У березні 1959 року випустили одну з найбільш відомих іграшок, яка стала легендою, — ляльку Барбі. І попри те, що Барбі виповнилося 65, схоже, що лялька не збирається йти на «пенсію». За ці десятиліття вона неодноразово піддавалася критиці, але тим не менше це не завадило іграшці стати справжнім поп-ідолом, а фірму Mattel перетворити в успішну комерційну імперію. Ця культова іграшка стала мрією багатьох поколінь дівчаток, популярність її не минає і досі. Барбі вже має цікаву біографію та історію успіху. Дізнайтеся цікаві факти про Барбі у нашій статті.
ЯК З’ЯВИЛАСЯ ЛЯЛЬКА БАРБІ
Барбара Міллісент Робертс (а саме так звучить повне ім’я ляльки Барбі) «народилася» у 1959 році у штаті Вісконсин, США. Її «мамою» була Рут Хендлер – 43-річна підприємиця, засновниця компанії іграшок Mattel. До 1960-х років основними іграшками американських дівчаток були пупсики. Крім того, були популярні і ляльки з паперу, які виглядали як справжні дівчата модельної зовнішності. Їх перевагою була низька ціна, і у них було незліченну кількість одягу.
Одного разу Рут побачила, як її дочка Барбара, на чию честь і названа лялька, грає з подругами в паперових ляльок, і її осяяло. Тоді Хендлер зауважила, що дівчатка не уявляли своїх ляльок дітьми чи мамами, а радше бібліотекарками, продавчинями, лікарками та вчительками. Вона зрозуміла, що дітям не вистачає ляльки з дорослим тілом та обличчям задля уявлення себе у ролі жінки. На той час на ринку не було іграшок, якими можна було б програвати дорослі сцени з життя, змінювати наряди, робити зачіски, так і з’явилася ідея створити Барбі.
Як саме виглядатиме іграшка, жінка зрозуміла на відпочинку в Швейцарії. Там, в одному з магазинів, вона побачила Білд Ліллі – колекційну ляльку в пінап-стилі, створену німецьким карикатуристом за мотивами коміксу. Рут вирішила, що Барбі має бути саме такою – більш жіночною. Творці Ліллі пізніше навіть судилися з компанією, і закінчилося все тим, що Mattel викупили права на «німкеню», а Білд Ліллі з середини 1960-х років більше не продавалася.
Спершу бізнес-парнери Рут, зокрема й чоловік, поставилися до проекту скептично. І все ж Хендлер ризикнула: презентувала нову іграшку на дитячому ярмаркові у Нью-Йорку. Перша довгонога модель з ідеальною фігурою була одягнена лише у смугастий купальник і босоніжки та мала зачіску у вигляді хвосту. Але дітям вона запала в душу після першої реклами на телебаченні, яка вийшла пізніше того ж року. У перший рік було продано близько 300 000 ляльок по $3 за штуку ($31 на сьогодні).
ЯК БАРБІ ЗМІНЮВАЛАСЬ З ЧАСОМ
Цікаво, що спочатку лялька була у двох варіаціях – блондинка і брюнетка. Пізніше в продаж надійшов різноманітний одяг та аксесуари, а в 1961 році у ляльки з’явився бойфренд Кен і згодом – молодша сестричка Скіппер. Ім’я хлопця теж невипадкове: так Рут увічнила сина Кеннета.
Наприкінці 60-х Барбі вже була найпопулярнішою лялькою: кожну секунду продавали три ляльки. Щороку компанія продавала близько мільйона іграшок. Такому успіху сприяло те, що жодна лялька в світі не мала такої кількості аксесуарів: від шпильок для волосся до іграшкових будиночків і автомобілів. До створення одягу для ляльки причетні аж 75 дизайнерів!
У 1973 році було здійснено еволюцію образу ляльки: макіяж змінили на більш натуральний та погляд став прямим. Пізніше, у 1975 році, Барбі вперше усміхнулася. Образ ляльки змінювався та довершувався ще багато разів.
Довгонога, струнка, з тонкою талією та великим бюстом – критики закидали, що Барбі сексуально об’єктивована та занадто ідеальна, що вона понижує самооцінку реальних дівчат. І тоді в компанії вирішили урізноманітнити ляльковий світ. Так у 2017 виникли Барбі різного зросту та статури, руді, шатенки, брюнетки, а не тільки білявки. Є дівчата з кольоровими пасмами і без волосся взагалі. Для більшої рухливості деякі іграшки оснащені шарнірами. Серед трендів і інклюзивність: на полицях магазинів з’явилися ляльки на інвалідних візочках, з вітіліго, синдромом Дауна, протезами замість кінцівок.
ЛЯЛЬКА БАРБІ В ПОП-КУЛЬТУРІ
Барбі – це, беззаперечно, феномен в іграшковому світі. Створення ляльки поклало початок цілій ері та всесвіту Барбі: вона є головною героїнею великої кількості ігор та мультфільмів . Так, в 1974 році Таймс-сквер перейменували на тиждень бульвар Барбі, а в 2016 році виставка, присвячена ляльці, пройшла в Луврі. І навіть є воскова фігура Барбі в Музеї Гревен в Парижі. Це єдиний експонат не на честь людини, а ляльки. Вона є героїнею тисяч картин відомих і не дуже відомих художників. У 2009 році на честь п’ятдесятиріччя ляльки навіть пройшов показ мод в Нью-Йорку. Своя достовидність є і в Китаї – там працює тематичне Барбі-кафе. А нещодавно в одному з готелів Hilton відкрили номер в стилі Барбі.
Barbie стала культурною іконою. Перший повнометражний мультфільм про білявку вийшов у 2001 році. Він знятий за мотивами відомої казки про Лускунчика. В інтернеті ви знайдете розвиваючі ігри для дітей, де відомій білявці необхідна допомога у підборі зачіски, макіяжу, вбрання.
9 липня у Лос-Анджелесі відбулася світова прем’єра комедії «Барбі». Після трьох тижнів у прокаті стрічка потрапила до списку 50 найкасовіших фільмів усіх часів, підкресливши свій вражаючий комерційний успіх.
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЛЯЛЬКУ БАРБІ
- Найдорожчу Барбі продали на аукціоні за 302 500 доларів. В якості прикраси на ній був рожевий діамант в один карат від Стефано Кантур. А ось першу ляльку, випущену компанією Mattel, оцінили у 10 тисяч доларів. Хоча лише за 3$ було продано першу ляльку Барбі, коли її створили.
- Різні організації стверджували, що жінка з параметрами Барбі, які становлять 97/45/82 при зрості 172 см, не змогла б вести повноцінний спосіб життя. Але доведено, що жінки із подібними формами народжуються – одна на 100 тисяч. Також деякі красуні йдуть на пластичні операції, щоб набути класичних рис улюбленої ляльки. Особливо відома Сінді Джексон, яка перенесла 52 операції, щоб бути схожою на свого ідола.
- Найпопулярніша модель Барбі, що розійшлася десятимільйонним тиражем, була випущена 1992 року. Творці вважають, що причиною цього стало довге волосся, яке практично спускалося до п’ят. Найбільш продаваною лялькою Барбі Totally Hair™ Barbie, з волоссям до підлоги.
- Перша лялька була випущена у вигляді підліткової фотомоделі. З того часу Барбі змінила понад 200 образів. Вона здобула багато професій, була президенткою, байкеркою, олімпійською чемпіонкою та астронавткою. Є навіть красуня-блондинка в інвалідному візку.
- У 1992 році вийшла чергова Барбі, яка вміє говорити. І її набір фраз був дуже примітивним. Так, вона казала, що любить шопінг, пропонувала влаштувати вечірку і постійно питала, чи достатньо у неї нарядів. А ще іграшка вигукувала: «Математика — це важко!». В ляльці відразу ж побачили пропаганду споживацького способу життя і нав’язування застарілих стереотипів.
- Барбі та Кен, не зважаючи на свої тривалі відносини, ніколи не були одружені. Причиною цього є їхнє спільне походження, коли їм дали імена дітей родини Хендлер. Тому в певному сенсі ці персонажі є братом та сестрою.
- Барбі ніколи не випускалася вагітною або з дітьми. У колекціях з’являються малюки Шеллі та Кріссі, але вони є доньками брата Кена, тому й молодшими сестрами знаменитої білявки. Зауважте, що в інтернет-магазинах продається Лялька типу Барбі вагітна, але це не її рідна фірма.
- Барбі визнана власницею найбільшого гардероба у світі. За всі роки для красуні було створено понад мільярд суконь, костюмів та аксесуарів. Також сюди слід додати колекцію тварин, яка включає в себе собак, коней, папуг, кішок, мавп та деяких інших пухнастих створінь.
- Barbie продається в 150 країнах світу. У мусульманських країнах Барбі заборонена. Однак там є свої іграшки: Фулла, Джаміля і Разанна. Вони дуже схожі на ляльку Mattel, однак зі скромнішими формами, вдягнені у хіджаб чи чадру.
- У 2020 році з’явилась Барбі-українка, прототипом якої стала олімпійська чемпіонка з фехтування Ольга Харлан. Тоді до 60-річчя компанії Mattel та Міжнародного жіночого дня випустили колекцію ляльок, які можуть стати справжнім взірцем для наслідування. Чудовий вибір! Наша українська спортсменка – взірець для наслідування!
Більше цікавого читайте у наших статтях https://tobm.org.ua/krash-news/