Внаслідок повномасштабного військового вторгнення рф в Україну сотні тисяч мешканців прифронтових регіонів залишили свої домівки та перебралися у глиб країни, подалі від окупаційного режиму та війни. Норми міжнародного права визначають цих людей як внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО). Це люди, які залишили свої домівки, рятуючись від небезпеки, але не перетнули міжнародний кордон, а залишились на території рідної країни.
ВПО є однією з найвразливіших груп населення, які потребують особливої уваги та підтримки. І цю підтримку беззаперечно надають публічні бібліотеки країни, сприяючи їхній інтеграції в нові громади та надаючи доступ до важливої інформації, освіти та культурних ресурсів.
Так, наприклад, Дрогобицька центральна міська бібліотека ім. В. Чорновола відкрила сучасний мультимедійний коворкінг центр для ВПО, де є все необхідне для праці – робочі столи з комп’ютерами, навушники, вайтборд із набором маркерів тощо. Тут можна проводити презентації чи ділові зустрічі, онлайн-навчання чи майстер-класи. Також реалізовано курс навчання для ВПО, що мешкають у Дрогобичі та мають бажання відкрити свій бізнес.
В Охтирській публічній бібліотеці створено культурний креативний простір «Фабрика добра та відпочинку», де організовують заходи з психосоціальної підтримки в умовах надзвичайних ситуацій, рекреаційні заходи, активні ігри та психоедукації, інформаційні сесії, заходи за напрямом гуманітарної освіти, культурні заходи розважального характеру (мініконцерти, вечори відпочинку, заходи в рамках клубів з бібліотерапії, арттерапії, заняття з йоги та шахів), заходи для дітей (творчі заходи, інтелектуально-розважальні вікторини, квести, створення мінівистав з учасниками проєкту). Також для учасників проєкту надаються юридичні консультації та інформація правового характеру фахівцями безоплатної правової допомоги.
У Покровській бібліотеці облаштували швейну майстерню, адже бібліотека має достатній фонд літератури з крою, шиття, рукоділля, журнали з в’язання, шиття. Тепер поряд з традиційними видами бібліотечного обслуговування вимушено переміщені особи за допомогою фахового спеціаліста зможуть отримати: безоплатну послугу з дрібного ремонту речей, професійну консультацію, допомогу у підшитті одягу та підгону його за розміром, навчитися основам шиття і рукоділля, відвідати майстеркласи та виставки. Також охочі можуть скористатися обладнанням творчої зони бібліотеки, зокрема праскою з парогенератором.
У Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка започаткували чаювання, а разом із ним – і психологічну підтримку для вимушено переміщених людей віком 60+. Адже людям старшого віку також потрібно допомогти знайти сенс і сили жити далі, отримати навички подолання стресу та тривожних станів, навчитись контролювати свої емоції, розібратись з тим як подолати синдром вивченої безпорадності та відкладеного життя.
Мобільна бібліотека ІdeasBox – це чотири скриньки, які за 20 хвилин можуть перетворитися на 100 квадратних метрів культурно-наукового простору практично у будь-якому приміщенні. Це інноваційний інструмент неформального навчання для дітей та молоді, що оснащений доступом до Інтернету, принтером, планшетами, настільними іграми, електронними і паперовими книгами, а також кінотеатром. Перевага такої бібліотек в тому, що вона не потребуює енергопостачання чи доступу до мобільного інтернету, так як має свій генератор живлення. В умовах війни мобільна бібліотека функціонуватиме як простір для інтеграції ВПО, який сприятиме відновленню емоційної рівноваги, розвитку, налагодженню нових соціальних зв’язків.
У Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці діє Безпечний простір для жінок та дітей, які постраждали від війни. Робота ведеться в кількох напрямах – проводяться тренінги з мінної безпеки та першої медичної допомоги, надається психологічна та гуманітарна допомога, а також робота над інформаційною та економічною безпекою жінок; відбуваються «шведські гуртки». Це чудова форма самоорганізації людей, де у форматі «рівний – рівному» є можливість ділитися досвідом та знаннями, організовувати хендмейд, вивчення мов, заняття з йоги тощо.
Львівська обласна бібліотека для дітей реалізовує проєкт інформаційно-психологічної безпеки «П’ята стихія» для підтримки евакуйованих дітей та підлітків від 8 до 15 років, які постраждали від російської агресії. У межах проєкту відбувалися заняття з протидії дезінформації, уроки української мови та програмування.
У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді щороку організовують літні бібліотечні табори неповного дня та IT-табори для дітей, зокрема з числа ВПО. Також втілено просвітницьку ініціативу «(Не)Безпека»: комплекс заходів про розуміння цінності власного життя та здоров’я в умовах воєнного часу, навчання основним правилам поведінки в екстремальних ситуаціях, про безпеку онлайн і захист себе й близьких від інформаційних та кіберзагроз.
У Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці стартував проєкт «Психологічно-мистецькі студії «Дім» – арт-простір для внутрішньо переміщених осіб, військовослужбовців і їхніх сімей, де можна безкоштовно отримати фахову психологічну консультацію від спеціалістів-психологів та арт-терапію (майстер-класи з живопису).
Тернопільська обласна бібліотека для дітей ще на початку війни відкрила Пункт допомоги внутрішньо переміщеним особам з дітьми із облаштованими комфортними ігровими зонами. З вересня 2023 року бібліотека реалізовує соціально значимий проєкт «Коло добра» – сучасний інтерактивний соціокультурний простір для максимального задоволення потреб відвідувачів, створено умови для інтеграції та адаптації дітей, їх розвитку, відпочинку та дозвілля задля згуртування та зміцнення комунікації між ВПО та місцевим населенням.
Долаючи серйозні виклики й загрози, бібліотеки навіть у воєнний час залишаються осередками інтелектуальної свободи та громадянської активності, провідниками національних ідей та європейських цінностей, просторами просвітництва і толерантності, культури, науки і освіти.
Переглянути інформаційний дайджест «Кращі бібліотечні практики на підтримку внутрішньо переміщених осіб».