Кожна епоха має своє покликання та своїх Героїв.
2014 рік… Війна з росіянами та підбурюваними ними жителями Донбасу стала страшною реальністю. Саме тоді хоробрі сини України, добровольці з Майдану рушили захищати Україну від ворога. Тоді ніхто не міг подумати, що ця війна затягнеться на роки. 24 лютого 2022 року відбувся черговий акт російської агресії – повномасштабне вторгнення, що змінило життя не тільки України, а й усього світу.
Жорстокі реалії і трагічні наслідки російської агресії, що спричинила кровопролитну війну, приклади жертовності і героїзму захисників України, які пройшли крізь пекельне горнило Дебальцевого, Іловайська, Донецького аеропорту, Степанівки, Світлодарської дуги, Охтирки, Краматорська, Бахмута та інших “гарячих” точок, біль непоправних втрат і спасенні епізоди в житті тих, хто дочекався визволення з полону, переміг у боротьбі за виживання після важкого, часом невиліковного поранення… Кожен день приносить нових Героїв, посилає нові випробовування та змушує кожного з нас робити доленосний вибір.
Про сучасних воїнів-героїв, військових медиків, капеланів, волонтерів і всіх, хто наближає нашу перемогу, містить книги віртуальна виставка “Українці – нація Героїв”, яку пропонуємо для перегляду.
Бура, Д. Віталій Марків [Текст] / Д. Бура. – Харків : Фоліо, 2021. – 152 с. – (Справжні герої).
2014 рік. Віталій Марків — один із тих добровольців. Він залишив спокійне життя в Італії і повернувся додому, боронити країну. Та з 2017 року став заручником й учасником іншого фронту цієї війни. Довгі три роки український військовослужбовець перебував за ґратами в Італії: після років слідства, у 2019 році суд міста Павія засудив нацгвардійця до 24 років позбавлення волі: його звинувачували у причетності до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі та його перекладача, росіянина Андрія Міронова у травні 2014 року на сході України. Захист Марківа вважав вирок несправедливим. 29 вересня суд в Мілані розпочав розгляд апеляції у справі Віталія Марківа. Після вивчення додаткових матеріалів, наданих захистом, суд присяжних повністю виправдав Віталія. 3 листопада Марків залишив в’язницю суворого режиму і повернувся в Україну.
Криштопа, О. Про мертвих, живих і ненароджених. Герої (не)війни [Текст] / О. Криштопа, О. Каліновська. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 303 с.
Це – спроба розповісти про те, що зазвичай залишається за кадром телевізійних репортажів, нагадати не лише про війну, а й про тих, чиї імена ніколи не прозвучать в ефірі та не з’являться на сторінках газетної хроніки, — живих і загиблих воїнів неоголошеної війни, що не народилися героями, але стали ними…
Лазарович, М. “Душу й тіло ми положим й тіло ми положим за нашу свободу”: Україна в боротьбі проти збройної агресії Російської Федерації (2014-2018 роки) [Текст] / М. Лазарович. – Ічня : Формат, 2018. – 339 с.
У книзі професора М. Лазаровича викладено короткий огляд російсько-української війни, яка з 2014 р. триває в Україні. Визначено її головні причини і передумови, ідеологічні засади та хід бойових дій. Прослідковано основні етапи насильницької анексії Криму Росією, окупації нею окремих районів Донецької і Луганської областей, масового вторгнення реґулярних військ РФ в Україну. Значну увагу приділено процесам відродження українського війська, його перемогам та поразкам, ролі волонтерського руху в зміцненні обороноздатності нашої країни. Узагальнено особливості і тенденції реакції міжнародної спільноти на порушення територіальної цілісності та суверенітету України, з’ясовано характер політики санкцій щодо РФ.
Локальна історія [Текст]. № 3/4 : Війна / гол. ред. В. Ляска. – Львів : ГО “Укр. Галицька Асамблея”, 2022. – 160 с.
«Прокляте те життя, в котрому слабший мусить згинути, щоб дужчий міг жити», – написав Турянський 1917 року. І 2022-го, мабуть, додав би, що проклятою є та війна, яку ми воліємо бачити тільки з екранів наших гаджетів. Де є лише титани й кіборги, а всі решта провалюються у безодню забуття. За кожним подвигом ховається трагедія і тих, хто загинув, і тих, хто вижив. Цього не можна забувати ані тепер, ані після нашої Перемоги.
Народні герої України [Текст] : Історії справжніх / уклад. Є. Толочин, В. Кіртока. – Київ : Білка, 2021. – 399 с.
Збірка містить три розділи та 45 історій про 45 людей — військових, волонтерів, медиків, журналістів, громадських діячів. Їхні свідчення у цій книзі доповнять новітню історію нашої країни та не дозволять її перекручувати.
Ніхто, крім нас [Текст] / упоряд. В. Кізілов. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2021. – 126 с.
Книга містить історії та спогади патріотів, учасників Революції Гідності, АТО/ООС у складі Збройних Сил України та добровольчих підрозділів періоду 2014-2019 років (медиків, розвідників, танкістів, капеланів тощо). У виданні вміщені окремі розповіді, які були записані з уст героїв, а також використані матеріали періодичних видань, інтернет-джерел.
Патрік Герої сучасності [Текст] / Патрік. – Київ : Білка, 2019. – 117 с.
Хто він – герой нашої з вами сучасності? Вік, стать, освіта… решта анкетних даних наче і не особливо цікаві. Хочеться почути щось про нього самого, побачити світ його очима, щоб зрозуміти, а чим же він відрізняється від загалу… від не героїв. Патрік пішов на війну, щоб познайомитися з героями, а в результаті став одним з них: звичайних, непомітних у мирному місті й незамінних на лінії вогню.
Розуменко, В. Нескорені [Текст] : інтерв`ю із Героями АТО. Кн. 1 / В. Розуменко. – Київ : Просвіта, 2016. – 367 с.
Про Героїв-сучасників неоголошеної війни з російським агресором та його посіпаками розповідається у цій книжці, яка складається з інтерв’ю журналістки Валентини Розуменко із тими українськими чоловіками та юнаками, які пройшли крізь пекло Іловайська, Дебальцевого, Донецького аеропорту та інших “гарячих” точок.
Розуменко, В. Нескорені [Текст]. Кн. 2 / В. Розуменко. – Київ : Гамазин, 2019. – 647 с.
Друга книжка “Нескорені” розповідає про неймовірні лихоліття оборони України від знавіснілих окупантів понад п’ятдесят співрозмовників, чиї долі обпалила війна: безпосередньо на лінії вогню або здалеку – трагічною звісткою про загибель сина, брата, батька… Тож це долі воїнів ЗСУ і добровольців, волонтерів і медиків, батьків, що чекали звісток з фронту, і дружин важкопоранених бійців, котрі стали для них справжніми берегинями.
Покатіс, В. Незламні [Текст] : книжка про спротив українських жінок у війні з російськими загарбниками / В. Покатіс. – Київ : Yakaboo Publishing, 2023. – 335 с.
«Незламні» — книга про українок, про силу українського духу, про жіночу єдність, про стійкість, коли треба покинути домівку й рятувати сім’ю, а потім країну, про якості, які українки відкрили в собі з початком війни, про те, як вони допомагають армії та мріють відновлювати країну.
До збірки увійшло 30 історій жінок-військових, парамедикинь, волонтерок, засновниць фондів і притулків, адвокаток, які представляють права українського народу в різних країнах, про жінок, які організовують марші, щоб голос України почули всюди.
Семенченко, М. Катастрофа і тріумф [Текст] / М. Семенченко ; за заг. ред. Л. Івшиної. – вид. друге, перероб. – Київ : Укр. прес-група, 2016. – 295 с. – (Бібліотека газети “День”)
Ця книга – про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберегти єдність країни. Про тих, хто робив героїчні вчинки, просто добре виконуючи свою роботу і залишаючись вірним присязі. Вона – про силу, волю, мужність. Про Героїв. Тих, хто загинув, і тих, хто вижив, пройшов, пережив. За час війни на сході “День” зібрав і опублікував стільки історій, що вистачило б на кілька томів. І далі продовжуємо їх записувати.
Можливо, не всі вони припадуть вам до душі, але ви вже ніколи не бачитимете війну абстрактною і далекою, навіть якщо живете за тисячі кілометрів від неї і вам не чутно “Градів”…
Старостіна, С. Ти – Герой України [Текст] / С. Старостіна. – Київ : ПАБЛІШ ПРО, 2018. – 132 с.
Герої Хмельниччини стійко та мужньо пройшли через пекельний вогонь кривавого Донбасу і зупинили ворога.
Час героїв [Текст] : Інтерв’ю з учасниками подій часів Революції Гідності та війни на Донеччині / спілкувалася Н. Кир’ян. – Київ : Ліра-К, 2020. – 80 с.
Герої цієї книжки — пасіонарії, учасники Помаранчевого Майдану, Майдану Гідності, добровольці-воїни АТО, журналісти, філософи, талановиті письменники та музиканти, митці. Серед них і зовсім юні, і поважного віку, вони з різних куточків України від сходу до захо ду, від півночі до півдня. Усіх об’єднує палка любов до України, бажання, щоб їхня Батьківщина здолала всі перешкоди на шляху до вільного заможного життя, процвітання. Цьому повсякчас сприяють, і словом, і ділом, ризикують добробутом, здоров’ям і навіть життям.