Сергій Жадан – сучасний популярний поет, прозаїк, есеїст, перекладач, музикант.
Серед його найвідоміших романів «Ворошилоград», «Депеш Мод», «Інтернат», збірок оповідань «Біг Мак», «Месопотамія», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія», «Життя Марії», «Тамплієри», «Антена», «Список кораблів». Тексти перекладалися німецькою, англійською, польською, сербською, хорватською, литовською, вірменською та іншими мовами.
Літературні твори Сергія Жадана відзначені численними національними та міжнародними нагородами. Сам автор нагороджений відзнакою «Золотий письменник України» (2012), премією імені В. Стуса (2017). У 2022 році Комітет літературознавчих наук Польської академії наук висунув Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.
Окрім літературної діяльності, Жадан займається перекладом, громадською діяльністю, а також є солістом музичних гуртів «Жадан і Собаки» та «Лінія Маннергейма». Він активно долучається до організації фестивалів та інших культурних подій, є учасником мультимедійних мистецьких процесів.
Окрім письменницької та музичної діяльності він інколи знімається в кіно.
Із початком російсько-української війни Сергій Жадан надає допомогу воїнам ЗСУ, їх родинам. У червні 2024 р. вступив у лави Національної гвардії, та став воїном 13-ї бригади «Хартія».
Пропонуємо до перегляду добірку прозових та поетичних творів письменника, які є у фонді ТОБМ. Сергій Жадан описує пострадянську дійсність в особливій манері, яка стала впізнаваною і вражає свободою висловлювань, харизматичністю.
Жадан, С. Антена [Текст] : поезії / С. Жадан. – Чернівці : Меридіан Чернівці, 2018. – 303 с.
«Антена» – 80 нових віршів, написаних автором упродовж останніх двох років. Невідомо, на чому тримається чутливість «Антени», але це 80 спроб упіймати коливання повітря, вловити перетікання в просторі невидимих радіохвиль, відчути на дотик час, у якому ми живемо, яким ми дихаємо, який ми проговорюємо. Час, кожен доторк до якого лишає опік. Час, у якому приватні щоденникові записи можуть виявитися воєнною хронікою, а біблійні історії – ранковими новинами.
Жадан, С. Anarchy in the Ukr [Текст] / С. Жадан. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 239 с.
Майже двадцять років тому герої «Anarchy in the UKR» здійснили ідейну подорож Сходом України, місцями бойової слави Нестора Махна. Мандруючи Донбасом, вони шукали відповіді на питання — що ж таке воля-свобода-анархія? Чи є межа між ними та де вона пролягає?
У 2014 році автор знову відвідав територію, що колись була територією анархізму. Але цього разу — в дуже наелектризованій атмосфері, коли саме повітря просякнуте війною. Вже не давнішньою, часів Нестора Івановича, а більш ніж сучасною.
Ця подорож описана у «Луганському щоденнику», що також увійшов до перевидання разом із оповіданням «Бігти не зупиняючись» – розповіддю про один день із життя Худого: простого хлопця з безіменного міста на Сході України. День, наповнений сумнівами та невпевненістю, день, наповнений любов’ю та смутком. День, коли змінюється погода та міняються обставини. Останній мирний день у його житті .
Жадан, С. В. Біґ Мак. Перезавантаження [Текст] : збірка / С. В. Жадан. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 300 с.
Усе починається з вокзалу – зустрічі й прощання, дороги та краєвиди, обличчя та вчинки… Одного разу потрібно зважитися й вирушити в подорож назустріч майбутньому, щоб віднайти точку відліку – або кнопку “перезавантаження”. Тож наші мандри лише починаються…
Жадан, С. Господь симпатизує аутсайдерам [Текст] : 10 книг віршів / С. Жадан. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 507 с.
Поезія Сергія Жадана давно стала своєрідною візитівкою сучасної української літератури. Ця книга – 10 поетичних збірок під однією обкладинкою – найповніше на сьогодні видання творів найулюбленішого українського поета. Плисти на хвилях літер, пірнати у вир слів, жадібно хапати повітря й слухати.
Вірші, від яких хочеться плакати, радіти, співати, сміятися й думати.
Жадан, С. Ефіопія [Текст] / С. Жадан. – Харків : Фоліо, 2011. – 119 с.
«Ефіопія» — книга про маршрути, якими рухаються кур’єри, приносячи добрі новини й поєднуючи між собою громади відступників, грабіжників та репатріантів. Вірші та есеї, вміщені в книзі, є збіркою переказів про життя та небезпечні пригоди видатних мандрівників, державних злочинців, церковних діячів, духовних лідерів, кримінальних авторитетів, нелегальних емігрантів, членів спілки письменників та інших неврівноважених осіб.
Жадан, С. Життя Марії [Текст] : Книга віршів і перекладів / С. Жадан. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2015. – 183 с.
У поетичній збірці «Життя Марії» Сергій Жадан розмовляє про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста. Розмовляє римованими віршами й верлібрами, власними і перекладеними словами. Розмовляє зі своїми й чужими, зі святими й не дуже, з убитими військовими і живими біженцями, з Рільке, Мілошем і, звісно, з нами. Щоб врятувати – якщо не нас, то хоча би наших дітей.
Жадан, С. Інтернат [Текст] : роман / С. Жадан. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2017. – 335 с.
…Одного разу, прокинувшись, ти бачиш за вікном вогонь. Ти його не розпалював. Але гасити його доведеться й тобі…
…Січень 2015 року. Донбас. Паша, вчитель однієї зі шкіл, спостерігає, як лінія фронту неухильно наближається до його дому. Стається так, що він змушений цю лінію перетнути. Щоби потім повернутись назад. І для цього йому щонайменше потрібно визначитись, на чиєму боці його дім…
Жадан, С. Месопотамія [Текст] / С. Жадан. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 365 с.
«Месопотамія» за змістовним наповненням — це дев’ять прозових історій і тридцять віршів-уточнень. Усі тексти цієї книги — про одне середовище, герої переходять з історії в історію, а потім — у вірші. Філософські відступи, фантастичні образи, вишукані метафори й специфічний гумор — тут є все, що так приваблює у творах Сергія Жадана. Історії Вавилона, переказані для тих, хто цікавиться питаннями любові і смерті. Життя міста, що лежить поміж рік, біографії персонажів, які б’ються за своє право бути почутими й збагнутими, хроніка вуличних сутичок і щоденних пристрастей. Освідчення і зради, втечі і повернення, ніжність і жорстокість.
Жадан, С. Псалом авіації [Текст] : [вірші] / С. Жадан ; фото М. М’яновської. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2021. – 156 с.
Ці вірші написані впродовж 2020 року. Місце, де вони писалися, лежить на пагорбах. Це означало присутність широкої лінії горизонту й великої кількості повітря. А ще там було багато дерев і птахів, були балки, водойми і рівне, віддалене дихання міста за обрієм. Зміна оптики так чи інакше призводить до зміни письма. Ось про це переважно і книжка: про те, як нас формують ландшафти, як дерева додають нам вертикалі, а озера — глибини, як весняна зелень вчить нас оптимізму, а літні ріки — щедрості. Нехитре знання, що допомагає цінувати кожен почутий зранку голос.
Жадан, С. Усі вірші 1993-2023 [Текст] / С. Жадан. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2024. – 1440 с.
Як поет, Сергій Жадан більш-менш є ровесником української Незалежності. Відколи існує найновіша Україна, відтоді він і пише вірші, без тривалих відпусток і виразних криз, у середньому по два на місяць. Відтак «Усі вірші» – це одна з найретельніших історій України за останні тридцять років: з усіма нашими несподіваними злетами і безпричинними падіннями, хитаннями між лівими і правими крайнощами, убивством силабо-тоніки та її воскресінням, повторенням пройденого і пошуками нових шляхів. Як і належить, на початку був юнацький бунт. Як і слід було очікувати, сьогодні є зріла відповідальність. Одне слово, дорослішає Україна – і дорослішає Жадан. Або навпаки. У кожному разі процес триває, тож є надія, що за якийсь час «Усі вірші» виявляться далеко не всіма.
Жадан, С. Хлібне перемир’я [Текст] : п’єса / С. Жадан. – Чернівці : Меридіан Черновіц, 2020. – 127 с.
Події п’єси «Хлібне перемир’я» відбуваються влітку 2014 року. Історія однієї смерті поступово перетворюється на історію цілого покоління, на історію стосунків між дітьми та батьками, на історію зради й недовіри, сповнену комічних слів і трагічних сенсів, поєднувати які так досконало вміє Сергій Жадан. Війна триває, і жодне перемир’я не здатне загоїти завданих ран: вони й далі нитимуть, назавжди змінюючи життя людей, які зовсім не збиралися воювати.