В історії культурного життя Тернопільщини є чимало славетних імен. На жаль, чимало з них неналежно забуті. Серед них театральний діяч, актор і режисер Панас Карабіневич.
Народився Панас Карабіневич 18 лютого 1892 року на Вінничині у селі Сербінець, в селянській родині. Юнаком був мобілізований у царську армію і кинутий у вогнище боїв. Після поранення на фронті був демобілізований. Двадцятирічним хлопцем вступив до славнозвісного театру Миколи Садовського в Києві, де пройшов добру практичну школу сценічного мистецтва. У складних умовах національно-визвольної війни в Україні 1919 року в складі театру М. Садовського гастролює в Кам’янці-Подільському, а згодом на Тернопільщині.
У 1927-1939 рр. очолив мандрівний театр. Це був один із кращих драматично-опереточних театрів, який щорічно гастролював на Львівщині, Тернопільщині, Прикарпатті. У його складі працювали режисери Люся Барвінок-Карабіневич і Олекса Левицький, диригент Євген Цісик, актори Ганна Цісикова, Ганна Істомінова, Ліна Іванціва, Нуся Онуферківна, Юрій Кононів, Михайло Паюк, Іван Сайко, Лев і Марія Марки, Мирослав Побігуцький та ін.
Кращими виставами театру П. Карабіневича були: «Ой не ходи, Грицю…», «Оборона Буші», «Сорочинський ярмарок», «Невольник», «Дай серцю волю», «Безталанна», «Наймичка», «Мати-наймичка», «Наталка Полтавка», «Вій», «Циганський барон». У цих виставах був зайнятий і Панас Карабіневич у співучих характерних ролях. Подружжя Аполінарія та Панас Карабіневичі належало до улюбленців глядачів. Гастролюючи у Тернополі, театр виступав у залі «Міщанського братства» (сучасна філармонія), єдиного приміщення, де могла у той час виступати українська група.
На базі театру імені М. Садовського, очолюваного П. Карабіневичем, та ще труп М. Комаровського та м. Сарамаги, був створений Тернопільський обласний театр ім. І. Франка (1939-1941 рр.). У ньому П. Карабіневич працював заступником директора, а через рік організував Бережанський пересувний театр (1940-1941 рр.).
У повоєнні роки Панас Іванович працював методистом обласного Будинку народної творчості, режисером народних самодіяльних театрів у Заліщиках і Чорткові. На аматорській сцені він поставив десятки вистав, переважно твори класиків української літератури.
Помер Панас Карабіневич 15 травня 1964 року, похований у Чорткові.
Література
Бойцун Л. Актор, режисер [Текст] / Л. Бойцун // Тернопіль вечірній. – 1997. – 29 січ. – С. 3.
Він грав на Тернопільській сцені [Текст] // Свобода. – 1997. – 23 січ.
Медведик П. Сценою покликаний [Текст] / П. Медведик // Свобода. – 1993. – 15 трав.
* * *
Медведик П. Карабіневич Панас Сильвестрович [Текст] / П. Медведик, Я. Чорпіта // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. – Т. 2 : К-О. – С. 31.