скульптурна композиція
«Випадкова зустріч» – скульптурна композиція американського скульптора Стюарта Джонсона. Ініціатором встановлення скульптурної композиції був американець Джон Звожек (1929-2006) – архітектор із Прінстона, штат Нью Джерсі, який переїхав в Україну як волонтер Корпусу Миру і два роки працював у відділі екології у Тернополі.
Працюючи в Тернополі, Джон Звожек показав чиновникам каталог скульптур Стюарта Джонсона (голова корпорації «Джонсон і Джонсон»). Роботи вражали оригінальністю і простотою. Усіх їх об’єднувала радість, усмішка, щастя – гасла життя і творчості відомого американця. Тернополяни вибрали серед цих композицій «Випадкову зустріч», оскільки саме вона гармонійно вписувалася у естетику міста. Як виявилось, ця скульптурна композиція була найдорожчою роботою: її мистецька цінність складала 100 тис. доларів.
Процедура перевезення композиції до Тернополя була складною та тривалою: потрібно було отримати спеціальні дозволи ряду американських урядових установ. Композицію оформили як дипломатичний вантаж з уже меншою митною вартістю – 40 тис. доларів. Цю скульптуру мріяли отримати урядовці Києва, Польщі, Франції, однак Джон Звожек відмовив. Таким чином, здолавши багато перепон, робота відомого скульптора Стюарта Джонсона прибувала в Тернопіль. І у березні 2002 р. її встановили в центральному сквері. Тернопіль став першим містом у Європі, що отримав скульптуру митця.
Скульптура зображує двох жінок, знайомих між собою, які випадково зустрілися і жваво спілкуються. Проте тривала «Випадкова зустріч» недовго – менш ніж за рік після встановлення одну із двох металевих співрозмовниць було викрадено. Тож понад двадцять років пані в елегантному блакитному костюмі складають компанію тернополяни та гості міста.
Література
Вацик А. Американський мільярдер подарував Тернополю «Випадкову зустріч» / А. Вацик // Тернопільська газета. – 2002. – 13-19 лют. – С. 2.
Літинська М. Леді поміняли Нью-Йорк на Тернопіль / М. Літинська // Голос України. – 2002. – 28 берез. – С. 16.