Жоден лютий не обходиться без цього свята. Його дуже люблять у США і Канаді, але і Європа намагається не відставати – адже День бабака родом зі Стародавнього Риму. Щоправда, там героєм цього дня був не бабак. Про історію свята, коли відзначається День бабака та його нинішні традиції читайте у нашій статті.
Що таке День бабака, як і коли його святкують
Щороку, 2 лютого у різних країнах традиційно святкують День бабака. У цей день тисячі туристів приїздять у м. Панксатон (штат Пенсильванія, США), аби подивитися на зоовіщуна та синоптика Філа. Вважається, що бабак, якого щойно витягли з нірки, може передбачити, яким буде прихід весни: якщо тварина лякається своєї тіні і ховається у нірку — весна буде пізньою і слід очікувати холодів, якщо ж тварина вільно гулятиме після пробудження і не намагатиметься одразу заховатися назад до домівки — весна буде ранньою.
Але прогнозом погоди свято не обмежується, оскільки напередодні відбуваються інші заходи – міський бенкет та вечірки у місцевих барах. На вулиці запалюють вогнища, і веселощі з піснями й танцями тривають до ранку. Вранці, о пів на сьому, феєрверк сигналізує про те, що скоро відбудеться кульмінація свята. Всі збираються там, де через годину Філ спрогнозує погоду на шість тижнів наперед. Після того люди йдуть пити каву та роз’їжджаються по домівках.
В Україні День бабака святкується не з таким розмахом, як у США, але в нас теж є свої пухнасті «синоптики». Це – бабак Тимко у Харківській області та його колеги бабаки Мишко і Маруся на Львівщині. Зазвичай, допитливі глядачі не обмежуються лише темою погоди, тому в останні роки бабакам доводилося відповідати й на інші цікаві запитання, наприклад, про курс долара чи безвіз. До речі, в цей же день за новим церковним календарем відзначають свято Стрітення Господнє і народне свято Стрітення – зустріч зими і весни. Про що вони домовляться і чия візьме цього дня – підкажуть бабаки.
Історія
Наші предки намагалися планувати час сівби та врожаю, спостерігаючи за тим, як поводять себе тварини. Так робили і древні римляни, і слов’яни. Вони спостерігали за борсуками, їжаками, птахами. Відповідно, ці традиції еволюціонували у святкування дня бабака, який виник у США у 1880-х роках. Історичні джерела повідомляють, що вперше день бабака відзначили німецькі переселенці 2 лютого 1887 року. Того дня знаменитий Панксатонський Філ, бабак названий в честь короля Філліпа з міста Панксатон, що в Пенсільванії, США, правильно передбачив майбутню погоду.
Точність прогнозів та оказії
Статистика американських кліматологів свідчить, що зазвичай прогнози бабака є точними у 39 % випадків. Однак, фанати цього свята впевнені – бабак у 90 % не підводить. Одного разу бабак зробив неточний прогноз, і це ледве не стало юридичним прецедентом. У 2013 році прокурор штату Огайо висунув Бабаку обвинувачення, за те, що той неправильно передбачив прихід весни. Прокурор жартома рекомендував засудити бабака до смертної кари. І хоч це скорше за все був жарт, та все ж навколо будинку бабака Філа були організовані посилені заходи безпеки.
До речі, захисники прав тварин не схвалюють традицію, адже бабак отримує великий стрес. Дехто дослухається до зоозахисників і не будить звірят, покладаючись у весняному прогнозі на синоптиків серед людей.
Скільки років живуть бабаки та який вік найвідомішого бабака Філа?
В природі бабаки живуть близько 6 років, в неволі в хороших умовах – до 14 років. Вік Філа не оголошується – за легендою, він щороку споживає спеціальний еліксир, який кожного разу продовжує йому життя на сім років.
Якого розміру бувають бабаки?
Розмір цих гризунів коливається в залежності від виду. З голови до кінчика хвоста їх зріст від 40 до 85 сантиметрів, а важать тварини від трьох до десяти кілограмів.
Як бабаки спілкуються між собою?
Якщо один з бабаків помічає небезпеку, він встає на задні лапи і починає свистіти, щоб попередити інших бабаків. Крім того, людину бабак може побачити аж за 400 м. Зір у нього набагато кращий, аніж слух. Тому, тікаючи в нору, бабак махає хвостом, щоб привернути увагу інших бабаків та повідомити, що пора ховатися.
Скільки часу бабак проводить у сплячці?
Цей період складає близько 150 днів на рік, під час сну пульс тварини становить 5 ударів на хвилину. Завдяки уповільненню метаболічних процесів, у сплячці бабак втрачає не більше чверті своєї ваги.
Чому ми любимо цей день?
Хоч особливою точністю прогнози бабаків похвалитися не можуть, популярність цього свята в світі з року в рік зростає. Зацікавитися ним у великій мірі допомогла кінокомедія з елементами фентезі «День бабака», яка, крім веселої історії, має дещо глибший підтекст. Часова петля, до якої потрапляє головний герой, зрештою змушує його змінитися на краще. Картина чимось нагадує різдвяні фільми, але дивитися її можна будь-коли. Особливо рекомендується до перегляду тим, хто відчуває себе в пастці, де кожен день схожий на інший, та й просто людям у пригніченому стані. Фільм «День бабака» допомагає зрозуміти, що зміни в житті починаються зі змін всередині нас.
День бабака – чудовий привід для всіх порадіти наближенню весни. Адже навіть якщо звірятко наобіцяє холодну погоду – вірогідність його прогнозу невелика, а зима все одно закінчується. День бабака став веселою й приємною розвагою, його люблять і дорослі, й діти.