З поміж усіх стародавніх досягнень народу і витворів роботящих людських рук дивом дивним залишається донині український національний стрій. Вивчаючи народні вбрання ми пізнаємо, як жили і працювали наші предки, як вдягалися у будні, свята, які були їх звичаї та обряди.
Національне вбрання українців дуже колоритне, вражає різноманіттям форм, зручними і красивими деталями, які вдало поєднуються між собою, утворюючи своєрідний комплекс одягу, характерний для кожного регіону. Воно представляє собою гармонійний комплекс предметів одягу, в основний склад якого входили натільний, поясний, нагрудний і верхній одяг. Доповнювали вбрання головні убори, взуття, пояси й різноманітні знімні прикраси.
Пропонуємо книжкову підбірку “Феномен українського вбрання”, яка знайомить з історією українського строю, вбранням усіх етнографічних регіонів України, результатами досліджень мистецтва національного одягу.
Усі книги добре ілюстровані, містять словники народної одягової термінології, світлини з сімейних архівів.
Білан, М. С. Український стрій [Текст] / М. С. Білан, Г. Г. Стельмащук. – Друге вид. – Львів : Апріорі, 2011. – 313 с.
На обширному джерельному і фактологічному матеріалі представлено шлях формування і побутування українського традиційного строю від найдавніших часів до XX ст. Розглянуто комплекси строїв усіх етнографічних регіонів України та зв’язок строю із духовним життям народу.
Додано короткий словник народної одягової термінології та список літератури про одіж.
Васіна, З. Вбрання Київської Русі [Текст] / З. Васіна. – Київ : Мистецтво, 2023. – 111 с.
У цьому виданні представлено найяскравішу сторінку історії українського національного вбрання, а саме костюм доби Київської Русі.
Авторка Зінаїда Васіна , членкиня НСХУ, художниця-етнограф, науковиця, дослідниця українського історичного вбрання, презентує реконструкції одягу цієї золотої доби історії України в усьому його розмаїтті.
Васіна, З. Українське народне вбрання [Текст] / З. Васіна. – Київ : Мистецтво, 2020. – 71 с.
Відома українська художниця й дослідниця Зінаїда Васіна відтворила у яскравих образах українське вбрання представників усіх верств населення, виявила характерні особливості крою костюмів, їх оздоблення й декорування. Акцентуючи увагу на розмаїтті, красі та практичності одягу, яке увібрало в себе багатотисячолітні тенденції культури пращурів, авторка підкреслює унікальність феномену духовної й матеріальної спадщини на теренах України.
Косміна, О. Традиційне вбрання українців [Текст]. Т. 1 : Лісостеп. Степ / О. Косміна. – Київ : Балтія – Друк, 2008. – 160 с.
Це перше науково-популярне видання, що розкриває поетичний образ українських строїв лісостепового регіону в усьому їх варіативному розмаїтті.
Ілюстративна добірка видання представлятиме традиційні комплекси, деталі вбрання та аксесуари автентичного одягу Лісостепу з приватних і музейних колекцій України. Книга містить інформацію історико-етнографічного та краєзнавчого характеру; зокрема, особливу увагу буде зосереджено на художніх особливостях і символічному наповненні елементів народного строю.
Косміна, О. Традиційне вбрання українців [Текст] = Traditional Ukrainian Clothing. Т. 2 : Полісся. Карпати / О. Косміна. – Київ : Балтія – Друк, 2011. – 169 с.
Книга «Традиційне вбрання українців. Том ІІ. Полісся. Карпати», продовжує знайомити нас з українським народним одягом і присвячена регіонам Полісся та Карпати.
Строкате вбрання бойків, лемків, гуцулів, буковинців, закарпатців та поліщуків ще до початку ХХ століття зберігало архаїчні риси. Завдяки унікальним зйомкам автентичного вбрання, зробленим у 22 музеях України та приватних колекціях, читач вперше матиме змогу детально ознайомитись з елементами народних строїв, головними уборами, взуттям, прикрасами, аксесуарами, оцінити колористику вбрання та багатство декору.
Косміна, О. Українське народне вбрання [Текст] = Украинская народная одежда = Ucrainian folk costume / О. Косміна. – Київ : Балтія – Друк, 2017. – 63 с.
Видання знайомить читача з оригінальними зразками традиційного вбрання українців кінця 19 – поч. 20 ст., що зберігаються в музеях Києва, Харкова, Львова, Чернігова, Вінниці, Запоріжжя, Переяслава-Хмельницького і приватних колекціях. Альбом містить інформацію про регіональні особливості українських строїв, змінює сталі стереотипи, демонструючи український національний одяг в усьому його багатстві та розмаїтті.
Кульчицька, О. Народний одяг західних областей України [Текст] : зі зб. Нац. музею у Львові ім. А. Шептицького : альбом каталог / О. Кульчицька ; Національний музей у Львові ім. А. Шептицького ; авт. ст. і упоряд. Л. Кость, Н. Ленько. – Львів : Апріорі, 2018. – 315 с.
В альбомі-каталозі репрезентовано унікальний творчий доробок видатної української художниці Олени Кульчицької в галузі етнографії – її збірку “Народний одяг західних областей України”, що налічує 426 творів у різних техніках: акварелі, графічні зарисовки тушшю, пером та олівцем, лінорити.
У книзі представлено акварелі зі зображенням народної ноші з таких історико-етнографічних регіонів Західної України, як Поділля, Покуття, Буковина, Гуцульщина, Бойківщина, Опілля, Волинь і Полісся, а також із етнічних українських земель, які після Другої світової війни опинились у складі Польщі чи Словаччини. У збірці показано давній український одяг кінця XIX – першої третини XX століття, який художниця замалювала впродовж 1910- 1953 років. Серія охоплює різноманітні зразки й типи народної ноші: жіноче та чоловіче вбрання, щоденний і святковий, зимовий і літній, весільний одяг майже кожного етнографічного регіону.
Репродукції до сучасного видання здійснено з оригінальних акварелей О. Кульчицької. що зберігаються в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького.
Ніколаєва Т.О. Історія українського костюма / іл. 3. Васіної, Л. Міненко, Т. Ніколаєвої, О. Слінчак, М. Старовойт. – К.: Либідь, 1996. – 176 с.
В книзі висвітлюються витоки традиційного українського костюма, його багатовікова історія, тісно пов’язана з процесом розвитку української спільноти. Представлене широке розмаїття народного вбрання відповідно до історико-етнографічних регіонів України, детально розглядаються його численні компоненти та прийоми оздоблення.
Ніколаєва, Т. Український костюм. Надія на ренесанс [Текст] / Т. Ніколаєва. – Київ : Дніпро, 2005. – 318 с.
Перше в Україні систематизоване видання, в якому на матеріалі історико-художніх реконструкцій простежується процес формування високохудожніх комплексів національного костюма українців, взаємодії на різних етапах з культурами інших народів. У праці використана значна кількість джерел з археології, іконографії, етнографії, образотворчого мистецтва, що дозволило наочно розкрити історичну та художню цілісність українського костюма, його значення для національної та світової культури.
Стельмащук, Г. Традиційний стрій етнографічних груп українців Карпат [Текст] / Г. Стельмащук ; Ін-т народознавства НАН України, Нац. акад. мистецтв України, Львів. нац. акад. мистецтв. – Львів : Апріорі, 2021. – 214 с.
Книга знаної дослідниці українського декоративного та образотворчого мистецтва професорки Галини Стельмащук присвячена народному вбранню, яке носили українці етнографічних груп: бойки, лемки, гуцули, покутяни, буковинці у Карпатах. Багато у ньому спільних рис у ньому з убранням, що побутувало на всіх теренах України, але у зв’язку з кліматичними, економічними, соціальними умовами, культурними зносинами з сусідніми державами упродовж століть у вбранні українців Карпат виробилися свої самобутні локальні риси, які вирізняються барвистістю, оздобленням, способом носіння і тим, що у святкові дні його можна побачити ще на носіях, особливо на Гуцульщині.
Стельмащук, Г. Українське народне вбрання [Текст] / Г. Стельмащук. – Львів : Апріорі, 2013. – 255 с.
На джерельному і фактологічному матеріалі представлено шлях формування і побутування українського традиційного вбрання від найдавніших часів до початку XX ст. Розглянуто комплекси вбрання усіх етнографічних регіонів України.
Вперше подано коротку характеристику вбрання української еліти, міщан і робітників.
Шульга, З. До вінця [Текст] : укр. весільна обрядовія / З. Шульга. – Львів : Апріорі, 2009. – 167 с.
У 1998 році був започаткованоий Міжнародний етномистецький проект «Екологічний ракурс», у контексті якого, крім багатьох інших, розглядалася проблема збереження національних особливостей сучасної весільної обрядовості.
Науково-популярне видання написане на основі зібраних у рамках проекту матеріалів.