Мальта, прекрасна і загадкова, мініатюрна і велична, країна-фортеця, країна-казка, розташована в Середземному морі на семи островах, що правда – заселені лише три.
Її площа 314 квадратних кілометрів – 452 000 жителів ( це половина міста Львова).
Валлета – столиця і головний економічний центр Мальти. Назву місту дали на честь лицаря, який захищав столицю від навали турків. Населення міста становить всього 9 тисяч чоловік, основу яких складають мальтійці. Офіційними мовами є мальтійська (суміш італійської та арабської) і англійська.
Здавна Мальту називають «Землею меду» через її велике виробництво меду та ендемічних видів бджіл, що живуть на острові. Офіційна назва країни походить від фінікійського слова «malat», що означає «притулок».
Назву Малет острову дали древні фінікійці. Мальта кілька тисячоліть переходила від одних правителів до інших. У різний час нею володіли різні імперії і цивілізації: Карфаген, Рим, Візантія, араби, сицилійські нормани, королівство Арагон, Франція і Великобританія. А найкращим було правління мальтійського ордену Св. Іоанна Ієрусалимського, якому імператор Священної Римської імперії Карл V передав мальтійські острови в 1530 році. Останні створили неприступні фортеці, вишукані палаци і величні собори та церкви, побудували ці казкові міста. Недарма Мальта очолює світовий топ країн із найбільшою кількістю пам’яток старовини та архітектури на квадратний кілометр.
Найбільша будівля мальтійської столиці – Палац гросмейстерів (Il-Palazzo), збудований для лицарів Ордена госпітальєрів у XVI столітті.
Палац був побудований невдовзі після заснування Валлетти для Великого магістра Мальтійського ордену. Сьогодні тут розташована офіційна резиденція президента і парламенту республіки. Стиль бароко, розкішне внутрішнє оздоблення, бездоганно збережені інтер’єри, складні розписи, ліпнини, мозаїки та барельєфи вражають уяву і виглядають так само велично і ефектно, як і кілька століть тому.
Католицький собор Святого Павла — справжня архітектурна перлина Мальти. Величний архітектурний комплекс, зведений наприкінці 17-го століття, сьогодні є одним з найпопулярніших і престижних місць для вінчання, тому тут часто проводяться церемонії одруження. З собором пов’язано безліч легенд і цікавих подій, наприклад, історія зі скарбом, знайденим у фундаменті будівлі під час розбирання старого фундаменту. Храм сильно постраждав під час землетрусу 1693 року, і коли під час ремонтних робіт при розборі завалів знайшли схрон із золотими монетами, знайдене золото було вирішено витратити на відновлення собору. Через цей скарб між Великим магістром, чий герб був викарбуваний на знайдених монетах, і єпископом виник спір, і в результаті освячування собору відбулося лише в 1702 році
Унікальний храмовий комплекс Гіпогей Хал–Сафліені видовбаний просто у вапнякових скелях – не просто ще одна відома пам’ятка Мальти, а об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Святилище Хал-Сафлиени — гіпогей, який є єдиним практично повністю збереженим мегалітичних підземним святилищем. Його вік становить близько 5 — 6 тисяч років. Загальна площа підземного комплексу Хал-Сафліені становить близько 480 квадратних метрів. Гіпогей – це 34 зали, які, як сьогодні припускають вчені, шість тисяч років тому, слугували своєрідною усипальницею для мешканців стародавньої Мальти. Кількість поховань у гіпогеї за оцінками археологів становить близько 6 — 7 тисяч.
Цікавою є кімната Оракула. Тутешня акустика така, що варто всередині приміщення вимовити що-небудь низьким чоловічим голосом, як одразу ж сказане стає чутно у всіх інших приміщеннях храму. Цікаво, що цей ефект не спостерігається при звуках інших голосів.
На островах архіпелагу немає жодної прісноводної річки або озера, тому питна вода на Мальті або привізна, або отримується на опріснювальних станціях – тобто дуже дорога.
Немає тут і родючих земель: вся територія островів – суцільні скелі. Через це на Мальті майже не розвинені власне сільське господарство і виробництво харчових продуктів.
У більшості мальтійських церков висять два годинники, що показують різний час. Кажуть, що годинник праворуч показує правильний час для віруючих, а годинник зліва показує неправильний час. Існує легенда, яка пояснює наявність одразу двох годинників на храмах. Вважається, що їхня головна мета полягає в тому, щоб обдурити злих духів. Так, демони та інша нечиста сила заплутаються, коли побачать різні години, і завдяки цьому не зможуть реалізувати свої темні задуми.
Мальовнича природа острівного Середземномор’я, сувора романтика скель, печер і гротів, лицарські замки, стародавні храми, палаци, і це ще не все, чим вабить до себе Мальта – стародавня і загадкова.