Державотворчому досвіду українців, нашій культурі, самобутності, українському характеру не одна тисяча років. Поколіннями наш народ ціною власного життя здобував право на вільне і незалежне життя.
Пропонуємо книги про видатних діячів Русі-України, які своєю діяльністю, розумом і талантом визначили подальший шлях української державності.
Запрошуємо до перегляду виставки «Творці державного престижу».
Княгиня Ольга: наріжний камінь церкви і держави [Текст] / С. Пєтков. – Київ : АртЕк, 2021. – 117 с.
Книга «Княгиня Ольга» написана в науково-популярному стилі, як експедиції в минуле.
Читач аналізуючи свідчення давніх авторів Нестора Літописця, Костянтина Багрянородного, Лева Диякона та інших занурюється в пошуки батьківщини великої Київської княгині. Сторінка за сторінкою розкривається справжня біографія правительки Русі. Системний аналіз поступово відсікає ідеологічні та міфологічні нашарування і з мороку Середньовіччя перед нами з’являється образ величної святої рівноапостольної княгині Ольги – праматері руської, козацької, української державності.
Ванаселья, Л. Володимир, князь київський [Текст] : графіч. роман 16+ / Л. Ванаселья, Б. Йованович. – Харків : Ірбіс Комікси, 2017. – 64 с.
Тисячу років тому на нашій землі, центр якої знаходився в Києві, відбувалися такі самі, а можливо, й радикальніші зміни. Внаслідок їх Київська Русь перетворилася на одну з найуспішніших та найавторитетніших країн світу, де дерев’яні будови замінювалися кам’яними, виростали церкви, школи, будувалися дороги. Важливі зміни відбувалися і в духовному житті людей. На чолі цих змін стояв Володимир.
Пропонуємо в цікавій формі — у форматі графічного роману — ознайомитися з життям людини, яка провела одні з найуспішніших реформ на українській землі, зрозуміти неординарність та внутрішні переживання цієї доленосної особистості.
Духопельников, В. Ярослав Мудрий [Текст] / В. Духопельников. – Харків : Фоліо, 2018. – 121 с. – (Знамениті українці).
Князь Ярослав продовжив головну справу життя свого батька, Володимира Великого, — «збирання» давньоруських земель. Він відновив єдність Київської Русі, зміцнив державний апарат, заклав основи судової системи та провів культурні перетворення. Саме при ньому остаточно утвердилося християнство на руських землях, інтенсивно розвивалася освіта й книжність, здійснювалася грандіозна розбудова Києва як столичного міста. Київська Русь стала найбільшою державою Європи. Все це дає історикам підставу стверджувати, що час правління Ярослава, прозваного Мудрим (1019—1054), — це час найвищого розквіту Київської Русі.
Згурська, М. Данило Галицький [Текст] / М. Згурська, Ю. Бєлочкіна. – Харків : Фоліо, 2018. – 121 с. – (Знамениті українці).
Данило Романович Галицький (1201—1264) — один з тих яскравих історичних діячів, яким багате раннє Середньовіччя.
Він жив у бурхливу, жорстоку епоху усобиць та монголо-татарських набігів і увійшов в історію як збирач давньоруських земель, правитель Галицько-Волинського князівства, великий реформатор, далекоглядний політик та хитромудрий дипломат. Данило Галицький був першим в історії українського народу легітимним, тобто визнаним в Європі, королем. До того ж він першим серед князів спробував покінчити із залежністю свого князівства від монголо-татарських завойовників. Та найбільша заслуга Галицького полягає в тому, що він був патріотом своєї землі.
Сас, П. Полководець Петро Сагайдачний [Текст] / П. Сас. – Київ : КЛІО, 2021. – 279 с.
У легкій для сприйняття формі змальовано обставини походження, дитинства і змужніння знаменитого запорозького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Значну увагу приділено воєнному мистецтву, завдяки якому він зажив слави блискучого полководця свого часу. Відтворено несподівані повороти реальних подій, що ними вирізнялися, зокрема, морський похід козаків на Кафу 1616 р., посольська мандрівка запорожців 1618 р. до перського шаха Аббаса І, польсько-московська війна 1617–1618 рр., мужня оборона козаків — героїв Прутсько-Радавецьких Фермопіл, нічні вилазки запорожців проти ворога під Хотином, а також інші події Хотинської війни 1621 р.
Коляда, І. Богдан Хмельницький [Текст] / І. Коляда ; Походи Богдана Хмельницького / Ю. Сорока. – Харків : СИЦИЯ, 2019. – 223 с.
Богдан Хмельницький був не першим, хто розпочав боротьбу за свободу України. Але саме йому вдалося створити боєздатну армію, сформувати систему гетьманської влади і почати розбудовувати державу. Завдяки діяльності Хмельницького майже все українство, незважаючи на станові інтереси, виступило єдиною як ніколи силою в боротьбі за національне визволення. І хоча Великому Гетьманові не все вдалося зробити для збереження державності, його діяльність не тільки визначила долю самої України, а й відчутно вплинула на тогочасне європейське політичне життя.
Єнсен, А. Мазепа. Історичні картини [Текст] / А. Єнсен. – Харків : Фоліо, 2020. – 183 с.
Постать Івана Мазепи і досі є надзвичайно суперечливою, по-різному переосмислюється й викликає різноманітні дискусії не лише в українській, але і в європейській спільнотах. Окрім цього, особистість та вчинки гетьмана постійно міфологізуються та романтизуються, овіюються численними теоріями, припущеннями і вигадками такою мірою, що навіть досвідченим науковцям важко відділити істину від вимислу. Дослідження Альфреда Єнсена не позбавлене суб’єктивних оцінок та висновків, проте в той же час становить неабияку вартість для українців, оскільки, по-перше, дозволяє поглянути на себе і свою історію очима видатного європейця, а по-друге, містить багато фактичного матеріалу, спогадів та листування, які можуть засвідчити невідомі моменти з життя Івана Мазепи та відкрити широкому загалу його об’єктивний портрет.
Коляда, І. Пилип Орлик [Текст] / І. Коляда, С. Коляда, О. Кирієнко. – Харків : Бібколектор, 2019. – 121 с.
Пилип Степанович Орлик (1672-1742) – військовий і політичний діяч, дипломат, гетьман України в еміграції, сподвижник І. Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини. Автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Він став символом нескореності й боротьби за волю свого народу. Навряд чи якась національна справа мала такого освіченого, талановитого й вірного її представника, як Пилип Орлик. Діяльність гетьмана, безперечно, становить одну з найважливіших сторінок державної та військової історії України.
Шаповал, Ю. Михайло Грушевський [Текст] : “Я сам прийшов до політики через історію…” / Ю. Шаповал, І. Верба ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парлам. вид-во, 2018. – 493 с.
Видання Шаповала Юрія, Верби Ігоря “Михайло Грушевський: «Я сам прийшов до політики через історію…» присвячено політичному і державному діячеві, визначному вченому академіку Михайлу Грушевському (1866-1934). Змальовуючи його портрет, життєвий шлях, політичні уподобання, дослідницьку і науково-організаційну діяльність, автори книги спираються на здобутки сучасного грушевськознавства, використовують архівні документи, а з-поміж них і недоступні в попередні роки.
Сергійчук, В. Українські державники: Андрей Шептицький [Текст] / В. Сергійчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2015. – 440 с.
У книзі розповідається про державницький здвиг Митрополита Андрея Шептицького, подвижництво якого вселило впевненість українства в боротьбі за волю.
Литвин, С. Симон Петлюра у боротьбі за самостійну Україну [Текст] / С. Литвин. – Київ : Смолоскип, 2018. – 677 с.
Перед вами – комплексне дослідження життя і діяльності Голови Директорії і Головного Отамана військ Української Народної Республіки – Симона Петлюри. Значний масив історичної літератури, мемуаристики, періодичних видань та раніше невідомих архівних матеріалів, залучений до цієї розвідки, дав змогу авторові ширше і повніше за попередніх дослідників представити максимально об’єктивні і підтверджені часом оцінки особистості С. Петлюри, яскравіше висвітлити його постать на тлі національно-визвольної боротьби українського народу 1917–1921 рр. Полемічний характер викладу різних, часто суперечливих, поглядів на діяльність С. Петлюри робить це видання ціннішим, а висновки – переконливішими. У книжці наведено багато цікавих фактів про тогочасні відносини України з Росією, Польщею, країнами Антанти, і схожості історичних паралелей із сьогоденням доводиться лише дивуватися.
Михайлова, О. Павло Скоропадський: “Крім негідників, усі підуть за мною” [Текст] / О. Михайлова ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ : Парлам. вид-во, 2018. – 367 с.
Книга Ольги Михайлової “Павло Скоропадський: “Крім негідників, усі підуть за мною” присвячена політичному, військовому і державному діячеві, Гетьману Української Держави Павлу Скоропадському (1873–1945). Становлення політичного світогляду цього державника доби Української революції та його перетворення на лідера українського консервативного руху показано в світлі сучасної політичної теорії, на матеріалі історичних досліджень та автентичних відгуків сучасників.
Деревінський, В. В’ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою [Текст] / В. Деревінський. – Харків : Vivat, 2017. – 493 с.
Перед вами дослідження життя й діяльності в’язня радянських концтаборів. дисидента, вічного революціонера й засновника Народного Руху України В’ячеслава Чорновола. На сторінках цього видання вмістилося все його життя: від заслання до парламентської діяльності. Сьогодні це вже минуле, історія вчорашнього дня, навіть століття, але ніхто не заважає нам на мить повернутися в далекі 90-ті й уявити, а що було б, коли В’ячеслав Чорновол очолив би країну. Можливо, на нас чекав би зовсім інший шлях розвитку, без загравань із Росією, без «більшовицьких рудиментів»? Вже багато років поспіль дехто стверджує, що Чорновола, її засновника, вбили через політичні мотиви. Чи зіграла в цьому якусь роль Росія, зацікавлена у проросійській орієнтації українців? Відповідь нарешті знайдено.