м. Бережани
В Україні проводять чимало фестивалів. Але той, який започаткували в Бережанах на Тернопіллі, таки особливий. Бо він наповнений українським духом, історією й світлою пам’яттю. Тут, на горі Лисоня, у серпні-вересні 1916 року відбулися запеклі бої між російською армією з одного боку та полком українських січових стрільців і австро-угорськими бойовими загонами − з іншого. У ході битви полк УСС втратив більшість свого складу, проте виконав завдання − зупинив наступ російських військ на Бережани, завдавши їм важких втрат. Багато молодих хлопців віддали своє життя, але залишились нескореними. Серед січових стрільців були, зокрема Роман Купчинський, Левко і Богдан Лепкі, Михайло Гайворонський – видатні тернопільські письменники, які створили багато чудових стрілецьких пісень, на яких виростали покоління українців.
Полеглих героїв-січовиків наші краяни вшановували ще в часи польської та радянської окупацій. Та особливо – в роки незалежності України. Лисоня стала каталізатором духовного відродження українців. У 1989 році тут уперше за часів більшовицької окупації замайорів національний синьо-жовтий прапор. На горі насипали символічну могилу, а у 1994 році спорудили величний пам’ятник полеглим січовикам і побудували каплицю.
Саме тому у 2006 році у місті Бережани було започатковано фестиваль-конкурс стрілецької та повстанської пісні «Дзвони Лисоні». Його мета – популяризація стрілецької та повстанської пісні, прославлення борців за волю України, виховання юнацтва в дусі відданості, патріотизму, жертовності у боротьбі за честь, віру і славу незалежної України.
На сцені з чудовими стрілецькими, повстанськими, українськими народними, патріотичними піснями виступають колективи вокально-хорового та музичного жанрів Тернопільщини, Львівської та Івано-Франківської областей. На Лисоню зʼїжджаються гості з усієї України, серед них відомі громадсько-політичні діячі, артисти, колишні вояки УПА.
Також під час фестивалю відбувається запалення «Стрілецької ватри», патріотичні ігри та перегляди історичних фільмів. Гості фестивалю мають можливість посмакувати стравами польової кухні, придбати історичну літературу, сувеніри й поспілкуватися з юними патріотами вишкільного табору «Лисоня».
Перебуваючи на цьому фестивалі, відчуваєш себе частиною нашої славної та трагічної історії, адже тут повсюди витає дух української доблесті і слави, нескореності, дух стрілецької пісні. Славна гора Лисоня стала символом героїзму, визначною святинею, що нагадує про одвічне прагнення нашого народу мати незалежну державу.
Література
Бідзіля Т. «Дзвони Лисоні» на стрілецькій Голгофі [Текст] / Т. Бідзіля // Свобода. − 2015. − 11 верес. − С. 4.
Дохват М. На Лисоні понюхали пороху [Текст] : [на Тернопіллі відбувся фестиваль «Дзвони Лисоні»] / М. Дохват // RIA +. 2014. − 13 серп. − С. 5.
“Дзвони Лисоні” кликали увосьме [Текст] : [увосьме відбувся регіональний фестиваль стрілецької, повстанської пісні “Дзвони Лисоні”] // Свобода. – 2018. – 7 верес. – С. 1.
І згук стрілецької сурми, і дзвони памʼяті [Текст] // На пагорбі долі / М.Шот. − Тернопіль: Укрмедкнига, 2013. − С. 446−447.
Золотнюк А. На Лисоні знову пройшли бої [Текст] : [на фестивалі «Дзвони Лисоні» вшановували пам’ять полеглих у Першій світовій війні та відзначення 100-річчя заснування легіону УСС] / А. Золотнюк // Вільне життя. − 2014. − 15 серп. − С. 1.
Тернопільські обереги [Текст] : [фестивалі-візитні картки: «Братина», «Дзвони Лемківщини», «Соломія», «Дзвони Лисоні», «В Борщівському краї цвітуть вишиванки», «Байда» зініційовані Тернопільським обласним методичним центром народної творчості] // Позакласний час. − 2013. − № 1−2. − С. 94−95.