Вгадай, хто автор відомого вислову
"Прийшов, побачив, переміг"
«Veni, vidi, vici» - ця фраза стала синонімом успіху, що дістався дуже легко й дуже швидко. Саме цими словами Юлій Цезар описав у листі своєму другові Аманцію перемогу над боспорським царем Фарнаком II.
«Гроші не пахнуть»
Римський імператор Веспасіан був дуже винахідливим при поповненні казни. Він ввів податок на сечу, яку використовували, щоб підготувати тканину до фарбування і знежирити вовну. Якось Тит, син Веспасіона, дорікнув йому «низьким та смердючим» походженням грошей. Імператор сунув Титові під ніс мішечок з грошима, зібраними завдяки цьому податку, і зауважив, що гроші не пахнуть! Вислів вказує на не надто чисте джерело прибутку, яке неважливе для того, хто за цим прибутком женеться.
«Еврика! Еврика!»
Вигук, що буквально означає «знайшов», приписують давньогрецькому вченому Архімеду, коли він відкрив основний закон гідростатики. Після того, як він ступив у ванну і звернув увагу на те, що рівень води піднявся, вчений зрозумів, що об’єм води, що витісняється, повинен дорівнювати об’єму частини тіла, яку він в неї занурив. Архімеду так хотілося поділитися своїм відкриттям, що він вистрибнув із ванни і побіг вулицями Сіракуз голяком. Зараз вираз вживається для вираження радості, задоволення з приводу будь-якого відкриття.
«Держава – це я!»
Відносини між королем Франції Людовіком XIV та його урядом були дуже напруженими. Відому фразу, яку приписують королю, він вигукнув у відповідь на промову голови Сенату, який наголошував, що на першому плані є інтереси держави.
"Я вмиваю руки"
Римський намісник Юдеї Понтій Пилат, віддавши на вимогу юрби Христа на розп’яття, на очах усіх присутніх вимив руки та промовив: «Я не винен у його крові». Так він відсилав до прадавнього юдейського ритуалу: коли винного в злочині не знайдено, усі підозрювані миють руки, щоб звинувачення не впало на них. Тобто якщо хтось хоче перекласти відповідальність на іншу людину, він каже: «Я вмиваю руки».
«Ти завжди відповідаєш за тих, кого приручив»
Це відома цитата з казки «Маленький принц» французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері. Цю фразу головному герою сказав Лис у пустелі після того, як його приручили. Цей вислів закликає нас до вірності, співчуття і доброти по відношенню до близьких.
«Життя коротке, мистецтво вічне»
З відомого вислову, який належить великому давньогрецькому мислителю, натуралісту, основоположнику сучасної медичної етики Гіппократу. Говорячи про мистецтво, він мав на увазі не художню творчість, а мистецтво лікування. І сенс зіставлення полягає в тому, що мистецтво лікування настільки складне, вимагає стількох знань, що на їх осягнення не вистачить і всього людського життя. Зазвичай вживається у значенні: митець помирає, а плоди його рук, творіння його розуму, живуть вічно; майстер живе у своїх творіннях.
«Після нас хоч потоп»
Відомий вислів, що означає «після нас хай гине весь світ» приписують маркізі де Помпадур, фаворитці французького короля Людовіка XV. У 1757 році французька армія зазнала принизливої поразки від утричі меншого прусського війська. Щоб утішити короля, маркіза де Помпадур промовила: «Не треба побиватись та доводити себе до хвороби. Зрештою, після нас хоч потоп».
«Головне не перемога, а участь»
Де Кубертен займався кількома видами спорту: боксував, веслував, стріляв із пістолета, фехтував, їздив верхи – і йому спало на думку організувати великі міжнародні змагання. За його ініціативи було відроджено відомі в Стародавній Греції Олімпійські ігри. Під час сучасних Олімпійських ігор у Лондоні 1908 року барон виголосив: «На цих Олімпіадах важливо не стільки перемагати, скільки брати участь».
«І все ж таки вона обертається»
Математик, механік, фізик та астроном Галілео Галілей підтримав теорію Коперника про те, що наша планета є лише однією з багатьох інших , і саме Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки. Через такі думки суд святої інквізиції звинуватив науковця, якому було вже під сімдесят, у єресі. Галілею загрожувало спалення! Щоб урятувати життя, він зрікся теорії Коперника, але, за легендою, дуже тихо додав: «І все ж таки вона обертається!». Проте це малоймовірно, бо за таке зухвальство він поплатився б життям.