18 травня Україна згадує жертв геноциду кримськотатарського народу.
Саме 18 травня 1944 р. о 3 годині ранку розпочалася операція НКВД з депортації кримських татар.
Протягом 2 днів їх звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Тоді з Криму було виселено 180 014 осіб.
Крім того, 6 тис. мобілізованих військкоматами протягом квітня-травня кримськотатарських юнаків окремо відправлено на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще 5 тис. кримських татар заслано на роботи до таборів тресту «Московуголь».
Окремо 5989 чоловік, звинувачених у співпраці з німцями, та іншого «антирадянського елементу» заарештовано під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу і в подальшому не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.
Про непросту історичну долю кримських татар, їх унікальну культуру, традиції й обряди та видатних особистостей сучасності читайте у дайджесті “Без права на Батьківщину. Кримські татари” ->
Про видатного кримськотатарського просвітника XIX ст. Ісмаїла Гаспринського читайте тут ->
Про трагедію кримськотатарського народу у творчості актора і режисера Ахтема Сеітаблаєва дивіться відео “Довге повернення додому” ->