Жорстока та кровопролитна війна, що триває в Україні, демонструє безпрецедентні приклади героїзму як окремих громадян, так і цілих територіальних громад.
Вже 10 українських міст указом Президента нагороджено відзнакою “Місто-Герой України” з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії рф проти України. Це обласні центри Харків, Херсон, Чернігів і Миколаїв, міста Донеччини Волноваха й Маріуполь, Охтирка на Сумщині та передмістя Києва, що взяли на себе головний удар атаки ворога на столицю — Гостомель, Буча й Ірпінь. Ці міста стали щитом від просування ворожої орди по всій території держави. Уже сьогодні зрозуміло, що цей список буде доповнюватися.
Книги, що пропонуємо на віртуальній виставці “Міста-герої – міста Героїв” – про звільнені з окупації українські міста. Про людські трагедії та надлюдські зусилля у виживанні, про героїзм волонтерів, оборонців і визволителів. Це документальні свідчення російських воєнних злочинів і пам’ять про загиблих. Книги про випробування війною та мрії про мирне майбутнє.
Бура, Д. Місто-герой Харків. 28 історій незламності [Текст] / Д. Бура. – Харків : Орбіта, 2023. – 349 с.
Бої за Харків та його околиці тривали від 24 лютого до 11 вересня 2022 року. Після артобстрілів росіяни, прорвавши кордон на пункті пропуску «Гоптівка», пішли у наступ на Харків. Вони були переконані, що у місті їх чекатимуть з любов’ю і радістю. Місто, куди жителі російського Бєлгорода їздили на вихідні за одягом, продуктами та розвагами, не могло не прийняти тих, з ким ще вчора по-братерськи жило і відпочивало. Так думали росіяни. Але окупанти недооцінили готовність армійців до оборони. І ще більше не оцінили цивільне населення, яке не терпітиме примусу до братерства за допомогою важкої зброї. Відстояти Харків і врятувати його від окупації та «руского міра» вдалося завдяки тому, що всі об’єдналися. Харківці билися за своє місто.
Воробйова, О. Рани землі Бучанської [Текст] : місто-герой Буча / О. Воробйова. – Київ : АртЕк, 2023. – 383 с.
До збірки увійшли нариси, роздуми, свідчення очевидців про трагічні події в Бучанському районі Київської області та його околицях під час вторгнення російських військ на територію України.
Читач познайомиться з реальними і закулісними героями, пройнявшись невимовним жахом і болем за долі людей.
Григоренко, К. Ізюм. Зруйнований, але не скорений [Текст] / К. Григоренко. – Харків : Фоліо, 2023. – 221 с.
Автор, професійний журналіст, створив хроніку окупації Ізюму 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста та його мешканців. Читач дізнається про дії місцевої влади у час воєнного стану, проблеми забезпечення життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. Росіяни не могли захопити Ізюм протягом трьох тижнів, що дало нашим військовим час підготувати фортифікаційні оборонні споруди на схід і на південний схід від міста. Після звільнення Ізюму У вересні 2022 року тут знайшли масові поховання і чисельні катівні, які облаштували окупанти, Близько 80% житла в місті було зруйновано.
Духно, С. Маріуполь. Вихід з пекла [Текст] : [щоденник] / С. Духно. – Харків : Фоліо, 2024. – 285 с.
25 днів у бункері «Азовсталі» провів із родиною Сергій Духно. «Азовсталь» — його рідне підприємство, вся сім’я працювала на цьому заводі. Втікати з міста вони спочатку не думали, але коли біля їхнього будинку снаряд прилетів на дитячий майданчик, залишивши величезну вирву, вирішили виїжджати. Через постійні обстріли не змогли скористатися своєю машиною і пішки добралися до знайомого і надійного прихистку — «Азовсталі». Як жили люди в заводському бункері, де брали їжу, воду і тепло, як уживалися з сусідами; і, головне, як Сергію і його сім’ї вдалося врятуватися від неминучої загибелі, — дізнаємося з дуже особистої розповіді автора. Цю повість треба читати з відкритою мапою Маріуполя, щоби читач міг уявити усе, що переживали мешканці міста.
Іваницька, Я. Війна очима киянки [Текст] : Рік перший. Лютий / Я. Іваницька. – Київ : Саміт-Книга, 2023. – 422 с.
Авторка стала свідком воєнного Києва, який не полишала навіть під час штурму столиці. Ніхто не знав, чи увірветься дика російська навала до міста? У перші дні наївно думалося, що війна – це коли військо йде на вiйсько, коли бомблять лише стратегічні об’єкти. Лякала техніка – танки і винищувачі. А слід було остерігатися самих росіян. Адже кияни навіть не здогадувалися, що в кількох кілометрах від них піддають тортурам зв’язаних мирних мешканців, ґвалтують жінок, розстрілюють цивiльнi автомобілі… Ця інформація стала відомою лише після втечі російських військ з Київської області. А в той час, знаходячись практично в епіцентрі подій, вони могли лише молитися під акомпанемент вибухів, що лунали із перед містя Києва – Бучі, Ірпеня, Мощуна, Гостомеля і вірити. ВІРИТИ, що центр давньої Русі – місто, яке завжди вважалося сакральним, ВИСТОЇТЬ…
Мойсеєнко, В. Історії знищення, порятунку та виживання. Бородянка: 24.02. 2022 – 31.03.2022 [Текст] / В. Мойсеєнко. – Київ : Ліра-К, 2022. – 95 с.
У книзі зібрані розповіді свідків спротиву окупантам, знищення Бородянки, порятунку та виживання її жителів, ілюстровані документальними фото. На прикладі цих розповідей та маловідомих історичних фактів демонструється прірва у світогляді начебто ще не так давно «братніх» народів – російського та українського.
Подобна, Є. Форпост Охтирка [Текст] / Є. Подобна. – Харків : Орбіта, 2023. – 222 с.
Прорвавши державний кордон на Сумщині на світанку 24 лютого 2022 року, росіяни розраховували швидко взяти під контроль Охтирку та просуватися далі в бік Києва. Але місто прийняло бій, вже в перший день зупинило ворога і стало щитом для багатьох українських міст та сіл. Бої за Охтирку тривали близько місяця. Втративши надію захопити місто, росіяни почали нещадно обстрілювати та бомбардувати його. Але Охтирка відчайдушно захищалась і ані дня не була в окупації.
Рогожа, В. Добрий вечір. Ми з України. Нескорений Миколаїв [Текст] / В. Рогожа. – Київ : Ваш автограф, 2023. – 359 с.
Миколаївці з перших годин нападу московської орди на Українську державу вступили в бій з переважаючою в десятки разів ордою московських загарбників і не здали місто Миколаїв. Більше того, вони зуміли зірвати плани московської орди захопити місто Одесу й відразу відбити майже всі, зайняті ворогом, території Миколаївської області.
Розуменко, В. Лютий рік незламності [Текст] / В. Розуменко. – Київ : Артіль, 2023. – 399 с.
«Лютий рік незламності» — це книга реалістичних, доленосних історій очевидців, які перебували в окупації під час воєнних злочинів широкомасштабної збройної агресії країни-загарбника росії проти України. Оповіді героїв, які пережили жорстоку окупацію, голод, холод, втрату рідних — це свідчення представників нескореного народу про масові звірства знавіснілих рашистів, які обстрілювали і бомбардували наші міста й села, чинили геноцид українському народу. Та попри все, герої книги не втрачають віру в ЗСУ і надію в нашу Перемогу.