Народ знає Тараса, любить Тараса, співає його пісні, пересилає з уст в уста оповіді про нього, як про живого сучасника і учасника нашої дійсності
М. Рильський
Тарас Григорович Шевченко є символом і воістину “безсмертним духом” України. Геніальний поет, художник-живописець, гравер та великий майстер офорта, громадський діяч народився 9 березня 1814 року і цьогоріч ми відзначаємо 210-ту річницю від цієї події.
Тараса Шевченка ще за життя називали національним пророком, а написаний ним “Кобзар” вважається книгою українського націєтворення.
Тарас Григорович завжди актуальний : його гасла, слова, думки та чіткий вектор, який спонукає до правильних дій.
Шевченкова поезія підіймала бойовий дух українського народу в часи Революції гідності. Як ніколи актуальна сьогодні в час великої війни проти російських загарбників.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку видань “Тарас Шевченко – феномен доби та геній української нації”. Ми поєднали книги спогадів друзів і соратників відомого українця, які близько знали поета, наукові дослідження, що базуються на старанному відборі фактів, грунтовному й неупередженому їх висвітленні та нові видання, що надають свіжий сучасний погляд на життя і творчість Тараса Григоровича.
Читайте, думайте, вивчайте.
Боронь, О. Поет і його проза: генеза, семантика і рецепція Шевченкової творчости [Текст] = The Poet and His Prose: The Genesis, Semantics and Reception of Shevchenko’s Writings / О. Боронь. – Київ : Критика, 2015. – 342 с.
У книжці київського науковця, завідувача відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Олександра Бороня зібрано статті, в яких проаналізовано деякі засадничі образи Шевченкової поезії, їхню структуру, семантику і типологію, розглянуто окремі аспекти генези та поетики його прози, контекст й інтертекстуальні зв’язки повістей, досліджено маловивчені сторінки рецепції творчости поета та історії шевченкознавства, а також стан і перспективи сучасних шевченківських студій.
Вічний як народ [Текст] : сторінки до біогр. Т. Г. Шевченка / авт.-упоряд. О. І. Руденко, Н. Б. Петренко. – Київ : Либідь, 1998. – 270 с.
Тема України, доля народу, біблійні мотиви – ці невичерпні пласти творчості українського генія, великого поета і художника Т. Г. Шевченка висвітлюються в книзі. Сторінки життя та творчості Кобзаря, хрестоматійно відомі теми доповнюють і поглиблюють раніше не публіковані документи, спогади сучасників Т. Г. Шевченка, а також репродукції з його картин, офортів, автографи тощо.
Горак, Р. Прозвані юродивими [Текст] : есеї про Тараса Шевченка / Р. Горак. – Львів : Апріорі, 2011. – 246 с.
До книги львівського письменника Романа Горака увійшло два есеї: «Де Альта плаче» та «Прозвані юродивими». Перший присвячений перебуванню Тараса Шевченка в Переяславі та історії написання «Заповіту». У другому йдеться про прихід творів Тараса Шевченка в Галичину та події, пов’язані з цим, а також про тих, хто першим приніс слово поета на цю землю, та їх долю.
Дзюба, І. М. Тарас Шевченко [Текст] / І. М. Дзюба. – Київ : Альтернативи, 2005. – 702 с.
Пропонована книга є спробою поєднати докладну розповідь про життєвий шлях Тараса Шевченка з текстологічним аналізом його поетичних і прозових творів та коротким оглядом малярської спадщини. Автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадянської діяльності великого сина України в широкому історичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті.
Жур, П. Труди і дні Кобзаря [Текст] / П. Жур. – Київ : Дніпро, 2003. – 517 с. – (Бібліотекака Шевченківського комітету).
Простежуючи день за днем життєвий і творчий шлях поета й художника, П. Жур на документальній основі встановлює точні дати його перебування в Україні та поза її межами, виникнення кожного віршованого чи малярського твору, повістей і листів, записів у щоденнику та ін. Використані автором архівні матеріали, мемуарні згадки, публікації в тодішній пресі створюють широку панораму діяльності Шевченка та сприйняття його творчості сучасниками.
Зайцев, П. Життя Тараса Шевченка [Текст] / П. Зайцев. – Київ : Обереги, 2004. – 480 с. – (Бібліотека українського раритету).
Талановита монографія видатного шевченкознавця Павла Зайцева своєчасно не дійшла до свого основного читача. Внаслідок драматичного перебігу історичних подій в Україні ця, єдина у своєму роді, правдива біографія Тараса Шевченка була неприйнятною для цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації.
Кониський, О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський. Хроніка його життя [Текст] / О. Я. Кониський ; упоряд. В. Смілянська. – Київ : КЛІО, 2014. – 671 с.
Книга є першою ґрунтовною біографією Тараса Шевченка (перше видання вийшло у 1898—1900 роках). Критичне осмислення витоків біографії Кобзаря, з’ясування нових фактів і спростування легендарних, популярна, белетризована форма викладу привернули увагу сучасників Кониського і, безперечно, зацікавлять читачів сьогодні.
Росовецький, С. Шевченко [Текст] : Сучасна біографія / С. Росовецький. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 471 с.
Для шанувальників Тараса Шевченка ця книжка стане джерелом щирих співпереживань, несподіваних біографічних відкриттів, а також – естетичної насолоди від доторку до творів митця, від його своєрідного гумору.
Для нешанувальників, у кого неприязнь до українського генія викували радянська й пізніша школи, буде приємно побачити іншого Шевченка: в ситуаціях, хоч і вельми сумнівних із погляду моралі, але таких, що виявляють його пронизливу житейську відвертість і руйнують численні стереотипи культу поета.
Русанівський, В. М. У слові – вічність [Текст] : Мова творів Т. Г. Шевченка / В. М. Русанівський. – Київ : Наук. думка, 2002. – 239 с. – 9.00.
Якщо ви хочете докладніше довідатись, на якій діалектній базі формувалася поетична мова Т. Шевченка, щоб потім стати основою загальнонаціональної літературної мови, якщо вас цікавить, як з кріпака наш поет піднявся до високоерудованої людини свого часу, якщо вам треба пізнати джерела творчості Кобзаря, прочитайте цю книжку. Заодно ви дістанете відомості про символи, які пронизують творчість Т. Шевченка, про специфіку інших жанрів його літературної (і не тільки!) творчості, про коло творчих особистостей, до якого він належав, про книжки, які він читав.
Симоненко, Р. Г. Тарас Шевченко та його доба [Текст] : у 3 т. / Р. Г. Симоненко, В. А. Берестенко. – Харків : Фоліо, 2013.
І том розповідає про становення й розвиток Шевченкознавства, про дослідження творчої спадщини великого митця – поета, художника, революціонера, а також про його злиденні роки дитинства і юності а ж до визволення з кріпацтва і вступу до Петербурзької академії художеств.
ІІ том присвячений найбурхливішому періоду в житті Т.Г. Шевченка: навчанню у Петербурзькій академії художеств, знайомству і спілкуванню з видатними діячами культури того часу: В. Жуковським, К. Брюлловим, Ф. Глинкою, Є. Гребінкою, Г. Квіткою-Основ’яненком та іншими, участі у Кирило-Мефодіївському товаристві, арешту і засланню.
До ІІІ тому увійшли матеріали, що стосуються останнього періоду життя і творчості Т.Г. Шевченка – від повернення із заслання і до самої його смерті у 1861 році. Також у цьому томі висвітлюються історичні погляди поета та його вплив на розвиток української та світової літератури і на творчість таких видатних митців, як Леся Українка, Іван Франко, Михайло Драгоманов, що стали спадкоємцями традицій Кобзаря.
Україна Тараса Шевченка [Текст] / упоряд. Р. В. Маньковська, В. М. Мельниченко. – Харків : Фоліо, 2014. – 573 с.
Тарас Шевченко – головний символ нашої держави, саме тому з’явилася ця книжка, підбиває підсумки увічнення його пам’яті в кожній області України. У пропонованій книжці комплексно розглядається краєзнавчий аспект шевченківської теми у всеукраїнському контексті. До видання увійшло 26 нарисів, підготовлених дослідниками з усіх областей України, АР Крим, міста Севастополя та міста Києва, кожен з яких висвітлює місця, пов’язані з життям та творчістю Т.Шевченка, розповідає про людей, з якими спілкувався поет, а також про музеї та пам’ятники Великому Кобзареві. Ілюстративним доповненням книжки є репродукції, архівні документи, світлини пам’ятників, твори мистецтва тощо.
Чамата, Н. Лірика Тараса Шевченка [Текст] : аналізи й інтерпретації / Н. Чамата ; НАН України, ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Києво-Могилян. акад., 2014. – 294 с.
Зібрані у книжці розвідки — результат комплексного дослідження низки ліричних творів Шевченка. Особливу увагу приділено питанням художньої організації поетичного тексту, передусім, на вищих структурних рівнях, — проблемі, недостатньо розробленій у теорії літератури. Спробою з’ясувати деякі з аспектів означеної проблеми є вміщена першою у книжці стаття «Композиція ліричних творів Шевченка (сюжетно-тематичний рівень)». Наступні розвідки присвячено аналізу й інтерпретації окремих творів Шевченка, більшість яких (39) належить до лірики малих форм (елегії, послання, пісні, ліричні віршові оповідання тощо). Велику ліричну форму Шевченкової поезії у книжці репрезентують поема «Кавказ» та цикл «В казематі».
Чумарна, М. За тебе молюсь … [Текст] : Штрихи до портрета пророка / М. Чумарна. – Тернопіль : Богдан, 2014. – 287 с.
Тарас Шевченко — мистецький і духовний феномен всього людства: його проста, але сповнена пророчої сили постать збудила приспаний дух нації, освітила цілі покоління. Його Правда — точна, щира, істинна. Тому слово Поета проникає від серця до серця. Книга «За Тебе молюсь» — новий погляд на многолику і багатогранну постать Шевченка: в ній розкривається внутрішня, духовна сутність Поета, його потаємна Молитва за Любов, Україну, Святе Материнство і Правду на Землі.
Шевченків, М. Бог сущий у поезії Кобзаря [Текст] : про реальність Бога та Його місце в поезії Т. Шевченка / М. Шевченків. – Тернопіль : Астон, 2008. – 166 с.
При дослідженні реальності Бога та Його місця в поезії Тараса Шевченка використано діапоретичний шлях пошуку істини. Він передбачає цілісний розгляд як позитивних, так і негативних висловів про особове існування Бога.
Тарас Шевченко у пам’яті поколінь [Текст] = Taras Shevchenco in the memory of generations / упоряд. М. Ротман, Є. Філь, О. Гуцалов. – Тернопіль : Лідер, 2014. – 299 с. : іл. – Текст укр., англ. мовами.
Книга про генія українського народу охоплює багатогранну його творчість, а також пошанування Великого Кобзаря як в Україні, так і в світі – українською та англійською мовами. Особливо помітними є розділи про родовід генія, вислови про нього видатних людей світу, a також висвітлення Шевченкіани у філателії, грошових знаках, монетах і медалях, світлинах, народній творчості.
У повноколірному виданні досить вдало скомпонована галерея світових пам’ятників Шевченкові, передано Його дружбу із кобзарями і побратимами, відомими художниками.
Шляхами Великого Кобзаря [Текст] : атлас / упоряд. Л. М. Веклич, Н. О. Крижова. – Київ : Картографія, 2013. – 87 с.
Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» є ілюстрованим науково-популярним картографічним виданням, що на 88 сторінках містить біографію Тараса Григоровича Шевченка – геніального поета і художника, творча спадщина якого увійшла до скарбниці найцінніших надбань світової культури.
Щербина, В. “Кобзар” – євангеліє українців [Текст] / В. Щербина. – Кам`янець-Подільський : Абетка, 2007. – 463 с.
У книзі наведено вислови із Шевченкового «Кобзаря», якими ось півтора століття послуговуються українці. Думи, ідеї, запої Пророка України глибоко «пішли в народ», є його дороговки ї прапором, моментом істини. Ці вирази стали самодостаті афористичним надбанням культури. Із сотень крилатих висло «Кобзаря», що циркулюють у масі народу, наводяться тільки ті, зафіксовані друкованим словом у художніх творах, періодич виданнях, епістолярній спадщині тощо.