Мечников Ілля Ілліч (народився 15 травня 1845 року в селі Іванівка на території сучасної Харківської області, помер 15 липня 1916 року в Парижі) – український вчений, один із засновників еволюційної ембріології, мікробіології та імунології, лауреат Нобелівської премії.
Світовій науковій громадськості Ілля Мечников відомий як першовідкривач явища клітинного фагоцитозу і автор фагоцитарної теорії імунітету. Ще з самого дитинства було зрозуміло, що на хлопчика чекає велике майбутнє, доктором зоології, професором університету в Петербурзі Мечников став у віці 23 років.
Наукову працю, в якій викладені основи фагоцитарного механізму імунітету, Мечников написав у той час, коли про явище імунітету світова громадськість навіть не підозрювала. Спостереження за тим, як шип троянди, введений в личинку морської зірки, оточується специфічними клітинами, стало початком майбутньої теорії фагоцитозу. Виявлені вченим клітини потім отримають назву лейкоцитів.
Паралельно з Мечниковим над механізмом захисту організму від інфекції працював учений Пауль Ерліх, який пояснив людству механізм роботи антитіл. Кінець напруженій суперечці двох вчених поклав тільки Нобелівський комітет, який присудив премію одночасно двом ученим. Визнанням наукових досягнень Мечникова стало обрання його почесним членом Паризької, Нью-Йоркської і Віденської академії наук.
Ім’я Іллі Мечникова належить до когорти тих геніїв, діяльність яких значно спростила життя всього людства. Завдяки досягненням ученого вдалося перемогти не тільки багато хвороб, але і значно продовжити життя кожної людини, не погіршуючи при цьому його якість. Діяльність Мечникова багатогранна, заслуги його перед усіма людьми воістину переоцінити важко.
Свого часу Мечников був обраний членом Королівського співтовариства, медичної академії в Парижі, медичного об’єднання в Швеції. Також вчений є почесним членом Ірландської, Румунської, Празької та Бельгійської академії наук. Серед усього іншого біологу присвоєно звання почесного академіка Київського університету.
Цікаво, що Ілля Мечников є також винахідником перших в світі ліків від сифілісу. З обуренням вчений ставився до позиції моралістів, які сприймали цю хворобу як покарання. На кошти, отримані від наукової діяльності, науковець займався дослідженням, спрямованим на пошук спеціальної мазі, застосування якої здатне вилікувати людину від неприємної недуги.
Під кінець життя Мечников займався вивченням проблеми старіння і смерті. Старіння він розглядав як хворобу, якої можна уникнути за допомогою виконання ряду рекомендацій. В рамках своєї боротьби з цією хворобою вчений пив тільки кип’ячену воду. У числі його звичок можна назвати відмову від алкоголю, азартних ігор і обов’язкове ретельне миття плодів перед вживанням.