Геноцид є одним із найжахливіших та найбільш несправедливих злочинів, що скоюються проти людства. Цей злочин полягає в систематичному винищенні, або серйозному ушкодженні певної національної , етнічної, релігійної чи соціальної групи.
За тисячу літ існування нашому народові судилися пережити силу-силенну спустошень, зрад і варварських знущань.
Найжорстокішим злочином комуністичного режиму проти українського народу був голодомор 1932-33 років. Каральна акція була спрямована на впокорення українського селянства, знищення самостійних селянських господарств – соціально-економічних підвалин української нації.
Голодомор 1932-33 років визнано актом геноциду українського народу не лише в Україні, але й у 32 країнах світу, 26 штатах США, Європейським парламентом та 6 церквами.
Єдина країна, яка люто заперечує факт геноциду українців є російська федерація, яка розв’язала криваву повномасштабну війну проти України і знову чинить акт геноциду українців через страшні воєнні злочини.
Віртуальна виставка книг знайомить із документальними матеріалами, свідченнями, що розкривають аспекти геноциду комуністичного режиму проти українського народу у ХХ столітті. У книгах відомі світові й українські історики та юристи розглядають явище геноциду – його теоретичний і правовий концепт, розкривають витоки, глибину і людський вимір трагедій, що сталися на різних континентах.
Джонс, А. Геноцид [Текст] = Genocide : Вступ до глобальної історії / А. Джонс ; пер. укр. К. Диси. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. – 673 с.
«Геноцид: Вступ до глобальної історії» – це наймасштабніший за своїм охопленням посібник із проблем геноциду серед усіх, що видані дотепер. У цій унікальній книжці, яка відображає найновіші підходи в дисципліні genocide studies, геноцид розглядається водночас і як історичне явище, і як теоретичний та правовий концепт. Автор докладно розкриває витоки, глибину і людський вимір трагедій, що сталися на різних континентах, висвітлює роль війни, імперіалізму та соціальних революцій у розпалюванні геноцидного полум’я.
Адам Джонс також приділяє увагу проблемам історичної пам’яті, ініціативам із відновлення правди і справедливості, стратегіям гуманітарних інтервенцій і запобігання новим злочинам.
Дорошко, М. Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні [Текст] / М. Дорошко. – Київ : Ніка-Центр, 2023. – 271 с.
Український історик Микола Дорошко аналізує геноцидні війни, що їх упродовж останніх понад сто років ведуть проти нас, українців, сусіди-зайди, ті, хто вкрав у нашого народу власне ім’я, назву держави «Русь», привласнив нашу історію, видаючи її за свою, й уже більше року методично знищує нас як головних і останніх конкурентів у боротьбі за спадщину києворуської держави. Війни Леніна проти українських національних урядів у 1917–1920 роках були війнами на знищення державності українського народу. Війни Сталіна проти українських селян і культурної еліти української нації стали війнами на знищення української ідентичності. Війни Путіна проти незалежної України з 2014 року мають на меті «остаточне вирішення українського питання».
Покарання за існування: що таке геноцид і його прояви: інформ. дайджест. – Терноп. обл. б-ка для молоді; інформ. – бібліогр. від. ; уклад. І. Грицишин, І. Зацухна, О. Батюк. – Тернопіль: [б.в.], 2023. – 54 с.
Дане видання дає характеристику поняття «геноцид», його ознаки та покарання за нього, а також розглядає такі явища геноциду як: Голодомор, Голокост, депортація кримських татар, геноцид вірменського народу, геноцид народу тутсі у Руанді.
Стасюк, О. Нариси про Голодомор, або Навіщо нам потрібно знати всю правду про геноцид українців [Текст] / О. Стасюк. – Київ : Мельник М. Ю., 2019. – 215 с.
Безумовно, Голодомор-геноцид 1932–1933 років – це лише один епізод у набагато довшій та складнішій історії примусу, придушення та насильства проти українців з боку комуністичного режиму, але оскільки предметом розгляду є саме він, то хотілося б почати з розуміння суті цього злочину.
Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу [Текст] : виставка / Укр. ін-т нац. пам’яті ; авт. виставки: Д. Гетьман, І. Юхновський. – Київ : Вид-во ім. О. Теліги, 2008. – 48 с.
Книга висвітлює трагічні події в історії українського народу, що призвели до драми «Голодомору 1932-1933 років». В ній показано етапи розгортання злочину Голодомору-геноциду.
Борисенко, В. Свіча пам`яті [Текст] : усна історія про геноцид українців у 1932-1933 роках / В. Борисенко. – Київ : Стилос, 2007. – 286 с.
У книзі на основі матеріалів усної історії розкривається глибина трагедії українського народу під час Голодомору-геноциду у 1932-1933 роках. Усні свідчення неспростовно доводять, що акція геноциду українських селян була чітко спланованою більшовицькою владою Кремля.
Моргун, Ф. Т. Сталінсько – гітлерівський геноцид українського народу [Текст] : факти і наслідки / Ф. Т. Моргун. – 3-тє вид., скор. – Полтава : Дивосвіт, 2008. – 288 с.
Моргун, майстер публіцистичної прози із захоплюючими сюжетами, переконливо показує й доводить, що головна спроба геноциду українського народу – Друга світова війна. Натхненниками й організаторами її виступили фюрер нацистів А. Гітлер і вождь більшовиків Й. Сталін.
Автор вважає, що геноцид здійснювався також проти Польщі, Росії, Білорусі, євреїв та інших народів СРСР і світу. Він сподівається, що знайдуться історики, які опишуть і оцінять розміри жахів, пережитих усіма народами в роки тиранії сталінщини.
Литовченко, Т. Книга жахіття. 1932-1938 [Текст] : Від війни до війни / Т. Литовченко, О. Литовченко. – Харків : Фоліо, 2018. – 203 с.
Люди обурювалися у глибині душі, але відкрито противитися чинній владі й чекістському свавіллю вже не наважувалися. Це підштовхнуло радянське керівництво до рішення пройтися по українських землях котком Голодомору 1932—1933 років. А також Кривавим терором 1937—1938 років, який знищував усіх без розбору — і своїх, і чужих… Однак лідерам Країни Рад цього було замало, й вони взялися розпалювати пожежу Світової революції також і в інших країнах. Розпочали з Іспанії…
Бондарчук, А. Україна. Голодомор 1946-1947 років: непокараний злочин, забуте добро [Текст] / А. Бондарчук. – Київ : Орієнтир ; Мельник М. Ю., 2017. – 605 с.
Книга є спробою подати Голодомор 1946-1947 років при допомозі вчених, свідків, документів як цілісну трагічну подію у її проявах, а три совєцькі голодомори – як складову політики, спланованою системою нищення України, упокорення духу українського народу Московією, царською, комуністичною, сучасною російською імперією і його незнищенність, високі моральні якості населення Західної України в нелегкі часи.
Стасюк, О. Геноцид українців: деформація народної культури [Текст] / О. Стасюк. – Київ : Стилос, 2008. – 223 с.
У книзі на основі документальних матеріалів та усної історії розкривається етнографічний аспект геноциду Українського народу. Масив документальних матеріалів та усних свідчень, використаних під час дослідження, неспростовно доводять масштаб руйнівного впливу на всі сфери української традиційної культури, внаслідок чого була порушена тяглість народних традицій та перерваний природний зв’язок між поколіннями.
Автор зосередила увагу на питаннях причин руйнації української традиційної культури більшовицькою владою, процесів деформації традиційного способу життя українського селянства, деморалізації традиційної поведінки селян внаслідок репресивної політики влади, громадських новоутвореннях та їхньому впливі на звичаєве право українського селянства. Також у монографії змістовно розкриті руйнівні зміни у культурі українського селянства: зміни у харчуванні селян, деформацію родинної обрядовості, нищення релігійності селянства та насадження радянських свят і руйнацію народних промислів і ремесел.