(1920-1968)
Український письменник, бандурист, вчений, композитор, художник, дослідник фольклору Зіновій Павлович Штокалко народився 25 травня 1920 року у селі Кальне Козівського району в родині священика.
Після закінчення Кальненської початкової школи вчився у Бережанській гімназії, у Львівському медінституті. Після другої світової війни жив у Німеччині та США. Працював лікарем, виступав в Америці у багатьох містах зі своїм багатим репертуаром бандуриста.
Автор цікавої художньої книги «На окраїнах ночі» та посібника гри на бандурі «Кобзарський посібник» (1989), що вийшов у Едмонтоні англійською мовою. Створив чимало власних оригінальних поезій і до деяких написав музику. Обробляв багато народних дум та українських народних пісень різних жанрів. Довів у фольклористичній науці, що думи – найстаріші народні перлини в українському фольклорі.
У його бандуристському репертуарі домінували феноменальні твори: «Дума про Марусю Богуславку XVI ст.», «Дума про Олексія Поповича», «Дума про трьох братів з Азова», «Дума про руйнування Запорізької Січі та перехід запорожців на Кубань», «Билина про Іллю Муромця», пісні «У славнім місті Заліщики», «Взяв би я бандуру», «Сон», «Ой, у полі Борисполі» та інші. Рекомендував багато українських народних пісень. Став доктором медицини в 1951 році.
Безперечно однією з найбільших заслуг бандуриста в його кобзарській діяльності є праця над відтворенням стародавніх билин Київської Руси (билини вважають перлинами стародавної російської літератури, проте за своєю мовною структурою і лексикою вони зберігають багато староукраїнських елементів). Штокалко поставив собі завдання відтворити ці билини в такий спосіб, що вони ніби збереглися та еволюціонували на території України, а до того ще додати до них музичний супровід.
Штокалко відрізнявся від інших музикантів тим, що радо ділився своєю великою збіркою нот з іншими бандуристами, зокрема початківцями. Працював також над складанням «Кобзарського підручника», який вийшов друком у 1932 році.
Штокалко також пробував себе як митець-графік. Відомі дві його малярські роботи студентських років – портрет матері та сюрреалістичний автопортрет олівцем, написані в Україні. Цікавився новими течіями в мистецтві початку XX століття, зокрема сюрреалізмом Сальвадора Далі, з яким був особисто знайомий. Ці впливи відобразилися у пізніших творах – автопортреті та двох картинах-масках, уміщених на сторінках книги «На окраїнах ночі».
Зіновій Штокалко був людиною ренесансових масштабів. Також був автором аванґардних літературних творів, створених на грані між прозою і поезією. Цікавився і включався в літературне життя української діаспори після Другої світової війни (однак жодна його праця не з’явилася друком). Він також пробував свої сили в образотворчому мистецтві. Але найбільший його внесок в українську культуру, це, безумовно, праця з бандурою. Помер З. Штокалко 28 липня 1968 року. Поховано його на українському цвинтарі в Сант-Бавнд-Бруку (США, штат Нью-Джерсі).
Література
Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство ім. Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. − Париж − Нью-Йорк : Молоде життя, 1955-1995.
Зиновій Штокалко [Текст] : лікар, вчений, бандурист, педагог, письменник // Визначні постаті Тернопілля : біогр. зб. / уклад. О. Бенч, В. Троян. − Київ : Дніпро, 2003. − С. 224-225.
Зіновій Бережан (1920-1968) [Текст] // Антологія української поезії XX століття: від Тичини до Жадана / упоряд. І. Малкович. − Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. − С. 1914.
Мельничук Б. Бережан Зиновій [Текст] / Б. Мельничук, В. Неборак // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. − Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. − Т. 1 : А − Й. − С. 103.
Мельничук Б. Штокалко Зіновій [Текст] / Б. Мельничук // Тернопіль вечірній. − 1997. − 19 берез.
Подуфалий В. Штокалко Зіновій [Текст] / В. Подуфалий // Тернопіль. − 1993. − № 3. − С. 45.
Проців М. Про Зіновія Штокалка із Бережанщини і про його наукову працю в ділянці біохімії писала сама «Нью-Йорк Таймс» [Текст] / М. Проців // Номер один. − 2020. − 4 берез. − С. 11.
* * *
2020-ий оголосили на Тернопільщині роком бандури [Текст] // Наш день. − 2019. − 11-17 груд. − С. 4.
Проців М. Вшануймо Зіновія Штокалка і бандуру! [Текст] : [про відзначення 100-річчя від дня народження видатного бандуриста] / М. Проців // Свобода. − 2020. − 14 лют. − С. 3.