. Уже позаду їхнє село: храми, цвинтар, будинки. Залишився лише одинокий журавель… Так у Тернополі увіковічнили трагедію депортованих українців з Лемківщини, Холмщини, Надсяння.
Пам’ятник жертвам депортації 1944-1946 років розташований у сквері ім. Андрея Шептицького на вулиці Січових Стрільців біля управління Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ (від бульвару Тараса Шевченка). Авторами пам’ятника є тернопільський архітектор О. Головчак, скульптори зі Львова Андрій і Володимир Сухорські (сини лемківського майстра дерев’яної об’ємної різьби А. Сухорського) та В. Стасюк із Рівного.
Висота скульптури – понад два метри і виготовлена з бронзи (крона та стовбур) та пісковику (частина під написом, який перетинає коріння). Біля пам’ятника облаштували алею з квітів, встановили ліхтарі та лавки. До роботи над монументом долучилися і багато меценатів та етнічних організацій.
Пам’ятник урочисто відкрили в День Незалежності України 24 серпня 2014 р. з нагоди 70-річчя з часу примусового виселення українців з історичних земель Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя в 1940-их рр. На відкритті були представники духовенства, політичних і громадських організацій Тернопільської області.
Література
Пам’ятники жертвам депортації українців на Тернопільщині: фотокаталог пам’ятників і пам’ятних знаків. – Тернопіль: ТОВ «Терно-граф», 2017. – 48 с.
У Тернополі встановили пам’ятник жертвам депортації // Свобода. – 2014. – 25 серпня.