Живописець та графік О. Шатківський народився 28 травня 1908 р. у містечку Почаїв. Шлях до вершин мистецтва був дуже непростим. Його вчитель О. Якимчук домігся того, що здібного хлопця прийняли на 31 році життя без середньої освіти до Варшавської Академії Красних Мистецтв.
Із спрагою мандрівника О. Шатківський припав до навчання. Для поглиблення знань його посилали до музеїв Берліна, Дрездена, Парижа. Твори старих майстрів збагачували його, а натхнення давав старий рідний Почаїв. В Академії посипалися нагороди, їх було чотирнадцять – за живопис і графіку.
Як член українського мистецького гуртка “Спокій” виставлявся у Варшаві, Львові, Рівному, Луцьку, на міжнародній студентській виставці в Румунії.
Крім олійного живопису, художник оволодів багатьма графічними техніками. Його графічні роботи засвідчують добру фахову підготовку. Тремтливою красою вражає відома ліногравюра “Проліски”, любов’ю до простої української людини дихають естампи “Селянин” та “Жебрак”, політичною зрілістю наповнена робота “В’язень Берези Картузької”. З олійних творів тих часів привертають увагу натюрморти, сюжетні композиції та портрети.
Із вересня 1939 р. О. Шатківський почав працювати вчителем малювання у Почаївській середній школі. Було нелегко: людські долі перемелювала репресивна сталінська машина. Після відступу фашистів став художником Тернопільського обласного драматичного театру імені Т. Шевченка. Переїхавши до Львова, викладав в училищі та інституті прикладного мистецтва, а згодом – у поліграфічному інституті. В роботах цього періоду відчувається новий підхід художника до виконання творів (“Руїни Тернополя”, “Здають зерна”, “Ковалі в кузні”, “Дружина”).
У 1956 – 1957 рр. тяжка хвороба надовго прикувала О. Шатківського до ліжка. Ціна кожного прожитого дня подесятерилась, і розквітли його полотна всіма кольорами радості й смутку.
Його твори експонували у Крем’янці, Тернополі та Києві. Пізніше твори О. Шатківського експонували на виставці львівських художників у Москві, а в 1969 р. – у залах Львівської картинної галереї. У 1981 р. у Львові та Тернополі відбулася велика посмертна виставка творів Олекси Шатківського. Почуття міри й висока мистецька культура характерна для кращих робіт майстра – “Квіти на круглому столі”, “Золота осінь”, “Мальви”.
Не чужим був для митця портретний живопис. Спокійна мудра задума юнки (“Дівчина з Волині”), схвильованість і благородність жінки (“Знайома”), радість праці художника (“Автопортрет”) – цим творам притаманний вишуканий колорит.
Викликають інтерес тематичні полотна О. Шатківського – “Стежка”, “На пасовищі”, твори, присвячені перебуванню Т. Шевченка на Крем’янеччині.
Помер О. Шатківський 28 червня 1979 р. у Львові.
ЛІТЕРАТУРА:
Ґерета І. Художники Тернопільщини кінця ХIХ – ХХ ст. Олександр Шатківський [Текст] / І. Ґерета // Тернопіль. – 1994. – № 2–3. – С. 13–14.
Ґерета І. Поет живопису [Текст] / І. Ґерета // Вільне життя. – 1981. – 27 трав.
Дуда І. Тернопільщина мистецька [Текст] : (живописець, графік Олекса Шатківський. Коротка довідка) [Текст] / І. Дуда // Свобода. – 1992. – 7 лип.
Кравченко Я. Життєві мотивації Олекси Шатківського [Текст] : [укр. худож.] / Я. Кравченко // День. – 2013. – 20 верес. – С. 24.
Мистецтво друзів [Текст] : каталог : твори з приватної колекції родини Ґеретів / упоряд. Я. Миколаїв-Ґерета. – Тернопіль : Збруч, 2004. – 24 с.
Олекса Шатківський (1908 – 1979) – укр. живописець і графік // Лупій Г. Львівський історико-культурний музей-заповідник “Личаківський цвинтар”: путівник / Г. Лупій. – Львів, 1996. – С. 269 – 270.
Поліщук С. “Олекса малював душею…” [Текст] / С. Поліщук // Вільне життя. – 2005. – 5 лют. – С. 5.
Почаївський імпресіоніст [Текст] : (О. Шатківський) // Ровесник. – 1998. – № 27. – С. 4.
Ратинський І. Олівцем та пензлем [Текст] : до 93-річчя з дня народження О. Шатківського / І. Ратинський // Вільне життя. – 2001. – 15 трав.
Сміх-Шатківський О. Графіка [Текст] / О. Сміх-Шатківський. – Львів ; Київ : Оранта, 2006. – 111 с.
Стецько В. Живописний світ Олекси Шатківського [Текст] / В. Стецько // Свобода. – 2008. – 13 черв. – С. 8.
***
Дем’янова І. Шатківський Олекса Якович (28.05.1908-28.06.1979) – художник, графік [Текст] / І Дем’янова, І. Дуда, В. Стецько // ТЕС. – Тернопіль, 2008. – Т. 3. П-Я. – С. 624−625.