Володимир Лучаківський– український громадський діяч, письменник, перекладач, адвокат і перший українець – бургомістр у Тернополі.
Народився 19 березня 1838 року в селі Ременові, що на Львівщині, в сімʼї священика. На Тернопільщину родина переїхала, коли Володимиру йшов сьомий рік.
У 1862 році Лучаківський відкрив адвокатську канцелярію у Тернополі. Був єдиним адвокатом-українцем у місті. До нього часто приїжджали селяни з навколишніх сіл. Він міг годинами спілкуватися з ними, уважно слухав, давав юридичні поради, водночас занотовував у спеціальний записник легенди, бувальщини, прислів’я і приказки.
У 1892 р. в Тернополі вийшов перший номер щорічника, що видавав науковий гурток. В ньому було надруковано дослідження В. Лучаківського «Причинок до етнографії Галицького Поділля».
У 1896 році Володимир Лучаківський став першим бургомістром-українцем Тернополя.
Новий посадник взявся за головне на той час: електрифікацію і телефонізацію міста, спорудження водогону і каналізаційних мереж, будівництво доріг, мостів, навчальних закладів.
Будучи людиною європейською, не раз відвідував Львів, Відень, Краків.
У 1897 р. він укладав угоди з фірмами Відня і Будапешта про будівництво у Тернополі електростанції і запровадження в місті електричного освітлення. До того часу вулиці десятки років освітлювалися нафтовими лампами на стовпах.
Вже на початку лютого 1901 р. комісія з Відня прийняла першу міську електромережу, а 15 лютого на вулицях старовинного Тернополя запалили електричні лампи.
Володимир Лучаківський належав до редакційного гуртка журналу «Правда».
Для аматорського театру «Руська Бесіда» він переклав із німецької та польської мов близько 20 п’єс, що свого часу були головним репертуаром українського театру в Галичині. Написав дві оригінальні комедії «Іспит на мужа», «Несподівані женихи». Писав поезії, оповідання, гуморески. Переклав українською мовою з німецької «Карний закон».
Торік, із нагоди 185-річчя від дня народження видатного краянина бібліотека підготувала інформаційний дайджест “Феномен першого тернопільського бургомістра-українця Володимира Лучаківського”. Матеріал, що подається у 6-ти розділах, присвячений основним віхам життя: дитинству та юнацьким рокам, родині, адвокатській діяльності, ролі В.Лучаківського в національному розвитку краю, вшанування його пам”яті. Про те, найбільшу цікавість у читача викликає розділ “Лучаківський – бургомістр”, в якому перед нами постає Тернопіль кінця 19 ст.
Дайджест опубліковано на сайті бібліотеки у розділі “Наші видання”->
Цікаві факти про Володимира Лучаківського читайте на ресурсі ->