(1920-2002)
Василь Галаса (псевдо «Орлан») – діяч українського національно-визвольного руху, крайовий провідник ОУН Північно-Західних Українських земель, полковник УПА, в. о. командира УПА-Північ.
Народився Василь 12 листопада 1920 року у селі Білокриниця на Підгаєччині. Батько рано помер, тож хлопцю доводилося важко працювати, щоб допомогти матері прогодувати велику родину. Працював Василь муляром-будівельником, а у вільні хвилини навчався гри на скрипці, багато читав, організував невеликий сільський оркестр у селі Олесино, куди на той час переїхав з родиною.
Важливу роль у житті юнака відіграло знайомство із Осипом Дяківим – одним із теоретиків ОУН. Він часто бував у гостях у Осипа, користувався його багатою бібліотекою, займався самоосвітою. На початку 1937 року Василь Галаса став членом ОУН, а через кілька місяців – районним провідником юнацтва ОУН.
Під час німецької окупації працював у пропагандистській групі у Тернополі та області, брав участь у проголошенні незалежної Української держави у Козові у 1941 році. Наприкінці 1941 року Галасу призначили повітовим провідником Тернопільщини. У першій половині 1942 року його призначили окружним провідником Тернопільської і Чортківської округ, а в 1943 році – і Бережанської. Головним завданням було поповнення осередків ОУН і вишкіл провідних кадрів. Влітку 1943 року провід ОУН довірив Галасі очолити провід на Перемишлянщині.
1945 року був призначений заступником крайового провідника Закерзонського краю Ярослава Старуха («Стяг») і керував діяльністю ОУН і УПА на території Перемишльщини і Лемківщини. На цьому посту він працював до вересня 1947 р. Написав брошуру «Українсько-польські взаємини» і десятки листівок та звернень із закликом до поляків припинити протиукраїнські виступи і зосередити свої сили проти спільного ворога. Відповідав за зв’язок УПА із Західною Європою, який здійснювався через Чехословаччину.
У липні 1948 р. Галасу призначили крайовим провідником ПЗУЗ (Північно-Західних українських земель) (Волинська, Рівненська, Житомирська області, а також заселені українцями райони Білорусі – Берестейщина, Кобринщина, Пінщина). На цьому терені він працював до липня 1953-го і керував усією підпільною роботою. Окрім організації збройного підпілля в окрузі, Василь Галаса налагодив роботу підпільної друкарні, яка друкувала редаговані ним журнали – «За волю нації» та «Молодий революціонер», статті та брошури «Платформа УГВР», «Універсал УГВР», «Хто такі бандерівці і за що вони воюють».
У 1953 році Василя Галасу та його побратимів будо арештовано та засуджено. Василь Галаса отримав десять років ув’язнення у таборі для кримінальних злочинців. 1960 року під час «хрущовської відлиги» для пропаганди «нового демократичного» курсу комуністичної партії та уряду СРСР Василя Галасу, як і багатьох політичних в’язнів, «звільнили» під нагляд КДБ.
З 1962 року Василь Галаса жив та працював у Києві під постійним наглядом КДБ. Спочатку він працював слюсарем-складальником на заводі медичного устаткування. У 1967 році закінчив вечірнє відділення Київського інституту народного господарства, після чого аж до виходу на пенсію у 1993 році працював економістом-плановиком на заводі напівпровідникових приладів.
Після проголошення незалежності України Василь Галаса працював позаштатним співробітником інституту історіографії НАНУ (з 1992), збирав та опрацьовував архівні матеріали з історії ОУН, УПА і УГВР. Брав участь у написанні 1-го тому Літопису УПА нової серії. Був членом Київського братства ОУН і УПА, брав активну участь в його заходах. Часто виступав перед студентами, військовими на теми національно-визвольної боротьби та необхідності розбудови Української держави. Опублікував низку статей на ці теми в українській і польській пресі.
5 жовтня 2002 року серце Василя Галаси перестало битися. Поховали легендарного полковника УПА в Києві на Берковецькому цвинтарі.
Література
Василь Галаса [Текст] // Тернопільщина – визначні постаті національно-визвольного руху / упоряд. С. Волянюк, Є. Філь. – Тернопіль : Савчук Т. В., 2018. – С. 18.
Олещук І. У дорогу вийшов на світанку [Текст] : [член ОУН Василь Галаса] / І. Олещук // Вільне життя. – 2021. – 16 квіт. – С. 3.
Олещук І. Пам’яті провідника збройного підпілля 1940-1950 років : [Текст] : [про провідника ОУН В. Галаса] / І. Олещук // Вільне життя. – 2004. – 23 жовт. – С. 3.