Замок Синявських 1534−1554 роки
Бережани – давньоруське поселення, перша згадка про яке датується 1375 роком. У 1530 році польський король Сигізмунд І передав Бережани Миколі Синявському, надавши місту одночасно Магдебурзьке право, а з цим правом додалися права на проведення ярмарків та торгів. З метою оборони поселення в 1554 році завершено будівництво замку, який відіграв важливу роль в обороні Поділля. Середньовічні Бережани мали розвинену оборонну систему та характерну для європейських міст структуру планування.
Замок є однією з найвидатніших памʼяток оборонної архітектури України епохи Ренесансу. На відміну від інших фортець, його звели за участю італійських майстрів на річковому острові, утвореному двома рукавами Золотої Липи.
До складу фортеці входили стіни з городнями, палац з вʼїзними брамами, напівкруглий бастіон і чотиригранна башта. Всі башти замку – п’ятикутна, квадратна, багатокутна і кругла – були величезних розмірів. Башти мали розгорнену систему стрільниць з двома і більше перехресними ходами. Зовні твердиня виглядає величною і неприступною, а з двору – зовсім іншою – затишною і мальовничою. На відміну від багатьох замків, які зводилися на вершинах пагорбів, Бережанський замок лежить в низькій болотистій долині на острові посеред Золотої Липи. Але, незважаючи на ці природні чинники, свого часу замок оточували рови з водою і високі земляні вали.
Бережанський замок – це яскравий приклад переходу від виключно оборонних до оборонно-палацових споруд. Підтвердження цьому – білокам’яний декор XVII ст., який часто порівнювали з декором краківського Вавеля.
Про розкіш замкового палацу, про інтер’єри з багатим живописом, дорогоцінним драпуванням ходили легенди; тут були кімнати, прикрашені золотом і сріблом. В замку була система обігріву та каналізації. Цікаво, що фортецю майже ніколи не перебудовували, а лише добудовували, зберігаючи при цьому попередні архітектурні елементи.
«Розкішний замок у красі предивній», − так написав про Бережанський замок видатний польський поет Юліуш Словацький. Варто зазначити, що в різні часи замок відвідали такі вінценосні особи як польський монарх Август ІІ, російський цар Петро І, трансільванський князь Ференц Ракоці, гетьман України Іван Мазепа.
У 1726 році після смерті останнього з роду Синявських Адама-Миколи, Бережани із замком перейшли у власність князів Чорторийських, а пізніше – Любомирських і Потоцьких. Із 1755 р. зберігся опис Бережанської твердині, що власне, уже стала панським маєтком Так, у великому залі тоді було 48 портретів польських королів.
У ХІХ столітті починається занепад замку. Тут розташовують військові склади і навіть броварню. У капличці Святої Трійці, де ховали усіх Синявських, зробили склад хмелю. Руйнацію замку довершила російська артилерія під час Першої світової війни. Пізніше, коли Західна Україна входила до складу Польщі, памʼятку намагалися відновити військові. Та знову розпочалася війна. Багато цінностей з Бережан вивезли до Кракова, а частину й досі можна побачити в Олеському замку і Львівській галереї мистецтв.
Як і в будь-якому давньому замку, у Бережанському є великі підземелля, які ще не зовсім досліджені. Припускають, що частина ходів тягнеться до монастиря бернардинів, а це приблизно 1 км. Є підвали і під самим подвірʼям твердині.
Замок належить до Бережанського історико-архітектурного заповідника, і його планують відродити протягом наступних 25 років. До того часу відбудують замкову церкву Святої Трійці, втрачені поверхи палацу, а в залах буде ресторан і музей.
Література
Акрамов Д. Бережани – архітектурна перлина Опілля [Текст] / Д. Акрамов // Молодь України. – 2011. – 11 січ. – С. 4.
Бережани [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 5–10.
Будар Т. Бережанський замок: реальність і перспективи [Текст] / Будар Т. // Слово Просвіти. – 2009. – 16-22 лип. – С. 16.
Вільшаненко М. Бережанський замок: відгомін майже п’яти століть [Текст] / Вільшаненко М. // Медична академія. – 2009. – 9 груд. – С. 11.
Бережанський замок: відгомін майже п’яти століть [Текст] // На пагорбі долі / М. Шот. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. – С. 163–165.
Замок Синявських 1554 р. м. Бережани Тернопільської області [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 210–213.
Лещишин А. Бережанський замок [Текст] : історія неприступності / А. Лещишин // Місто. – 2010. – 7 лип. – С. 13.
Місто Бережани [Текст] // Мунін Г. Б. Визначні пам`ятки Західної України / Г. Б. Мунін, Х. Й. Роглєв, О. О. Гаца. – Київ : Книга, 2008. – С. 110–111.
Онопа А. Осідок Синявських [Текст] : [замок Синявських в Бережанах] / А. Онопа // Культура і життя. – 2014. – 15–21 серп. – С. 24.