Вишиванка – символ України,
В ній родинна пам’ять, віра і любов,
Тут волошка в полі, білий цвіт калини
І відбиток сильних сакральних молитов
Ольга Мельничук
Українська вишиванка – духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук. Це наша національна гордість, український оберіг, який пройшов крізь віки й нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до України.
Ще з сивої давнини відомо, що вишита сорочка є символом здоров’я та краси, оберегом щасливої долі та родової пам’яті.
Відкрийте для себе скарбницю українського вишивального мистецтва!
Віртуальна виставка «Закодована вічність в узорах» допоможе ознайомитись з історією української вишивки, технікою вишивання сорочок, особливостями орнаменту та регіональний вплив на різноманіття візерунків.
Бебешко, Л. Вишивальні традиції України [Текст] : Білі та писані сорочки / Л. Бебешко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. – 160 с.
Візитівкою цього видання є чарівні білі та чорні писані сорочки з різних регіонів України, цікаві й самобутні за типами кроїв, колористикою вишивки, її компонуванням і технологіями виконання. «Відкрите віконце», «зоряний хрест», «кривулька», «хвилька», косі хрести, водяний ключ («гесик»), «колодки», «баранячі роги», зіркові «квіти» і «дволисники», «ріжкаті» трикутнички — відтворюйте кращі взірці орнаментів вишиваних шедеврів з музейних і приватних колекцій. У виданні подано інформацію про типи крою, види композицій, орнаментів та мотивів вишивки білих сорочок і художньо-технологічні особливості чорних писаних вишиванок.
Представлено двадцять п’ять моделей сорочок з білою вишивкою і двадцять видів чорних писаних вишиванок. Кожна схема вишивки супроводжується переліком використаних швів.
Бебешко, Л. Українські вишиванки [Текст] : орнаменти, композиції / Л. Бебешко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 127 с.
Видання містить схеми моделей жіночих і чоловічих вишиванок. Композиції створені на основі старовинних колекційних взірців, але з урахуванням сучасних тенденцій вишивання. Поліські, бойківські, галицькі, буковинські, закарпатські, слобожанські, полтавські, подільські орнаменти. Схеми розроблені автором за кращими колекційними взірцями з музейних і приватних колекцій. У книжці є все, що необхідно для того, аби створити та власними руками вишити красиву українську одежу для дорослих і підлітків: детальні схеми узорів для різних деталей сорочок, вказівки щодо вживання різноманітних поверхневих швів, схеми крою тощо.
Булгакова-Ситник, Л. Борщівські сорочки [Текст] = Borshchiv shirts : з колекції В. Матковської / Л. Булгакова-Ситник. – вид. 2-ге, перероб. – Львів : Укрпол, 2010. – 256 с.
Традиційний костюм є важливим надбанням українців, успадкованим у цілості або частково від пращурів. Вишита сорочка — один з найефектніших елементів народного костюма, що допомагає зазирнути в минуле, відкрити для себе таїну та чари народної творчості, позначеної часто прихованою глибинною мудрістю, філософським ставленням до життя і перебігу часу.
Булгакова-, Ситник Л. Подільська народна вишивка [Текст] : етногр. аспект / Ситник Л. Булгакова-. – Львів : Ін-т народознавства, 2005. – 328 с.
У монографії вперше досліджено народний досвід подільської вишивки у генетичному взаємозв’язку матеріалу і техніки вишивання, топографії вишивки та крою виробів, окремих мотивів і стилістичних особливостей орнаменту. Визначено й охарактеризовано типи подільської вишивки, їх специфічні ознаки та спільні національні риси у контексті традиційної української вишивки.
Кара-Васильєва, Т. Історія української вишивки [Текст] / Т. Кара-Васильєва. – Київ : Мистецтво, 2008. – 464 с.
Це книга-альбом. Тут розповідається про основні етапи розвитку української вишивки від часів її зародження до сьогодення. І про роль та місце цього виду декоративного мистецтва в оформленні одягу, житла, у використанні в храмових інтер’єрах, під час різноманітних свят і народних обрядів.
А ще тут є зразки вишивок, виконані за малюнками Тараса Шевченка, Василя Кричевського, Ганни Собачко-Шостак, представників авангарду початку XX століття, а також сучасних народних і професійних майстрів.
Колотило, К. Альбом [Текст] / К. Колотило ; авт.-упоряд. Д. І. Богданова. – Київ : Мистецтво, 1992. – 159 с.
Альбом присвячено творчості Ксенії Іванівни Колотило – українки, яка вже понад 50 років живе в Австрії. Традиційне мистецтво українців – вишивка – знайшло в її творах не лише продовження, а й розвиток. В альбомі репродуктовано роботи майстрині. Вступна стаття знайомить з її життєвим та творчим шляхом.
Литвинець, Е. М. Українське народне мистецтво. Вишивання і нанизування [Текст] / Е. М. Литвинець. – Київ : Вища шк., 2004. – 335 с.
У книзі наведено стислі історико-художні відомості про ручне вишивання і нанизування, орнаментику, кольорові поєднання та композиційні вирішення. Розглянуто потрібні матеріали, інструменти і пристосування, послідовно викладено технічні прийоми вишивальних швів і способів нанизування, наведено характерні узори.
Українська вишивка [Текст] / упоряд. Р. В. Захарчук-Чугай. – Львів : Аверс, 2008. – 72 с.
В альбомі подані узори на основі вишивок, їх фрагментів з різних регіонів України, збережених у США. Праця передана, як дар Україні, доктору мистецтвознавства, професору Paid Володимирівні Захарчук-Чугай, яка й упорядкувала та класифікувала вишивки за їх територіальною приналежністю.
Червоний [Текст] / під ред. В. Чорній ; фото: Ю. Лиса, В. Чорній. – Тернопіль : Діана плюс книги ; Бялас Т. В., 2013. – 95 с. : іл. – (Українська вишивка. Золота колекція).
Третя книга з серії «Золота колекція. Червоний» – нове видання ручної роботи, яке містить українські візерунки для вишивки. Крім художнього опису і запропонованих схем, книга має навчальну частину з поясненнями виконання індивідуальних технік вишивки, корисними порадами для початківців вишивальниць.
Чумарна, М. На полотні вічності [Текст] : Таємниці вишивки і вишивання / М. Чумарна. – Тернопіль : Навч. кн.-Богдан, 2021. – 142 с.
Ця книжка розкриває перед читачем потаємні «ключі» до розуміння древнього тайнопису наших предків, — вишивки, орнаментального мистецтва кераміки, писанки і настінного розпису. Авторка показує світ народної культури як оберегову систему для душі і тіла, як «книгу родоводу», записану на нетлінному «полотні» родової та генетичної пам’яті.
Штельмах, В. Хай міцніє нитка роду! [Текст] / В. Штельмах. – Київ : Мистецтво ; Саміт-книга, 2017. – 75 с.
У книзі «Хай міцніє нитка роду» читач знайде відомості про сакральний зміст вишиваних знаків на українських рушниках і сорочках, ознайомиться з авторськими роботами Валентини Сергіївни. Книга розрахована на усіх, хто візьме в руки голочку і ниточку, щоб відновити й продовжити вишивальні традиції нашого народу.