Його життя – ціла епоха в науці. І не лише в українській, а й світовій. Адже у галузях матеріалознавства й електрозварювання немає людини, яка б стільки зробила і досягла.
Борис Євгенович Патон народився 27 листопада 1918 року. З 1962 він незмінно був президентом Національної академії наук України й Інституту електрозварювання. Вчений у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктор технічних наук. Автор і співавтор понад 720 винаходів (500 іноземних патентів), більше 1200 публікацій, в тому числі 20 наукових монографій.
Борис Патон народився в Києві, в сім’ї відомого вченого-мостобудівника, директора та засновника Інституту електрозварювання Євгена Патона і домогосподарки Наталії Патон. Рід Патонів стародавній і відомий настільки, що виник навіть напрям досліджень — патонознавство. Предки Євгена Патона — дворяни Російської імперії, які обіймали чільні посади як на військовій, так і цивільній службі.
Борис Патон навчався пішов на інженера-електрика. У Київському інституті, який закінчив у 1941 році, захистив кандидатську та докторську дисертацію.
Під час Другої світової працював інженером на заводі “Красное Сормово” в Горькому, через десять років обійняв посаду директора Інституту електрозварювання.
Все життя Борис Патон займається наукою. Наприклад, саме завдяки розробкам Бориса Патона був проведений перший експеримент зварювання в космосі. Він зробив величезний внесок в розробку ракети Н1, яка призначалася для освоєння Місяця. Під керівництвом Б.Є. Патона і за його безпосередньою участю в Інституті проведено глибокі дослідження й отримані значні результати в розробці прогресивних технологій невід’ємного з’єднання й обробки металів і неметалів у різних умовах: зварювання і наплавка під флюсом, зварювання в захисних газах суцільним і порошковим дротом, електрошлакове зварювання, газотермічненапилення, променеві технології й інші процеси.
Сяйво дугового зварювання освітлює й глибини Світового океану. Розроблена патонівцями технологія електрозварювання під водою набула особливої актуальності, коли почалося нарощування промислового освоєння прибережного шельфу; відкрила нові можливості у зведенні й ремонті портових споруд, трубопровідних переходів через річки.
Він є автором ідеї та одним з розробників методу електрозварювання м’яких тканин. Було розроблено апарат, який завдяки високочастотній напрузі замінив хірургам медичні голки та нитки. Одним інструментом лікар пересікає, перекриває й з’єднує судини. Операція виконується безкровно, в тканинах не залишаються сторонні тіла, ані нитки, ані кліпси, і з’єднання тканин відбувається дуже надійно. Унікальна технологія електрозварювання живих тканин широко увійшла в хірургічну практику: цим методом уже зроблено близько 100 тисяч операцій. Американці, які долучилися до практичного впровадження такої технології, назвали цю сміливу ідею Б. Патона сучасною революцією в хірургії.
Самовіддана подвижницька праця Бориса Євгеновича Патона відзначена численними науковими й державними нагородами та преміями. Він нагороджений Золотими медалями ім. М.В. Ломоносова і С.І. Вавілова, Золотою медаллю ім. Л. Лозанна Асоціації металургів Італії, Золотою медаллю ім. В.Г. Шухова Союзу інженерів і науково-технічних товариств Росії, Золотою медаллю Всесвітньої організації інтелектуальної власності, Срібною медаллю ім. Ейнштейна ЮНЕСКО.
У 1998 році Борис Євгенович Патон став першим, кого відзначили званням Героя України. Словом, це була людина-епоха.