с. Стіжок, Шумський район
Кожен охочий, хто завітає на мистецький фестиваль «Братина» надовго збереже в пам’яті гостинність людей Шумщини. Бо саме тут, біля підніжжя Данилової гори, в селі Стіжок Шумського району Тернопільської області, з 2006 року проходить цей щорічний мистецько-краєзнавчий фестиваль.
Вам обов’язково розкажуть про цей дивовижний край, а також про Данилів град, який був закладений Романом Мстиславовичем на високій горі ще в ХІІІ столітті на честь народження сина Данила, майбутнього короля Данила Галицького. Пройдуть століття, від зруйнованого міста залишаться тільки оборонні вали, а місцеві жителі будуть цю територію називати Даниловою горою. У ХVІ−ХVІІІ ст. тут діяв Свято-Троїцький монастир, від нього збереглася однойменна церква. Лише раз на рік саме на Зелені свята у ній відбувається триденне богослужіння, а на другий день свят, у підніжжя Данилової гори, розгортається справжнє дійство під назвою «Братина».
Назва фестивалю походить від слова, яким у княжу добу називали чашу із двома ручками. Чашу часто використовували у військових походах і вона символізувала перемир’я, адже, аби напитися із такого кухля, воїн повинен був відкласти меча.
На «Братину» з’їжджаються тисячі людей і не лише з нашої, а й з сусідніх областей. З кожним роком гостей все більшає. Тут є на що подивитися і чим зачарувати. На облаштованому естрадному майданчику виступають народні колективи з різних областей України, які виконують старовинні пісні, показують реконструйовані українські обряди та традиції. Щороку тішать глядачів своїми виступами і такі відомі сучасні гурти як «ТіК», «Гайдамаки», «Гремислава», «Еней» та ін.
Покрасуватися у вишиванках, переглянути, та придбати вироби народних умільців, серцем доторкнутися таїнства святкового Богослужіння, стати свідком сплеску глядацьких емоцій від чудових номерів художньої самодіяльності фольклорних, творчих колективів, сольних виконавців не лише Шумщини, а й сусідніх областей, пригоститися смаколиками народної кухні – все це додає настрою і дозволяє чудово провести час.
Завершується фестиваль нагородженнями переможців дипломами, та почесними грамотами. Головний приз фестивалю – символічна братинна чаша, як знак дружби, порозуміння та єднання між людьми.
Література
Бурма В. Братає всіх «Братина» [Текст] : [мист. фестиваль на Шумщині] / В. Бурма // Вільне життя. – 2016. – 22 черв. – С. 1.
Віконська І. Володимир Клименко : «Фестивалів, схожих на «Братину», обмаль» [Текст] / І. Віконська // Вільне життя. −2012. – 6 черв. – С. 5.
Мʼятка А. Володимир Клименко: «Дух фестивалю «Братина» мені дуже близький, адже я козацького роду» [Текст] / А. Мʼятка // Нова Тернопільська газета. – 2012. – 6-12 черв. – С. 1, 3.
Ониськів М. «Братина» [Текст] : [про проведення міжнародного мистецько-краєзнавчого фестивалю «Братина»] / М. Ониськів // Вільне життя. − 2013. − 26 черв. − С. 4.
Рибніцька І. За гостинністю, історичними памʼятками та враженнями – на Шумщину [Текст] / І. Рибніцька // 20 хвилин. – 2011. – 20-21 черв. – С. 8.
Стогрій О. На «Братині» гуляли гості зі всієї України [Текст] : [мистецько-краєзнавчий фестиваль «Братина» на Шумщині] / О. Стогрій // Вільне життя. − 2018. − 1 черв. − С. 2.
Тарнавська Н. Відгуляли «Братину» [Текст] / Н. Тарнавська // 20 хвилин. – 2010. – 26 трав. – С. 3.
Федорців Н. На Шумщині є церква, де правиться лише двічі на рік [Текст] / Н. Федорців // Місто. – 2011. – 15 черв. – С. 6.
Чайківська Я. Цьогоріч на «Братині» побувало 20 тисяч осіб [Текст] / Я. Чайківська // Тернопіль вечірній. – 2012. – 6 черв. – С. 7.