м. Бережани
Музей функціонує як структурний підрозділ Державного історико-архітектурного заповідника з 1 серпня 2007 р. Його сформовано на основі збірок реорганізованого музею переслідуваної церкви, створеного 25 червня 2000 р. з ініціативи священика о. Михайла Немелівського. В основу музейної експозиції була закладена особиста колекція о. Михайла, яка пізніше поповнювалася дарунками від представників церкви та приватних осіб.
Важливим доповненням мистецької колекції є збірка 12 сакральних стародруків. Це книги духовного змісту (Псалтирі, Молитовники, Катехизми, Біблії, Житія Святих, Євангеліє з 1600 р., Мінея, Ірмологіон) з львівських, київських і московських та інших друкарень XVI-IXIX ст.
Особлива мистецька цінність музею – це дев’ять дерев’яниx скульптур, xронологічно датованиx сер.-др. пол. XVII- XVIIІ ст.: Апостолів Петра (дві скульптури), Павла, Іоана Богослова, Якова, Пророків Мойсея та Іллі, Святої Анни та Святої Марії Магдалини. У збірці дерев’яниx скульптур знаxодиться окрема фігура з символічною назвою «Молитва» (ангел, який молиться). Виконано зображення в стилі народного (примітивного) мистецтва, його можна датувати в межаx XIX-поч. XX ст.
Значну мистецьку та пізнавальну цінність являє собою чисельна в кількісному відношенні та різноманітна за функціональністю колекція церковної атрибутики. Це і елементи церковного одягу (фелони, єпатрихілі), так і вироби з металу чи дерева. їх хронологічне атрибутування: др. пол. XIX – перша пол. XX ст. І вони цінні як з мистецького боку, так і з погляду на них, як на матеріальний історичний документ. Свою історичну та пізнавальну цінність мають збірки з історії церкви, зокрема цілісні, об’ємні та тематично різноманітні колекції про життя і діяльність найвизначніших ієрархів Української греко-католицької церкви – насамперед митрополита Андрея Шептицького та патріарха Йосифа Сліпого. Особливо цінними є присвячені їм філокартичні та філателістичні збірки, оригінальні світлини.
Цінною як з історичного, так і мистецького боку є підбірка ювілейних філателістичних матеріалів (марок, маркованих конвертів, пропам’ятних стрічок), присвячених А. Шептицькому та Й. Сліпому. Яскравим доповненням збірки служать портрети (оригінальні та в копіях) цих церковних ієрархів.
Література
Парацій В. Бережанський музей сакрального мистецтва та історії церкви [Текст] / В. Парацій // Збірник праць / Терноп. осередок Наук. т-ва ім. Шевченка ; ред. Е. Бистрицька. – Тернопіль : Терно-граф, 2013. – Т. 8 : Музеї Тернопільщини. – С. 371-378.