Основна цінність людини – це здоров’я. Одним із засобів його збереження і зміцнення є правильне (раціональне) харчування. З давніх–давен люди розуміли важливість правильного харчування. Мудреці давнього світу Гіппократ, Гален та інші присвячували цілі трактати лікувальним властивостям різних видів їжі та розумному її вживанні. Ілля Мечников вважав, що люди рано старіють і помирають через неправильне харчування, а людина, яка харчується раціонально, може жити 120 – 150 років. Отже харчування. Незважаючи на присутність безмежного вибору харчових продуктів, все більше людей прагнуть споживати лише здорову їжу. У 1990-тих роках з’явились продукти харчування, до складу яких входять ГМО.
Генетично-модифіковані організми – це тварини, рослини чи бактерії, гени яких були змінені, шляхом генної інженерії.
Сучасні технології дозволяють вченим брати гени з клітин одного організму та вбудовувати їх у клітини іншого, зараз існує для прикладу, картопля, яка містить гени земляної бактерії, що вбиває колорадського жука, стійка до посух пшениця, в яку вживили ген скорпіона, помідори з генами морської камбали.
Весь час існування ГМО проводяться різні дослідження – науковці всього світу намагаються з’ясувати як вони впливають на організм людини. Одні експерти наполягають, що ні про який негатив мова не йде, інші – пророкують людству появу невідомих донині хвороб і епідемій саме у зв’язку із застосуванням ГМО.
Мета генної інженерії — наділити організми особливими якостями, яких їм не вистачало — наприклад захист від шкідників або вірусів, здатність протистояти посусі або деяким пестицидам.
Генна інженерія створила справжній фурор в кінці минулого століття широко застосувавши ГМО і в медичних цілях – для створення ліків. За допомогою досягнень генної інженерії створюються нові сорти рослин, більш стійкі до несприятливих умов зовнішнього середовища і шкідників, які володіють вдосконаленими смаковими якостями. Прихильники застосування генномодифікованих організмів стверджують те, що саме в них укладений ключ до порятунку в майбутньому людства від неминучого голоду. ГМО-продукти потребують набагато менше пестицидів і гербіцидів. Вони мають високу врожайність порівняно з традиційними селекційними видами.
З цього можна зробити висновок, що використання ГМО має певну користь.
Чим ж трансгенна їжа відрізняється від звичайної і наскільки вона безпечна для людини? Сьогодні десятки науковців з багатьох країн світу стверджують, що вживання ГМО-продуктів може призвести до послаблення імунітету, появи цілого ряду алергічних захворювань, порушення процесу обміну речовин, привести до несприятливості організму до окремих медичних препаратів. І це ще не повний перелік негативного впливу ГМО.
За офіційними відомостями сьогодні у світі генетично модифікованими рослинами є кукурудза, соя, ріпак, бавовна, рис, полуниця, кабачки, пшениця, а також картопля, буряк, тютюн.
Найбільш часто ГМО можна зустріти в таких продуктах, як: кондитерські вироби, кетчуп, ковбасні вироби, дитяче харчування, в якому є соя, цукерки, морозиво, маргарин, йогурти, кава та ін.
Не дивлячись на низький загальний рівень обізнаності населення щодо потенційних ризиків використання ГМО, 85-90% споживачів вимагають чіткого маркування всіх генетично модифікованих продуктів харчування.
В Україні поводження з ГМО регулюється Законами України: «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів»
Вплив ГМО на організм людини досконало не вивчений, тому неможливо з впевненістю зазначити користь чи шкоду даних організмів, адже тільки якщо у третього покоління споживачів не з’являться зміни на генетичному рівні, можна з упевненістю говорити, що ГМО безпечне і може бути вирішенням продовольчої проблеми планети. А поки ця проблема досконало не вивчена, кожна людина має право сама визначати чи вживати їжу, яка містить ГМО чи ні.
До речі, згідно з правилами, що набули чинності у квітні 2015-го, кожна країна ЄС сама вирішує, чи дозволяти вирощувати на своїй території кожну конкретну генномодифіковану рослину, звісно ж, за наявності попереднього висновку щодо її безпечності (загалом у 19 країнах Євросоюзу вирощування ГМ культур є забороненим).