У липні відзначаємо День Української Державності. Вшановуємо всі етапи нашого державотворення, а також усіх, хто доклав зусиль, щоб Україна існувала як незалежна демократична держава.
Історія української державності зафіксована в численних документах, що є безцінними скарбами кожної доби і неспростовними доказами державницьких устремлінь нашого народу.
На книжковій виставці представлені видання про становлення української державності від давнини до сьогодення, аналізуються важливі в цьому процесі історичні факти, події та явища, документи.
Аркас, М. Історія України-Русі [Текст] / М. Аркас ; упоряд. Р. Коваль. – репр. вид. – Київ : Наш формат, 2020. – 528.
Культова праця Миколи Аркаса, де зібрано історію українського народу до початку ХХ століття. У виданні автор викладає результати тривалої дослідницької роботи, наводить фотодокументи, фактичні матеріали про побут і звичаї українців. Микола Аркас спочатку задумував просто написати популярний нарис для онука, щоб він вивчав історію, однак згодом видав книжку для ширшої аудиторії. Перше видання, яке вийшло 1908 року в Петербурзі накладом 7000 примірників, розкупили лише за місяць. Микола Аркас — український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик, меценат.
Білінський, В. Україна-Русь [Текст] : іст. дослідж. : у 3 кн. /В. Білінський. – Тернопіль : Навч. кн.-Богдан, 2018.
Кн. 1 : Споконвічна земля /В. Білінський. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан. – 384 с.
Кн. 2 : Князі Галицькі-Острозькі /В. Білінський. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан. – 376 с.
Кн. 3 : Українська звитяга /В. Білінський. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан. – 408 с.
Автор в 1 книзі на основі історичних документів, літописів, спогадів мандрівників, досліджень сучасних археологів, істориків доводить неперервність розвитку українського етносу, починаючи від VI тисячоліття до нашої ери, трипільської культури, а потім зарубинецької, черняхівської, київської і т. д.
У 2 книзі історичного дослідження мова йде про Великі Галицько-Волинське та Литовсько-Руське князівства, їхніх реальних правителів і будівничих.
У 3 книзі (останній із трилогії) автор акцентує увагу читачів на наших славних перемогах, яких в українській історії було чимало. На сторінках видання проступають незатерті часом постаті легендарних звитяжців, котрі ще за життя посіли чільне місце в пантеоні талановитих воєначальників-полководців як України, так і світу.
Горобець, В. Світанок української держави [Текст] : Люди, соціум, влада, порядки, традиції / В. Горобець. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 448 с.
Ця книжка про один з найяскравіших і водночас найбільш драматичних періодів вітчизняної історії – добу визвольних змагань козацтва середини XVII століття, після яких постала Українська козацька держава, а потім – сто років відчайдушної, жертовної боротьби за зміцнення й розбудову власної країни. Історія козацької доби не вкладається у штучно спрощену модель, а постає в усіх кольорах і відтінках. Це чесна розповідь про величні й героїчні справи, доблесть і жертовність, доленосні державні рішення і мудрість, що випередила час, а також про ганебні прояви егоїзму, легкодухості й слабкості, недалекоглядності, зрадливості, підлості й жадібності. Розповідь про те, як вершилась історія України в її золоту добу, коли поняття «воля», «право», «гідність», «незалежність» були сенсом життя. І в цьому дзеркалі минувшини відбивається жива душа народу, творця своєї історії.
Грушевський, М. Нарис історії українського народу [Текст] / М. Грушевський. – Харків : КСД, 2021. – 575 с.
Перед вами — тисячолітня історія українців від доісторичних часів і князівського періоду до доби новітнього українського відродження у ХІХ — на початку ХХ ст.
Оригінальні трактування найважливіших історичних подій та характеристики видатних діячів національної історії — найбільш детальне та комплексне дослідження становлення та розвитку українського народу.
Іванченко, Р. Нове державницьке воскресіння України (1917-1918). Україна – східний щит Європи [Текст] : уроки історії і сучасність / Р. Іванченко. – Київ : Прометей, 2021. – 207 с.
Науково-популярні розповіді цієï книги присвячені подіям столітньої давності, коли український народ розпочав в 1917 році – утретє в історії – свою боротьбу за самостійне державницьке життя i коли продовжувалось подальше нищення національної свідомості українців в епоху сталінського режиму політичними репресiями та голодоморами. І це робилося, як і раніше – в самодержавницький період, коли Україна в усі часи залишалася і залишається оборонним щитом для Європи від східних загарбників.
Дорошко, М. Історія України [Текст] : Знакові події та особистості / М. Дорошко. – Київ : Основа-Принт Плюс, 2021. – 471 с.
Відомий український історик Микола Дорошко висвітлює ключові події в історії української держави з найдавніших часів до нашого часу, а також вимальовує літературні портрети видатних діячів у контексті історії України.
Кралюк, П. Історія України “без брому”. Розвиток державності на українських землях [Текст] / П. Кралюк. – Харків : Фоліо, 2020. – 424 с.
Книга Петра Кралюка «Історія України, яку можна читати «без брому». Розвиток державності на українських землях» розкриває історію державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення. Усупереч висловлюванню відомого українського письменника і політика початку ХХ ст. Володимира Винниченка, мовляв, не можна українську історію читати без брому, тобто заспокійливого, автор акцентує увагу на тому, що бездержавність — явище, характерне для багатьох народів. Тому українці у своєму прагненні створити власну державу були далеко не одинокі. Проте, проживаючи в різних країнах і обіймаючи високі посади, вони зробили чимало для становлення, зокрема Угорського королівства, Речі Посполитої, Російської імперії, Османської імперії, і врешті-решт здобули свою державу.
Народження країни. Від краю до держави [Текст] : Назва, символіка, територія і кордони України / авт. кол.: К. Галушко, А. Гречило, С. Громенко [та ін.]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 350 с.
Сьогодні, коли відбуваються потужні зрушення в суспільному сприйнятті минулого, відновлюється інтерес до історії України. Читач може познайомитися з думкою провідних вітчизняних істориків, результатами останніх наукових досліджень та відкриттів. При цьому автори не виконують ідеологічне замовлення, їхні оцінки часом не збігаються, що дозволяє кожному з нас самому виступити суддею в цих суперечках.
Як укорінювалася назва “Україна” протягом століть..
Як формувалася територія України.
Якою символікою користувалися наші предки.
Як утворилися та змінювалися державні кордони України.
Творці державного престижу [Текст] / авт.-упоряд. М. Главацький, Н. Наумова. – Київ : КМ-БУКС, 2021. – 567 с.
Перечитуючи деякі сторінки історії України, часом може здаватися, що багато подій перегукується із сьогоденням. Та це й не дивно — історія, як відомо, рухається по спі-ралі. І якщо ми, українці, вважаємо себе мудрим народом, то маємо враховувати досвід своїх героїчних предків, учитися на їхніх помилках і намагатися запобігати новим. Книга «Творці державного престижу» присвячена величним історичним постатям, з якими насамперед асоціюється становлення державності та незалежності України.
Удовік, С. Україна. Історія великої Держави [Текст] / С. Удовік. – Київ : Основа-Принт Плюс, 2021. – 143 с.
У книзі читачам вперше пропонується ілюстрована історія Русі-України з прадавніх часів і до наших днів в контексті геополітичних подій. Історія Русі-України розглядається з позиції становлення міського (буржуазного) демократичного суспільства і боротьби міської християнської цивілізації з архаїчним сільським традиційним світом. Велика увага приділяється мультикультурним і мультіетнічним основам становлення Русі-України. Книга проілюстрована 565 фотографіями і 8 картами.