Воєнна реальність породила феномен нової літератури, що є правдивими літературними картинами героїчної боротьби українців за свою країну, свій дім і родину. Під обстрілами, в еміграції, в окопах – українські письменники продовжують писати.
Бібліотека підготувала віртуальну виставку книг, що розповідають про те, як українці живуть від 24 лютого 2022 року. Це художні твори про нашу незламність, які побачили світ у перший рік великої війни. У них переплітаються долі військових та цивільних, котрі захищають рідну землю від окупанта.
Біляковська, Х. Я тебе… війна [Текст] : 100 історій кохання. 25 історій про почуття, що допомагають перемагати темряву / Х. Біляковська ; уклад. Х. Біляковська. – Харків : Vivat, 2023. – 222 с.
До цієї книжки ввійшли 25 історій проекту «Я тебе… Війна. 100 історій кохання» про реальних українок та українців, що зустріли або втратили одне одного під час війни… Історії про весілля після третього побачення, про розпис у лікарні без білої сукні й гостей, про очі-море, у які більше ніколи не зазирнути… Про силу кохання, що допомагає здолати темряву.
Воєнний стан [Текст] / передм. В. Залужного ; літ. ред. О. Бойченко, Р. Дзик. – вид. 2-ге. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2023. – 362 с.
У цій антології вмістилися тексти відомих українських авторів та авторок після початку повномасштабної війни. Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Андрій Любка, Тарас Прохасько, Олександр Михед, Артем Чех, Ірина Цілик… І це навіть не половина всіх письменників, що поділилися своїм відчаєм та болем, своїм бажанням та страхом, своїм оптимізмом та зневірою на сторінках цієї антології.
Говоруха, І. Плахта [Текст] / І. Говоруха. – Київ : Саміт-книга, 2022. – 393 с.
Це книга-сповідь. Розповіді про побачене та пережите мешканцями Чернігова, Бучі, Гостомеля, Ірпеня, Бородянки, сіл Київської та Чернігівської областей. Понад 250 інтерв’ю про окупацію та укриття в погребах без тепла й світла. Книга про віру, мужність, відвагу. Великі здобутки і непоправні втрати. Кохання та відчай. Непохитну любов до рідної землі. Війна не має уявлення про сумління та честь. Не знає любові й милосердя. Війна – злобива і мстива божевільна тітка. І якщо ми її не зупинимо, то невдовзі вона зупинить усіх нас.
Говоруха, І. Плахта. Південний схід [Текст] / І. Говоруха. – Київ : Саміт-книга, 2023. – 431 с.
Війна – найбільше горе, яке лише можна уявити. Це величезні людські втрати, гіркі сльози і тваринний страх. Відчай, втома, спустошення вкупі з відвагою, сміливістю та нескореною волею українців. Більше року триває наш супротив. Більше року замість життєдайного зерна поля засіваються мінами та вибухівками. Дорогами, якими щодня возили хліб, овочі, льон, відтепер возять гуманітарну допомогу, зброю, пальне. Небом, яким завжди квапились пасажирські літаки, ширяють крилаті ракети. Наш світ змінився дощенту. Наші душі зотліли і воскресли наново.
У книзі розповідається про події на півдні та сході України. Історії мешканців Донецької та Луганської областей. Спогади херсонців, одеситів, жителів Миколаєва, Мелітополя, Очакова, Харкова, Ізюма.
#Голоси [Текст] : антол. військ. письменників / упоряд. Т. Пилипець. – Київ : Степурін І. М., 2023. – 259 с.
У альманасі #Голоси зібрані прозові та поетичні тексти, також роздуми тридцяти учасників Всеукраїнського форуму військових письменників, що стали рефлексіями, а почасти і і хронологією пекельних місяців 2022-2023 років.
Деркач, С. На фронті спека. Можливий “Град”! [Текст] / С. Деркач. – Київ : Зелений пес, 2023. – 158 с.
Реактивна батарея капітана Горлиці з позивним Жулік, ризикуючи власним життям, виконує бойові завдання, аби врятувати Миколаїв від окупації та руйнування. І кожного разу, коли смерть дихає в потилицю, коли здається, що російські снаряди ось-ось знищать батарею, бійці лишаються неушкодженими, наче якісь потужні сили накривають реактивників чарівною “шапкою-невидимкою”. Хто ж захищає хлопців? Янголи-охоронці? Таємнича Берегиня, яка приховує батарею під покровом своїм? Чи, може, то сам Жулік у грі зі смертю завжди має наготові козирного туза у рукаві?
Книга написана на основі реальних подій, які відбувалися під час оборони міста Миколаїв в лютому-квітні 2022 року.
Кокотюха, А. Таймер війни [Текст]. Кн. 1 : Довга комендантська година : роман / А. Кокотюха. – Харків : Фабула, 2023. – 367 с.
Останні дні лютого 2022 року — і перші дні масштабного російського вторгнення в Україну. Офіцер військової розвідки Влад Хмара виконує завдання під прикриттям охоронця житлового комплексу в стратегічно важливому районі Києва. Він змушений приховати правду про себе і від колег по роботі, і від нових товаришів по службі. Проте все міняється, коли Хмара дізнається: в обложеній ворогом столиці з’явився міжнародний терорист, російський диверсант на прізвисько Гюрза. На київських вулицях бої, в місто прориваються ворожі танки, летять російські ракети, раз по раз лунають сирени повітряної тривоги. Якщо в ці дні станеться великий теракт, це деморалізує оборонців…
Кононенко, Є. Той божевільний рік [Текст] : [роман] / Є. Кононенко. – Львів : Вид-во А. Антоненко, 2023. – 175 с.
Протягом чи не всього 2022 року письменниця Євгенія Кононенко дуже коротко, іноді кількома словами, фіксувала події свого приватного життя й війни в Україні. Бо 24 лютого і місяць по тому лишалася в Києві, поки наприкінці березня не зважилася із невиліковно хворою донькою полишити рідний дім. Страшно лишатися, страшно їхати, запрошення з Франції. Так авторка врешті зупинилася у помешканні подруги-письменниці…
Трагедії великої Історії та малого приватного життя переплітаються, надія й розпач зливаються між рядків, та хоча «Той Божевільний Рік» Євгенії Кононенко читається як роман, всі події й перипетії в цій історії справжні.
Осадко, О. Жити не можна померти [Текст] : коротка проза / О. Осадко. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2022. – 95 с.
Збірка оповідань і новел Олександра Осадка (позивний «Танго»), який загинув на Донеччині улітку 2022-го, виконуючи бойове завдання й урятувавши побратима.
Економіст за освітою та будівельник за фахом, він ніколи не вважав себе людиною творчою і не надто серйозно ставився до своїх письменницьких спроб. Та ті кілька історій, які устиг створити, свідчать про його неабиякий хист, про витончене почуття гумору, про вміння помічати й майстерно змальовувати деталі, а також обирати персонажами харизматичних сільських мешканців, зображених вправним та влучним словом. А ще автор мав незбагненний дар зазирати в майбутнє, яке постає таким буденним і пророчим з реплік його героїв.
Павліченко, А. Тіні війни [Текст] : зб. прози / А. Павліченко. – Київ : Ліра-К, 2023. – 141 с. : іл.
«Тіні війни» збірник новел, оповідань, коротких п’єс — що закарбували злочини росіян у текстах, що доповнені фото. Це історії з різних куточків пораненої України. Лейтмотив творів — це маловідомі герої, які скромно, без нагород зробили свій внесок у творення та збереження України. У творах піднімається проблематика соціуму та культури — відголос війни… Кожен твір — це чиясь дама, але кожна драма розказує про незламних.
Подобна, Є. Її війна [Текст] : 25 історій про сміливість, силу і любов / Є. Подобна. – Харків : Vivat, 2023. – 286 с.
Чи є місце для любові та співчуття у підвалах зруйнованого росіянами Маріуполя? Чи може вдячність за час із коханим бути більшою за горе від його втрати на війні? Що дає сили підтримувати людей, які щойно вирвалися з окупації, коли в ці самі хвилини твій син переживає пекло на Азовсталі? І як це — приймати в цей світ дитя, коли за вікном обстріли, а вдома ні світла, ні води?
У цій книжці звучать голоси двадцяти п’яти жінок — військових, медикинь, волонтерок, переселенок, журналісток — жінок, які пройшли полон або які чекають із полону найрідніших, які зазнали непоправних втрат на цій війні, але мають стільки сили й любові, що діляться ними з іншими. У цих історіях багато болю: обстрілів, підвалів, ран, вибухів, смерті, — але так само в них багато світла: вдячності, віри, доброти, любові та — головного — надії.
Положій, Є. Фінальний епізод війни, що триває 400 років [Текст] : роман / Є. Положій. – Харків : Vivat, 2023. – 575 с.
Широка війна, наче гігантська анаконда, наближається повільно й безшумно. Пастор-євангеліст, військовий капелан і багатодітний батько Григорій Мотуз як ніхто гостро відчуває її нудотний подих. Мало хто вірить, що Росія наважиться напасти. Проте їхні ілюзії розлітаються тієї ж миті, коли перші російські снаряди і міни вбивають перших людей і за лічені дні місто Марії перетворюється на цвинтар. Російські війська оточують Маріуполь, тож пастор евакуює родину, родини прихожан і військових, дитячий притулок. Його волонтерський капеланський батальйон працює в «сірих» зонах по всій лінії фронту, а сини воюють і рятують людей пліч-о-пліч із батьком.
Славінська, І. Повітряна й тривожна книжка [Текст] / І. Славінська. – Харків : Vivat, 2023. – 190 с.
У «Повітряній тривожній книжці» авторка з позиції власного досвіду описує реалії міста часів війни. І те, як «мирні» чи «тилові» регіони мусять адаптуватися до воєнних реалій. У цій книжці йдеться про зміну пріоритетів, відносну безпеку, історичну пам’ять, відчуття дому, міста й людей, які пов’язані між собою. Про те, як війна вкрала в нас спокій, друзів, оселі, але несподівано й позбавила всього зайвого — речей, сподівань, страхів. Ми стали відвертішими, різкішими й водночас значно сильнішими. «Як колись» уже ніколи не буде, але точно настане «після перемоги».
Ткаченко, С. Ніч була [Текст] / С. Ткаченко. – Чернівці : Книги-ХХІ, 2022. – 223 с.
24 лютого 2022 року київська родина опиняється під вогнем. Ворог намагається зайти в місто з північного заходу. Будинок цієї родини – крайній. Перші кілька діб були вирішальними для всіх. Після переховування у бомбосховищі героїня разом із сім’єю покидає Київ в останню годину перед підривом мосту в Стоянці, фактично вже під час окупації Бучі, Гостомеля, Ірпеня і навколишніх територій. Дорогою до сина чоловік потрапив у бій. Одного з синів не вдалося евакуювати. Шлях на захід України, а потім і закордон. Психологічний тиск нової реальності. Як рятувалися. Як вчилися жити у новому світі…