(1916-2013)
Мирослав Кальба – український військовий та громадський діяч, провідний член українських організацій Визвольного фронту. Народився Мирослав Кальба 1 лютого 1916 р. у с. Мозолівці Підгаєцького району. Батьки хлопця велике господарство та були надзвичайно гостинні. Їх будинок став для українських гімназійних студентів місцем частих зборів і дискусій.
Мирослав Кальба середню освіту здобув у Бережанській і Рогатинській гімназіях. У 1932 році вступив у юнацтво ОУН, а в 1939 році його мобілізувати до польського війська, і під час німецько-польської війни він потрапив у німецький полон. У березні 1941 року Мирослав вступив добровольцем до українського куреня «Нахтігаль».
Юнака призначили чотарем у сотні Романа Шухевича. Курінь пройшов з боями від польсько-радянського кордону, через Львів-Бережани-Тернопіль, аж до Вінниці. Коли німецькі спецслужби заарештували Степана Бандеру, весь уряд Ярослава Стецька у липні 1941 року, Роман Шухевич і стрільці куреня відмовились воювати з німцями. Їх відкликали з фронту й, об’єднавши з куренем «Ролянд», створили охоронний відділ та скерували в кінці 1941 р. в Білорусь для охорони мостів і залізниць. У грудні 1942 року, після закінчення однорічного контракту з німецькою адміністрацією, охоронний відділ розформували і багато вояків та старшин пішли у Повстанську армію.
У квітні 1944 року Мирон Кальба організував і вишколив сотню повстанців, а у травні того ж року за наказом проводу ОУН переїздить на захід, до Польщі, пізніше до табору біженців в Ельвангені у Німеччині. У 1948 році він емігрував до США. Там працював садівником та механіком домашніх машин у компанії Мантгомері.
Все своє життя в еміграції Мирон Кальба активно займався громадською роботою, був активним діячем українських ветеранських організацій. Писав спогади, публіцистичні статті. Брав активну участь у багатьох українських емігрантських організаціях. Проявив свій талант як письменник і журналіст. Був автором багатьох публіцистичних статей та монографій. Був автором шести книг і численних статей, в яких – документальні матеріали, історичні факти: «У лавах дружинників. Спогади», «Нахтігаль» (Курінь Дружин українських націоналістів) – у світі фактів і документів», «Дружини українських націоналістів» у 1941-1943 рр.», «Нахтігаль, український батальйон 1941 р.», «Ми присягали Україні» та «ДУН у розбудові УПА».
У книзі «ДУН у розбудові УПА» автор широко репрезентує портрет Романа Шухевича, як провідника, командира УПА, з яким йому довелося спілкуватися протягом двох років. Остання його книга – «Нахтіґаль в запитаннях і відповідях» – написана у співпраці з активістами maidan.org.ua у двох версіях – інтернет-проекту і друкованого видання, і присвячена вічним проблемам «нахтіґалю» – наклепам КГБ на український визвольний рух, де на підставі документів показані механізми фабрикації брехні радянською спецслужбою.
В еміграції він не забував про Україну, починаючи з 1990 року багато років приїжджав у Мозолівку, Тернопіль і Київ. У Тернополі читав лекції на історичному факультеті Національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, у Національній гвардії України. Був учасником Всесвітнього форуму українців і урочистостей із нагоди 50-ї річниці УПА в Києві. Також Мирослав Кальба був ініціатором встановлення пам’ятної дошки куреню «Соловейко» у Львові.
Помер 21 січня 2013 року у Детройті відійшов у вічність патріот і учасник боротьби за Українську державу.
Література
Мельничук Б., Олещук І. Кальба Мирослав // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. – Т. 2 : К-О. – С. 18-19.
Олещук І. Мирослав Кальба − збережена в еміграції легенда [Текст] / І. Олещук // Вільне життя. − 2021. − 7 трав. − С. 3.