9 травня 1871 року в селі Велеснів на Монастирищині народився етнограф, фольклорист, вчений зі світовим ім’ям Володимир Гнатюк.
За 30 років невтомної дослідницької, видавничої і популяризаторської діяльності В. Гнатюк опублікував майже тисячу праць різних жанрів із найрізноманітніших галузей суспільно-культурного життя. Такі його капітальні видання, як “Етнографічні матеріали з Угорської Русі” (Т. 1 – 6, 1897 – 1911), “Галицько-руські анекдоти” (1899), “Галицько-руські народні легенди” (Т. 1 – 2, 1902 – 03), “Знадоби до галицько-руської демонології” (Т. 1 – 2, 1904 – 12), “Колядки і щедрівки” (Т. 1. 2, 1904 – 14), “Коломийки” (Т. 1 – 3, 1905 – 07), “Гаївки” (1909), “Похоронні звичаї та обряди” та ін. – золотий фонд не лише української чи слов’янської етнології, а й світової.
Володимир Гнатюк досліджував жанри і сюжети українського фольклору, духовну і матеріальну культуру західних українців (“Руські оселі в Бачці”, 1898; “Словацький Опришок Яношік в народній поезії”, 1899; “Деякі уваги над байкою”, 1916; “Українська народна словесність”, 1917, та ін. ).
Йому належать біографічно-критичні нариси про І. Котляревського, Марка Вовчка, С. Руданського, Л. Глібова, С. Воробкевича, М. Старицького та інших.
Зусиллями нашого земляка видано чимало творів українських письменників (І. Нечуя – Левицького, М. Коцюбинського, І. Франка, Лесі Українки, В. Стефаника та ін.), українських перекладів із світової літератури (Данте, В. Шекспіра, Дж. Байрона, Е. Золя, Г. Гейне, Гі де Мопасана, А.Чехова та ін. ), до багатьох з них він написав передмови.
Колись босоногим хлоп’ям Володимир покинув рідний Велеснів, а повернувся до нього доброю пам’яттю людей. У 1969 році з ініціативи мешканців села Остапа Черемшинського та його сестри Романи Черемшинської засновано етнографічно-меморіальний музей Володимира Гнатюка. Перед будинком музею споруджено пам’ятник (1971 р., скульптор Л. Біганич).
Ім’я В. Гнатюка присвоєно Тернопільському національному педагогічному університету.
Про Володимира Гнатюка як феноменального збирача етнографічного матеріалу відвідувачам Тернопільської обласної бібліотеки для молоді розповідає Тетяна Скуратко – к.ф.н, доцентка кафедри теорії і методики української та світової літератури Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Дивитись трансляцію ->
На ресурсі “Краєзнавство. Наука” -> ви знайдете перелік творів В.Гнатюка, статей про його життя та діяльність, які є в фонді Тернопільської обласної бібліотеки для молоді. Ці інформаційні джерела допоможуть краще пізнати відомого науковця та його вклад у розвиток української етнографії.
Перевірте свої знання про краянина, давши відповіді на питання вікторини->