Печери – своєрідна візитівка Тернопільщини. У світі поки що не відкрито подібних горизонтальних гіпсових печер із специфічною будовою. Розташовані вони на глибині від 10 до 50−60 метрів під землею. В області, яка територіально є однією з найменших в Україні, сьогодні їх налічується більше сотні. Але, на думку вчених, відкрито ще не всі печери. У центрі Європи – на Тернопіллі – у ХХІ столітті ще можливі географічні відкриття!
Атмосферу печер можливо порівняти хіба що з космосом. Вічна тиша, темрява, спокій. Це неможливо описати – це потрібно відчути! А щодо візуальних, емоційних вражень, то за словами очевидців, така краса можлива лише в казках.
Поміж усіх великих і малих печер Тернопілля особливе місце посідає гіпсова печера Вертеба, розташована на лівому березі річки Серет за 2 км від села Більче-Золоте. Геологічна й археологічна памʼятка загальнодержавного та світового значення. Назва печери походить від давньослов’янського «вертеп» − печера, яруга. Вертеба одна з найдавніших у Європі печер, довжина її підземних ходів – 8550 м.
Зайшовши у печеру, з перших хвилин потрапляєш у світ зниклої понад 5000 років цивілізації…. Проходячи підземними ходами, то там, то тут натикаєшся на уламки трипільського посуду. Нині «Вертеба» стала печерою-музеєм, а отже відкрита для поціновувачів старовини, туристів. У високій залі краєзнавці створили діораму, де відтворили стародавніх землеробів за різними видами діяльності. Одна із жінок підтримує вогнище, а в іншої на руках маля. А у куточку грає на музичному інструменті, схожому на сопілку, хлопчик.
Наприкінці минулого століття в одній з віддалених ділянок лабіринту вчені натрапили на загадкове поховання. У кінці великого залу під плитовим завалом було виявлено двадцять п’ять кістяків, причому лише чоловічих. Крім того, знайдено посуд культового призначення, знаряддя праці, прикраси з кості та каменю, стилізовані деревʼяні людські фігурки. Яка ж трагедія сталася тут тисячі років тому? Припускають, що печера слугувала культовим святилищем, а раптовий обвал склепіння був викликаний землетрусом. Мовчазна і холодна Вертеба ховає в своїх тисячолітніх зморшках ще одну загадку.
У цьому ж районі поблизу села Королівка у басейні річки Нічлава розташована печера Оптимістична. Це грандіозний складний лабіринт, який за протяжністю не має собі рівних у світі поміж печер у гіпсах. Зараз загальна довжина досліджених ходів цієї унікальної підземної системи перевищує 232 км. Саме тому Оптимістичну занесено до книги рекордів Гіннеса як найбільшу у світі лабіринтову печеру в гіпсах та другу у світі серед всіх печер.
Сьогодні печера Оптимістична складається з десяти «районів», які між собою поєднуються незліченними ходами. Стіни цих «районів» прикрашені золотисто-жовтими, іноді білими малюнками. А зал «Аква-Віта» є справжнім «палацом води» − підлогою тут служать мальовничі озера. Численні галереї цього району виділяються кристалами неперевершеної краси, які покривають стіни і підлогу і радують око розмаїттям форм і кольору.
Всього за кілька кілометрів від Оптимістичної поблизу села Стрілківці Борщівського району криється у глибинах землі ще одна з найбільших гіпсових печер світу – Озерна. Входом до Озерної служить вертикальний колодязь, який на згодом переходить у вузький, замулений хід. І щоб потрапити в лабіринти печери – справжню підземну казку, перші 15-20 метрів треба проповзти по мокрій глині, далі вже починаються сухі та просторі коридори.
Зали печери Озерної надзвичайно красиві, про що свідчать їх назви: зали – Сонця, Кристал, Зимова казка, Сьоме небо, Альпи, Сороконіжка, Минотавра, Цікавий, Рубікон, Циклоп, Алігатор, Хід чорних тюльпанів; галереї – Велетнів, Нептуна, Чумацький шлях, Рубікон, Великі білі галереї, Газовий та Готичний комин, озеро Неждане і Капітана Немо, райони – Загублений світ, Срібних голок, Перехідний, Морія.
Періодично печера затоплюється. Тоді під землею виникає справжній шостий океан, де більшість широких ходів, залів, галерей перетворюються у плесо озер, які можна подолати лише на надувних човнах, а до окремих районів взагалі не проникнути без аквалангів. Під час однієї такої експедиції було випадково відкрито новий район, у якому спелеологи знайшли сотні фрагментів кісток древніх тварин. Найнесподіванішою знахідкою виявилися кістки печерного ведмедя, який жив ще у часи неандертальців.
Як унікальна памʼятка природи печера Озерна має заповідний статус державного значення і взята під охорону держави.
Туристська стежка веде до Кришталевої печери в селі Кривче Борщівського району. Перший невеликий опис про Кришталеву було складено ще 1721 року. Вдруге її відкрили на початку ХХ століття. І лише в 30-х роках минулого століття розпочалося її екскурсійне освоєння. Електрифікований маршрут охоплює невелику частину лабіринту і знайомить з найцікавішими місцями цієї ділянки підземелля. Півтора кілометри екскурсійної траси – майже півтори години подорожі світом казки.
Кришталева печера стала не лише відомим туристичним обʼєктом. Останнім часом нею зацікавилися науковці-медики. Наявні цілющі фактори: постійна температура, вологість і чистота повітря, абсолютна тиша – наштовхують на думку про використання печери з лікувальною метою. Цілком можливо, що в недалекому майбутньому тут буде створено підземну лікарню.
Однією з найвідоміших спортивно-екскурсійних печер Тернопілля можна назвати печеру Млинки, що в Чортківському районі. Зараз печера Млинки – єдиний спелеологічний об’єкт на Тернопіллі, де клуб «Кристал» надає відвідувачам чимало туристичних послуг: забезпечує ночівлю, прокат засобів освітлення, кваліфікованих провідників, що сприяє зросту популярності цієї унікальної пам’ятки природи.
Крім названих печер на Тернопільщині можна знайти й інші, цікаві у географічному, краєзнавчому та туристичному сенсі. Це печери «Перлина» та «Подолянка», що заховались у заповіднику «Медобори», печера «Опільська» в Бережанському районі, печери Олексинська, Славка, Христинка, Ювілейна.
Незабутні на все життя спогади залишає по собі мандрівка в цей незвичний, сповнений таїн і див світ під кам’яним небом. Побувати в ньому, щоб запам’ятати, згадати і розповісти іншим запрошує гостинне казкове Тернопілля.
Література
Баліцька О. Пуща відлюдника на Гусятинщині : коли душа прагне самоти…[Текст] / О. Баліцька // Свобода. – 2011. – 13 лип. – С. 5.
Баран А. Таємничими лабіринтами великого спелеолога [Текст] : [В. Радзієвський – один із перших спелеологів на Тернопільщині, краєзнавець] / А. Баран // Вільне життя. – 2015. – 22 трав. – С. 3.
Богач І. Ця славетна Кришталева печера [Текст] / І. Богач // Вільне життя. – 2006. – 6 трав. – С. 6.
Бойко Т. Мов древня Помпея, розкаже про минуле борщівська «Вертеба» [Текст] / Т. Бойко // Свобода. – 2004. – 9 жовт. – С. 4.
Брик А. Унікальне Тернопілля : за двадцять років найдовша печера світу може бути у нас [Текст] / А. Брик // Свобода. – 2010. – 26 листоп. – С. 3.
Бурма В. Пуща відлюдника [Текст] / В. Бурма // Вільне життя. – 2014. – 12 листоп. – С. 5.
Вільшаненко М. «Діти Сонця» на 800 років обрали печеру «Вертебу» [Текст] / М. Вільшаненко // Медична академія. – 2009. – 10 жовт. – С. 11.
Ворончак І. Ця казкова підземна країна [Текст] / І. Ворончак // Свобода. – 1999. – 9 жовт.
Гадомська Л. Перші кроки в підземелля [Текст] / Л. Гадомська // Тернопіль вечірній. – 2010. – 17 лют. – С. 18.
Гродецька В. Восьме диво Тернопільщини [Текст] : печера «Оптимістична» увійшла до сотні природних див України / В. Гродецька // Експрес. – 2008. – 10–17 лип. – С. 4.
200 кілометрів оптимістичного адреналіну [Текст] // Нова Тернопільська газета. – 2009. – 3–9 черв. – С. 7.
Дерех В. Таємницю води в печері «Озерній» досі не розгадали [Текст] / В. Дерех // 20 хвилин. – 2010. – 14 лип. – С. 4.
Діти сонця на 800 років обрали «Вертебу» [Текст] // На пагорбі долі / М.Шот. − Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. − С. 153−156.
Зімель Ю. Печерні перлини Тернопілля [Текст] / Ю. Зімель // Свобода. – 1998. – 10 берез.
Климчук Г. Борщівщина – світовий «печерний» район [Текст] / Г. Климчук // Номер один. – 2008. – 3 верес. – С. 18.
Компанієць В. Дивосвіт нашого краю [Текст] / В. Компанієць // Екологічний сполох. – 2002. – № 8. – С. 1.
Крехович Д. «Вертеба» – Наддністрянська Помпея [Текст] : [печера Вертеба] / Д. Крехович // Свобода. – 2015. – 26 серп. – С. 12.
Ліпінська Н. Підземний дивосвіт Тернопілля [Текст] / Н. Ліпінська // Нова ера. – 2009. – 13–19 трав. – С. 8.
Мельник П. Цей таємничий підземний світ [Текст] / П. Мельник // Тернопільський оглядач. – 2008. – 10 жовт. – С. 30–31.
Мичко С. Відкриваємо таємниці підземелля [Текст] / С. Мичко // Місто. – 2004. – 25 лют. – С. 19.
Мичко С. Світ під кам’яним небом [Текст] / С. Мичко // Тернопільська газета. – 2000. – 20 вер. – С. 7.
Мовчан У. Новий рік зустріньте у…печері [Текст] : [про печери «Млинки», «Вертеба», «Кришталева»] / У. Мовчан // Місто. – 2010. – 15 груд. – С. 19.
Мороз В. Печера – колодязь [Текст] : [про печеру «Опільську» на Бережанщині] / В. Мороз // 20 хвилин. – 2006. – 15 груд. – С. 12.
Мороз В. Печера підземних перлин [Текст] / В. Мороз // 20 хвилин. – 2007. – 12 січ. – С. 12.
Мороз В. Секрети «Наддністрянських Помпеїв» [Текст] / В. Мороз // 20 хвилин. – 2009. – 11 верес. – С. 16.
Мороз В. Тернопілля – Клондайк для відкриттів [Текст] / В. Мороз // RIA плюс. – 2010. – 14 лип. – С. 4.
Обговорення спелеопоходу у печеру «Гострі Говди» [Текст] // Вікирчак О. Туристсько-екологічний гурток / О. Вікирчак. – Тернопіль, 2009. – С. 79–80.
Островський Я. Печера «Млинки» : 15 гривень за екстрим [Текст] / Я. Островський // Нова Тернопільська газета. – 2008. – 9–15 квіт. – С. 10.
Памʼятка природи печера «Озерна» (Голубі озера) [Текст] // Природні умови та ресурси Тернопільщини. – Тернопіль, 2011. – С. 461.
Печера «Млинки»: нові світи підземного царства [Текст] // Нова Тернопільська газета. – 2009. – 25–31 берез. – С. 8.
Печери Тернопілля, мов космос − незбагненна тиша й відчуття [Текст] // На пагорбі долі / М. Шот. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. – С. 130.
Петлєванов Г. Печера «Млинки» − це адреналін, нові відчуття і незабутні враження [Текст] / Г. Пєтлєванов // Номер один. – 2009. – 8 лип. – С. 15.
Під склепінням вічної ночі [Текст] // Бурма В. Усі ми трошечки коні. Етюди про природу для школярів і не тільки / В. Бурма. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2021. – С. 383-390.
Підземний дивосвіт Тернопілля [Текст] = Underground Wonder World of Ternopil region : путівник / В. О. Радзієвський. – Тернопіль : [б. в.], 2011. – 38 с.
Підземні палаци Наддністрянського краю [Текст] // Світ навколо нас. Цікава географія. – Київ, 2004. – С. 74–77.
«Прохолодні» варіанти відпочинку [Текст] : [печери Тернопільщини] // Свобода. – 2015. – 23 верес. – С. 12.
Радзієвський В. О. Подорож у підземну казку [Текст] : путівник по карстових печерах Тернопільщини. 2-ге вид., доп. і перероб. / В. О. Радзієвський. – Львів : Каменяр, 1984. – 56 с.
Ратушняк Н. Лабіринтами печер [Текст] / Н. Ратушняк // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2007. – № 20. – С. 15–19.
Савчин М. Печера «Оптимістична» на Поділлі [Текст] / М. Савчин // Літопис Борщівщини : іст.-краєзн. збірник / ред. І. Скочиляс, М. Сохацький. – Борщів : Джерело, 1994. – Вип. 5. – С. 41–44.
Савчин М. Печера «Язловина» біля Шупарки [Текст] / М. Савчин // Літопис Борщівщини. – 2006. – Вип. 11. – С. 45–47.
Смільська О. Тернопільські печери підготують до Євро-2012 [Текст] / О. Смільська // Нова тернопільська газета. – 2010. – 1–7 грудня. – С. 4.
Стрілковська Х. Печери Тернопілля як ресурс туристичної діяльності [Текст] / Х. Стрілковська // Науково-практична конференція студентів та молодих учених «Управління в сучасних умовах: новітні підходи та проблеми практики» : зб. тез доп. / відп. за вип. В. Я. Брич. – Тернопіль : ТНЕУ, 2014. – С. 154–156.
Сушма А. Печери: красиве і корисне…: геологічна будова печер Придністровʼя [Текст] / А. Сушма // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2009. – № 32. – С. 16–22.
Цебрій О. Печерам потрібен інвестор [Текст] / О. Цебрій // RIA плюс. – 2010. – 1 груд. – С. 7.
Шот М. Діти сонця обрали «Вертебу» [Текст] / М. Шот // Вільне життя. – 2009. – 27 листоп. – С. 8.
Янович А. На Борщівщині відкрили нову печеру [Текст] / А. Янович // 20 хвилин. – 2007. – 28 берез. – С. 5.