(1888-1968)
У краєзнавстві та музейництві України і Тернопілля Стефанія Садовська займає особливе місце. Людина енциклопедичних знань, високого інтелекту, із знанням декількох мов, історик, краєзнавець та музейник із стажем понад 25 років.
Стефанія Садовська народилася 7 червня 1888 р. у Тернополі в сім’ї тернопільських містян, податкового урядника Стефана Садовського та домогосподарки Анни (з Онуферків) Садовської. Після закінчення нормальної школи у Радехові, куди направили працювати її батька, продовжила навчання у Львівській українській гімназії сестер-василіанок, згодом стала ученицею польської приватної гімназії Софії Стшалковської у Львові, яку успішно закінчила у 1907 році. Дівчина навчалася на філософському факультеті Львівського університету, але була відчислена за участь у протипольських виступах. Тож завершувати освіту довелося уже в Чернівецькому університеті якраз напередодні Першої світової війни. В Чернівцях близько познайомилася із Ольгою Кобилянською і навіть деякий час проживала у неї, згодом вела із письменницею активну переписку.
Повернулася у рідне місто у 1918 році. Тут Стефанія почала працювати у польській жіночій гімназії (викладала історію та географію), стала членом Польського товариства середніх і вищих шкіл, активно спілкувалася з українськими вченими С. Рудницьким, В. Кубійовичем, К. Студинським та ін. Тісно співпрацювала з «Українською вчительською громадою», НТШ, іншими українськими інституціями.
З початком 30-х років, внаслідок проведення пацифікації, насадження політики польського шовінізму, відмовляється категорично «передати свою метрику до костела», тобто змінити віросповідання та національність, вона втрачає роботу і стає безробітною. Настали довгі сім років відчаю та депресії і тільки першого січня 1940 року з’явилася омріяна робота. З того дня і упродовж 25 років Стефанія Садовська – наукова співробітниця Тернопільського обласного історико-краєзнавчого музею. За будь-якої влади вона залишалася найефективнішим працівником як науковець, краєзнавець, фондовик, експозиціонер, екскурсовод. У період нацистської окупації Тернополя продовжувала працювати в музеї на посаді завідувача відділу історії, проводити екскурсії для відвідувачів, рятує від руйнації і пограбування музейні раритети. Аби вберегти музейні колекції від грабунку найцінніші з них (картини що залишились, рідкісну кераміку, дорогоцінні монети, документи, тощо) власноруч переносила та переховувала у глибоких підвалах музею, ризикуючи при цьому життям. На початку весни 1944 р., коли почались бої за Тернопіль, залишивши власну домівку разом з сестрою Леонтилою, перебралась до тих підвалів і переховувалась там оберігаючи музейні скарби до середини квітня. У 1948 році за свій подвиг отримала орден «Знак пошани». До 1965 р. працювала в Тернопільському краєзнавчому музеї. Впорядковувала фонди, консультувала музейних працівників та краєзнавців, вела екскурсії, багато часу віддавала творчій роботі.
Останні три роки життя Стефанія Садовська провела в Краснопущі – в геріатричному будинку. Померла 20 січня 1968 року. Поховали її в родинному гробівці на Микулинецькому цвинтарі м. Тернополя.
Творча спадщина Стефанії Садовської – те, що збереглося, велика і надзвичайно різноманітна. Рід Потоцьких, жінки в історії Римської імперії, археологія, українське малярство, Кременецький ліцей, Польща початку XVІІ століття, українська, латинська, польська та німецька мови. Деякі рукописи латинською мовою не визначені й донині. Із друкованих праць збереглася лише історична розвідка «Diocletianus». Також у музейному фонді Садовської збереглися окремі фрагменти її «Історії Тернополя». Це не тільки хроніка найважливіших подій, а, найперше, роздуми та описи міста на фоні європейської історії. Збережена частина «Історії Тернополя» ілюстрована графічними малюнками самої авторки. Ця книга – глибоко психологічний портрет Тернополя напередодні Другої світової війни.
Література
Гайдукевич Я. Талант, який спалила… доля і пожежа [Текст] : [літераторка Стефанія Садовська] / Я. Гайдукевич // Свобода. – 2020. – 7 серп. – С. 3.
Попович Ж. Відомий краєзнавець Стефанія Садовська зберегла старий Тернопіль для нащадків [Текст] / Ж. Попович // Номер один. – 2013. – 5 черв. (№ 23). – С. 10.
Стефанія Садовська тернопільська людина – легенда [Текст] // Про людей та людисьок / Т. Циклиняк. – Тернопіль : Крок, 2019. – С. 160-165. – (Дитинство Тернополя).