XVI століття с. Залізці, Зборівський район
Залозецький замок, розташований у містечку Залізці (Заложці), що на Зборівщині, входить у список пам’яток архітектури національного значення. Перша згадка про Залізці, що розташовані за 35 км від Тернополя, сягає 1483 р. Спочатку поселення належало родині Сієнських – власникам Олеського замку на Львівщині, а на початку ХVІ ст. землі «за лозами» перейшли до подільського воєводи Мартина Кам’янецького. Він і заклав фортецю над Серетом.
У давнину прямокутну твердиню, стіни якої сягали 60 м, оточували непрохідні болота і рови. На кожному замку стояли триповерхові вежі. Всередину укріплень, де були двоповерхові палац, каплиця та каземати, можна було потрапити тільки через підйомний міст і браму у в’їзній вежі північного муру. Замок відігравав неабияку роль у боротьбі з татарами, а згідно з планом, ухваленим на з’їзді воєвод і старост Речі Посполитої, між Залізцями і Олеськом мав постійно стояти головний обоз війська на чолі з гетьманом, аби зупиняти орду. Пізніше твердиня перейшла у власність родини Вишневецьких і стала їхнім найбільших маєтком після Вишнівця. Саме в Залізцях за підтримку Костянтина Вишневецького та короля Сигізмунда ІІІ готував свій похід на Москву Лжедмитрій І.
У часи Хмельниччини мешканці містечка допомагали козакам харчами і приєднувалися до їхнього війська. Уперше козаки здобули замок у 1649 р., а вдруге – 1655. А в 1675 році замок під особистим керівництвом власника маєтку Дмитра Вишневецького витримав штурм турків Імбрагіма Шишмана. Про ці події збереглася легенда легенда. Після двох невдалих спроб взяти замок приступом нападники вирішили поворожити. Мовляв, як Аллах скаже – так і буде. Для ворожби використали чорну курку. Мовляв, у який бік вона побіжить, туди треба рухатися війську. Курка побігла туди, звідки її принесли, – в турецький табір. Це сприйняли як знак до відступу, й облога була знята. За іншою легендою, після численних облог і нападів татар та турків захисників замку мучила сильна спрага. У підвалах замку захисники знайшли діжки з пивом. Втамувавши спрагу, воїнам вдалося перемогти та відстояти замок.
Згодом замок перетворився на резиденцію магнатів. Року 1743, після того, як помер останній з роду Вишневецьких, Залізці стали власністю великого коронного гетьмана Йозефа Потоцького. Магнат зробив фортецю своєю резиденцією, дбав про неї і прикрашав. Розквіт замку завершився тоді, коли ним заволодів граф Ігнатій Мончинський. Вельможа оздобив кімнати дорогими шпалерами, меблями і кахелем із Відня та Саксонії, облаштував більярдну, бібліотеку, кав’ярню і каплицю. Пізніше замок перетворився на фабрику сукна, потім облаштували в старовинних стінах броварню.
У 1916 році Залізці опинилися в епіцентрі протистояння двох армій – австрійської та російської. Австрійський уряд оголосив про примусову евакуацію населення. Найбільше дісталося замку. В його стінах і казематах ховалося німецьке військо і російська артилерія громила старі мури. Війна перетворила замок на цілковиту руїну. Польська влада з 1924 року планувала використати його для будівництва шкіл у краї, але задуму не здійснила. Починаючи з 1939 року, руїни замку почали розбирати для будівництва доріг та колгоспних приміщень.
На жаль, на сьогодні Залозецька фортеця є однією з найгірше збережених серед замків Тернопільщини. Залишки можна побачити тільки зблизька, бо вони закриті деревами та кущами. Збереглися тільки фрагменти північних та західних стін, частина підземель. Завдяки старанним місцевої влади тут підтримують чистоту, проводять свята, фестивалі.
Література
За луками, за лозами красувався легінь [Текст] // Бурма В. Привиди старих замків (Тернопільщина) / В. Бурма. – Тернопіль, 2011. – С. 189–200.
Залізці [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 31–34.
Залозецький замок [Текст] // Історія, вкарбована у камінь : реком. бібліогр. покажч. / Терноп. обл. від-ня Укр. бібл. асоц., Зборів. централіз. бібл. система ; уклад. Л. Гунько ; ред. Л. Оленич, О. Раскіна. − Тернопіль : Підруч. і посіб., 2013. − С. 43−44.
Залозецький замок [Текст] : [замок ХVІ ст. у Зборівському районі] // Зборівщина: історія і сьогодення [Текст] : іст.-краєзнав. нарис / уклад. М. Б. Бігус. − Тернопіль : Воля, 2008. − С. 289−290.
Замок. 1516 р. – ХVІІ ст. смт. Заложці Тернопільської області [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 252–255.
Золотнюк А. Залізці все ще чекають свого історика [Текст] / А. Золотнюк // Вільне життя. – 2009. – 13 лист. – С. 2.
Лещишин А. Забутий замок – загублена історія [Текст] / А. Лещишин // Місто. – 2010. – 9 черв. – С. 13.